Proč lidé přibírají na váze, když stárnou? 4.56/5 (9)

Sponzorováno

Starší lidé snadno přibírají na váze.

Starší lidé snadno přibírají na váze.

Mnoho lidí se snaží udržet svou váhu pod kontrolou, jak stárnou. Nyní nový výzkum na švédském institutu Karolinska odhalil, proč lidé mají s přibývajícím věkem problém udržet svoji hmotnost na uzdě. „Obrat“ lipidů v tukové tkáni se během stárnutí snižuje a to usnadňuje přibírání na váze, i když nejíme o nic více nebo méně, než dříve. Studie je publikována v magazínu Nature Medicine.

Podle některých studií hraje genetika velkou roli v procesu přibývání na váze – může to být výsledkem evolučních mechanismů přežití. Ale buďme upřímní, určité faktory životního stylu, které můžeme ovlivnit, jako je špatná strava a nedostatek pohybu, přispívají nebo mohou přispívat k přírůstku hmotnosti související s věkem.

Studie mluví v tomto směru jasně

Vědci studovali tukové buňky u 54 mužů a žen v průměrném období 13 let. V té době všichni jedinci, bez ohledu na to, zda přibírali nebo zhubli, vykázali pokles obratu lipidů v tukové tkáni, tj. rychlost, kterou je lipid (nebo tuk) v tukových buňkách odstraněn a uložen. Podle studie, která byla provedena ve spolupráci s vědci na univerzitě v Uppsale ve Švédsku a na univerzitě v Lyonu ve Francii, ti, kteří to nevykompenzovali tím, že jedli méně kalorií, přibrali na hmotnosti v průměru o 20 procent.

„Výsledky ukazují, že procesy v naší tukové tkán regulují změny tělesné hmotnosti během stárnutí způsobem, který je nezávislý na jiných faktorech,“ říká Peter Arner, profesor z Karolinska Institutet a jeden z hlavních autorů studie. „Toto zjištění by mohlo otevřít nové způsoby léčby obezity.“

Předchozí studie ukázaly, že jedním ze způsobů, jak urychlit obrat lipidů v tukové tkáni, je více cvičit. Tento nový výzkum podporuje tuto představu.

„Obezita a nemoci spojené s obezitou se staly globálním problémem,“ říká Kirsty Spalding, vedoucí výzkumný pracovník na Ústavu buněčné a molekulární biologie Karolinska Institutet a další z hlavních autorů studie. „Pochopení dynamiky lipidů a toho, co reguluje velikost tukové hmoty u lidí, nikdy nebylo relevantnější.“

Sponzorováno

Může za to evoluce?

Podle článku publikovaného v roce 2000 v magazínu Medical Hypotheses může přírůstek hmotnosti související s věkem souviset s evolučním mechanismem přežití, který se projevuje v našich genetických kódech. Teorie zvaná Teorie mladého lovce se točí kolem myšlenky, že mladší lidé, kteří potřebovali sílu k lovu a shromažďování, potřebovali více svalové tkáně než starší lidé. Starší lidé, kteří byli méně schopni lovit a shromažďovat, měli lepší profit z většího množství tuku, zejména aby zabránili hladovění. Ti, kteří byli svalnatí, když byli mladí, ale ve věku stárli, byli schopni přežít a reprodukovat se lépe než ostatní, a tak se pro tyto genetické vlastnosti vyvinul evoluční trend. Nyní, když většina z nás potřebuje pouze jet do obchodu s potravinami a ne lovit a jen málo z nás hladoví, tato genetická informace již bohužel není výhodná.

Téměř všichni starší dospělí ztrácí svalovou hmotu s postupujícím věkem. Svalová tkáň potřebuje více energie nebo kalorií k udržení než tuk, kvůli vyšší potřebě krve a kyslíku. Čím více svalové hmoty máte, tím rychlejší bude váš metabolismus, a to i v klidu. Průměrný člověk ztrácí svalovou hmotu každý rok po 50 letech cca o 1 až 2 procenta. Snížení svalové tkáně v těle zpomaluje váš metabolismus, takže i když jíte stejné množství, jako když jste byli mladší, začnete si ukládat přebytečné kalorie, které vaše tělo nepotřebuje jako tukovou tkáň.

Kromě svalové hmoty je další složkou vaší metabolické rychlosti – neboli rychlostí spalování kalorií – úroveň vaší fyzické aktivity. Jedním z břemene dospělosti je sezení u psacího stolu a nedostatek volného času. Většina mladých lidí má více času na rekreační aktivity a má tendenci být aktivnější. Jakmile začnete trávit osm hodin denně v kancelářské židli a přijdete domů příliš unavení na to, abyste dělali cokoli jiného, než zírat na televizi, váš metabolismus se začne zpomalovat, protože fyzicky nezatěžujete své tělo. To ještě zhoršuje úbytek svalů a znovu, i když nemusíte jíst více, nižší energetické nároky na sedavost způsobují, že vaše tělo ukládá přebytečné kalorie jako tukové tkáně.

Dobré zprávy nakonec

I když se může zdát, že evoluce, genetika a společnost jsou proti sobě, nedávné studie naznačují, že existuje naděje na boj proti přibývání na váze souvisejícímu s věkem. Podle článku z roku 2003, pokud snížíte příjem kalorií o 100 za den, možná budete moci zabránit velkému přibývání na váze.

Pokud dobře zkombinujete méně jídla a trochu více fyzické aktivity, máte vyhráno. Kromě toho zapojte i silový trénink.

Sponzorováno

Budeme moc rádi za komentáře k tomuto tématu pod článkem.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva