Sponzorováno

Jak na křečové žíly? 4.95/5 (22)

Jak na křečové žíly?Křečové žíly nejen nehezky vypadají, často bolí, překážejí a způsobují komplexy, ale pokud je budete ignorovat, mohou i vážně zkomplikovat vaše zdraví. Varixy, jak zní jejich odborné pojmenování, jsou nad úrovní pokožky vystupující klikaté žíly. Zahrávat se s nimi se skutečně nevyplácí.

Křečové žíly nejsou jen na nohách

Varixy se začaly nazývat křečovými žilami podle jednoho z příznaků, které způsobují a to křeče v dolních končetinách. Často je vidíme a můžeme je nahmatat jako klikaté cévy na vnitřní a zadní straně bérce. „Pod pojmem Varix si můžeme představit abnormálně rozšířené, vakovité a klikaté žíly. Jinak lékařský termín „varixy“ označuje žíly, které jsou tlusté více než 3 mm a nacházejí se na místech, které vidíme – tedy dolní končetiny, ale mohou se najít i na jiných místech v těle, které nevidíme, např. jícen,“ vysvětluje doktorka z kliniky estetické a laserové medicíny.

I varixy mohou být nebezpečné

Dermatoložka říká, že krev proudí za fyziologických podmínek od kotníků směrem k srdci a z povrchových žil směrem do hlubokých. Ale za určitých okolností se začne tok krve zpomalovat až zastavovat, případně se vrací zpět. Stěna cévy je tehdy pod tlakem krve „nafouknutá“ a rozšiřuje se. „Nebezpečí představuje skutečnost, že tok krve není plynulý, ale může se v určitých místech měnit na turbulentní. Varixy představují i vhodný terén pro vznik žilních ulcerací na dolních končetinách (tzv. Bércových vředů). Tehdy jsou komplikace dlouhodobější a hojení chronické rány je častokrát zdlouhavé,“ objasňuje problematiku zkušená dermatoložka.

TIP: Bylinky a domácí léčba křečových žil

Křečové žíly zhoršují kvalitu života

V každém případě jsou křečové žíly pro člověka omezující, už jen z estetického hlediska. Nemluvě o tom zdravotním dopadu: „Komplikace znamenají pro pacienta výrazné potíže, omezení pohybu a pracovních schopností, výrazné omezení kvality života a mnohá zdravotní rizika. Každý pacient s křečovými žilami a chronickým onemocněním žilních má být včas a správně léčen a sledován.“

Důležité je zpozornět už při prvních příznacích

Signál, že může jít o počáteční stadium varixů, vám mohou prozradit nepříjemné pocity v nohou, zejména v lýtkách. Ty se stupňují zejména během dne a zvýrazňují jejich nepříjemné pocity pálení, svědění, napětí, těžkých nohou, ke večeři až jejich bolest a otoky. „Při prvních příznacích je na místě kompresivní terapie buď krátkotažnou bandáží nebo kompresivními podkolenkami II. kompresní třídy, vhodné jsou i léky, které podporují žilní stěnu – tzv. venotonika. V počátečních stádiích je možné před chirurgickou intervencí dát přednost sklerotizaci. Celý postup záleží na lokálním stavu, ale také na celkovém stavu pacienta,“ vysvětluje odbornice. V zahraničí je běžné, že mnoho i mladých žen se sedavým zaměstnáním nosí kompresivní punčochy denně do práce jako prevenci před vznikem varixů.

Léčba křečových žil aneb jak na ně

Základním způsobem léčby je úprava životosprávy a návyků. K ní patří úprava režimu (v průběhu dne opakovaně vykládat nohy, gymnastika), redukce hmotnosti a zvýšení fyzické aktivity. Léčbou, která dokáže normalizovat funkci chlopní v končetině a nasimulovat tak normální stav, je kompresivní terapie punčochami nebo obinadly. Důležitou roli mají při zlepšení stavu žilního systému i některé léky – venofarmaka. Pokud tyto postupy nestačí, je možné využít chirurgické metody, kterými se cévy odstraní.

Sponzorováno

Přírodní a doplňková léčba křečových žil

Strava:
> Důležité je upravit ji tak, aby obsahovala dostatek vlákniny a vitamínů. Ideální je do jídelníčku přidat pohanku, bobulovité ovoce, citrusové plody, česnek, jablka, otruby, luštěniny, rýži natural, celozrnné těstoviny a chléb, ořechy a listovou zeleninu.
> Kromě pohanky příznivě ovlivníte lymfatický systém i stav cév cibulí a česnekem. Výborná je i pažitka a kopřivové listy
> Keksy, koláče či dorty by se měly stát minulostí
> Je třeba vyhýbat se konzervovaným a upravovaným potravinám, smaženým jídlům, tabáku, alkoholu a soli

Vitamíny a potravinové doplňky:
> Vitamin C s bioflavonoidy je dobrý na podporu cévní stěny
> Zinek (lze jej nahradit dýňovými zrny) podporuje hojení
> Vitamin E podporuje krevní oběh a brání pocitu těžkých nohou
> Koenzym Q10 – zlepšuje okysličování tkání, podporuje krevní oběh a imunitu
> Lecitin – emulgátor tuků usnadňuje krevní oběh

Šťávy:
> Doporučuje se vypít půl litru mrkvové šťávy denně
> Z čajů je vhodný vývar z pohankových otrub nebo vývar z květu kaštanu koňského

Obklady:
> Na bolavé žíly je dobré na noc přikládat obklad z nastrouhaného kořene kostivalu lékařského

Lázně:
> Vhodné je střídat teplou a studenou sprchu – 3 minuty v teplé vodě a jednu ve studené, opakování se doporučuje 5krát za sebou

Další tipy pro zdravé žíly

  • Pohybujte nohama vždy, když je to možné. Pokud musíte dlouho stát či sedět, dělejte si krátké přestávky, během kterých se projdete nebo alespoň kružte nohama v kotnících.
  • Sportujte. Nejvhodnější sporty jsou ty, při kterých dochází k rytmickému pohybu v hlezenním kloubu v kombinaci se svalovou prací lýtkových svalů (turistika, běh, plavání, tanec, cyklistika a pod.) Vyvarujte se sportů, při kterých dochází k nadměrným otřesům či rozšiřování žil a následnému zpomalení žilního návratu (tenis, sjezdové lyžování, vzpírání).
  • Vyvarujte se přímému působení tepla. Horké koupele, sauna, opalování či horké vosky by měly být v případě problémů se žilami úplným tabu.
  • Dbejte na složení stravy. Ta by měla obsahovat hodně vlákniny naopak méně nasycených tuků. Dodržujte také pitný režim. Cílem je předcházet zácpě a nadváze, které žilní systém zatěžují.
  • Nenoste těsné oblečení. Tiskne totiž na žíly a brání žilnímu návratu.
  • Nenoste obuv s vysokými podpatky a bez podpatků. Pro nohy je ideální obuv s nízkými 3 až 4 cm podpatky, která poskytuje dostatečný tlak k podpoře žilního návratu.
  • Vždy když máte možnost, nohy si vyložte, abyste podpořili žilní návrat.
  • Neřešte problém gely, ty ho neodstraní. Jakmile zaznamenáte bolest nohou, otoky, křeče nebo se vaše žíly stanou viditelné, vyhledejte lékaře.

Co dalšího si ještě přečíst na téma křečových žil?

VIDEO: O křečových žilách

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    2 Komentářů u článku “Jak na křečové žíly?”

    1. Sylvie napsal:

      Dobrý den,
      při bolesti v jedné noze je doporučeno nosit punčochy na obou nohách nebo stačí použití na té bolestivé?
      Děkuji

      • Pokud máte problémy pouze s jednou nohou, stačí nosit kompresní punčochu pouze na této noze.

        Hodně lidí ale nosí punčochu na obou nohách. Proč? Většina pacientů, kteří mají významnou žilní insuficienci (nedostatečnost) na jedné noze, má dříve nebo později tento problém i v druhé noze. Použití kompresní punčochy je tak možné na obou nohách zároveň. Někdo to dělá i z toho důvodu, že to vypadá lépe.

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva