Sponzorováno

Rybíz a zdraví – je lepší černý nebo červený? 4.96/5 (23)

rybizO rybízu se mluví jako o multivitaminových pilulkách, jejich dužina a slupka je plná vitamínu C. Kromě toho, že jsou velmi zdravé, můžete je využít i v kosmetice.

11 důvodů, proč jíst rybíz

1. Kromě množství vitaminu C obsahují karoteny, které se v organismu mění na vitamin A. To přispívá k ochraně sliznic a stimuluje buněčný metabolismus. Chrání všechny sliznice v těle.
2. O pevné nervy se postará vitamín B3, B5 zas chrání vlasy, nehty i kůži.
3. Dodají vám i vápník, draslík, železo a mangan, který je dobrý na srdce, nervy i svaly.
4. Obsahují flavony, které nám pomáhají v boji s arteriosklerózou.
5. Umí zabojovat s nachlazením, i když máme problémy s vylučováním a se střevy.
6. Jsou bohaté na betakaroten, biotin, vitamín E.
7. Černý rybíz (listy i plody) se používají při chronických zánětech močových cest, při infekčních zánětech dýchacích cest a při revmatických onemocněních.
8. V lidovém léčitelství se používají proti zánětům, hlavně v krku a ústní dutině.
9. Rybíz je považován za důležitý rostlinný antioxidant. Dokáže organismus zbavit volných radikálů a chrání před vznikem rakoviny.
10. Rybíz pomáhá dokonce léčit šeroslepost, chrání váš zrak.
11. Díky rutinu udržují naše cévy, zlepšují průchodnost krve. Konzumujte je proto při křečových žilách, vysokém krevním tlaku, hemoroidech, otocích končetin …
12. Z rybízu se dá udělat skvělá hydratační maska – Smíchejte 5 lžic najemno rozmixovaných černého rybízu a dvě lžíce bílého jogurtu. Naneste na obličej asi na 20 minut.
13. Z rybízu se dá udělat skvělá výživná maska – Šťávu z 5 lžic najemno rozmixovaných černého rybízu smíchejte s 10 lžícemi vyšlehané smetany a 1 vaječným žloutkem. Nechte působit na obličeji asi 20 minut.

Víte, že … 40 kuliček rybízu denně pokryje doporučenou dávku vitamínu C… … ?

Červený rybíz a zdraví

V nich obsažené flavony působí proti arterioskleróze, nachlazení a při problémech se střevy. Napomáhají sekreci různých šťáv. Zabraňují infekci močových cest. Přinášejí úlevu při zánětu. Rybízová šťáva je zvláště hodnotná pro ledviny a působí proti zánětlivým pochodům v těle. Zmírňuje také zahlenění zažívacího ústrojí.

Sponzorováno

Černý rybíz a zdraví

Působí močopudně a potopudně, proti hnilobě, proti artritidě, průjmu, kurdějím a posilují žaludek. Díky obsaženým antioxidantům jsou prevencí proti demenci a stárnutí buněk, tkání, orgánů a organizmu. Komplex flavonoidů s účinkem na cévy označovaný nesprávně jako vitamín P, má (zejména v kombinaci s obsaženým či dodaným vitamínem C) ochranný vliv na buňky, orgány, cévy a zvýšení hladiny antioxidantů.

Černý vítězí

Toto ovoce známe u nás ve třech druzích. Nejčastější frekvenci výskytu mají červený rybíz, který se dobře drží i v našich zahradách a nepotřebují speciální péči. Pak je to méně známý bílý rybíz, který vás však chytne hned po jeho ochutnání. Na rozdíl od ostatních dvou má totiž příjemně nasládlou chuť. Červený a bílý rybíz mají podobné vlastnosti a ani jeden druh není o nic ochuzen. Z této minihry však vychází jako vítěz třetí a tedy černý rybíz.

Bonusem pro ně je totiž ještě vyšší výskyt vitamínu C a rutiny. Díky tomu se využívá i při vysokých teplotách, kdy byste měli pít čaj nebo šťávu z něj. Unikátní sílu má při léčbě problémů s močovými cestami. Tehdy se nedoporučuje jen samotné ovoce, ale i lístky, z nichž je dobré uvařit si čaj. Pomáhá i s ledvinovými kameny a skvělý je i při prevenci na onkologická onemocnění.

Vybuduje silnější imunitu

Nejen z těchto důvodů se doporučuje rybíz zařadit i do jídelníčků našich dětí. Jelikož ty mají velmi rádi vodu se sirupem, využijte tuto možnost a udělejte domácí šťávu z rybízu, která jim dá skvělý základ pro jejich zdraví. Ovoce se doporučuje i na zvýšení imunity. Ať už ho budete konzumovat, nebo si z něj budete dělat čaj, naordinovat byste si ho měli zejména v kritickém přechodném období, kdy jsme náchylnější na chřipku a infekční respirační onemocnění.

Pokud vás už začne bolet hrdlo, připravte si lahvičku kompotu a hned v začátcích dodejte tělu vitaminovou bombu, která vám ihned pomůže. Rybíz je i skvělým antioxidantem. Pomáhá tak zároveň i játrech a ochrání vás před kolapsem organismu. Konzumovat byste je měli i při problémech s křečovými žilami, protože zlepšují jejich průchodnost.

Rybíz pro krásu

Pokud by se vám toto všechno zdálo málo, připočítejte ještě k dlouhému seznamu i pár pozitiv pro vaši krásu. Když máte problémy s poškozenými nehty, vypadávajícími vlasy nebo s akné, měli byste si dopřát právě kúru z rybízu. Velmi důležitá je v tomto případě jejich konzumace, aby se komplikace odstranila hloubkově.

Potom však můžete přidat i různé domácí masky, ve kterých vám postačí jen rozmáčknout toto ovoce a nanést ho na požadované partie. Rybíz zároveň skvěle hydratuje pokožku. Používejte rybíz i jako podzimní kúru po intenzivním vlivu slunce, kdy je pokožka více zničena. Smíchejte je buď s jogurtem nebo s olejem.

TIP: Podívejte se na další zdravotní informace o rybízu

VIDEO: Zdravá rybízová marmeláda

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva