Cushingův syndrom – příčiny, příznaky a léčba 4.67/5 (30)

Sponzorováno

Častou příčinou Cushingova syndromu je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy.

Častou příčinou Cushingova syndromu je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy.

Cushingův syndrom (hyperkortisolismus) je stav vysoké produkce hormonu kůry nadledvinkortizolu, kortikosteronu. Cushingův syndrom se vyskytuje tedy kvůli abnormálně vysokým hladinám hormonu kortizolu. A to se může stát z různých důvodů. Nejčastější příčinou je nadměrné užívání léků s kortikosteroidy. Ale jsou i jiné příčiny. Přečtěte si náš článek.

Primární a sekundární forma Cushingova syndromu

Známe primární (periferní) formu a sekundární (centrální) formu. Primární forma je způsobena nadprodukcí kortizolu v kůře nadledvin. Sekundární forma vzniká nadprodukcí adrenokortikotropního hormonu, který je produktem podvěsku mozkového, který ovlivňuje tvorbu kortizolu v nadledvinách. Více postihuje ženskou populaci než mužskou. Ženy mají třikrát vyšší pravděpodobnost vývoje syndromu než muži.

Kortikosteroidy a Cushingův syndrom

Kortikosteroidy jsou nezbytnou součástí lidského těla. Léky, které jsou jim podobné (kotrikoidy, steroidy) jsou jejich napodobeninou, avšak jejich účinky jsou totožné s účinky přirozených hormonů. Léčba kortikosteroidy je osvědčená v situacích kdy je třeba potlačit aktivitu imunitního systému (kožní alergie, astma, po transplantacích orgánů a podobně). Jejich přirozenou vlastností je schopnost potlačit zánět. Vždy je nutné, aby lékař zvážil nutnost podávání kortikosteroidů. Upřednostňuje se spíše lokálně podávání ve formě krémů či sprejů, protože vnitřní podání v nevhodné dávce nebo dlouhodobější může způsobit pacientovi více škody než užitku. Nežádoucí účinky léčení kortikosteroidy se objevují proto, že jsou podávány delší dobu a ve vyšších dávkách, než si tělo samo dokáže vytvořit. Tyto příznaky se podobají Cushingově nemoci, při které nadledvinky produkují příliš vysoké množství steroidních hormonů. Cushingova nemoc tedy vzniká i při onemocněních, kdy je nutná léčba kortikosteroidy.

Sponzorováno

Speciální formou je paraneoplastický Cushingův syndrom vzniklý na základě produkce ACTH hormonu nádorovými buňkami v tkáni hypofýzy (podvěsku mozkového). Hormonální aktivní nádory vyplavují adrenokortikotropní hormon. Při jeho vyšší koncentraci v krvi tvoří kůra nadledvinek více kortizolu. Důsledkem je obezita obličeje a trupu a současně se oslabují svaly končetin, které se stávají tenčími. Kůže je jemnější, snadno se poraní a v důsledku popraskání podkožního vaziva se v ní vytvářejí tenké strie. Každý nádor kromě produkce svého hormonu může také tlačit na zbytek hypofýzy a bránit jí v normální činnosti. Ostatní hormony hypofýzy se tak tvoří v menším množství než je nutné. Takový stav organismu je vážný, protože pokud přestanou nadledvinky správně fungovat, může to vést i ke smrti.

Jaké jsou příčiny vzniku Cushingova syndromu?

 • nádor kůry nadledvin
 • nádor hypofýzy
 • nádorové buňky produkující kortizol uložené mimo těchto oblastí; nejčastěji jde o adenom nebo karcinom

Příznaky Cushingova syndromu

 • měsíčkovitá tvář
 • akné, strie
 • zvýšený krevní tlak
 • obezita
 • poruchy tolerance glukózy
 • nepřítomnost menstruace u žen
 • impotence
 • svalová slabost
 • psychické poruchy
 • otoky dolních končetin nadměrné ochlupení
 • osteoporóza
 • častější infekce

TIP: Znáte Treacher Collins syndrom?

Cushingův syndrom může také způsobit ztrátu kostní hmoty a někdy i diabetes 2. typu.

Jak se tato nemoc diagnostikuje?

Diagnóza se stanoví na základě anamnézy, klinických příznaků, klinického vyšetření, vyšetření kortizolu v moči, ACTH hormonu v krvi, realizuje se Dexametazonový test, metopirónový test, ultrasonografie, CT nadledvin, CT mozku.

Cushingův syndrom a léčba

Sponzorováno

Léčbou je chirurgické odstranění nádoru, pokud je nádor jeho příčinou. Váš lékař může v této souvislosti také doporučit radiační terapii nebo chemoterapii. Používáte-li kortikosteroidy, může být nutná změna léku nebo dávkování. Nepokoušejte se sami změnit dávku. Měli byste to udělat pod důkladným lékařským dozorem.

Kde si o Cushingově syndromu přečíst více?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva