Sponzorováno

Racetamy – co to je, jaké mají účinky a jak je brát? 4.68/5 (19)

racetamyMusíme začít jednou věcí. A to tím, že si řekneme, co přesně jsou racetamy. Je to opravdu docela jednoduché. Racetamy jsou třídou syntetických nootropik, kognitivních dopingů. Racetamy jsou obecně známé pro podporu mozkové činnosti, u některých jedinců dojde v posílení paměti, učení, dodání energie, a také celkově podporují zdraví mozku.

Úplně první syntetické nootropikum byl Piracetam. Všechny moderní racetamy často vychází z Piracetamu, ačkoli je nutno říct, že některé jsou mnohem účinnější. Například Pramiracetam může být až 30 krát silnější než Piracetam.

Jak racetamy fungují?

Většina racetamů funguje tak, že ovlivňuje produkci neurotransmiteru acetylcholinu. Acetylcholin hraje významnou úlohu v mozku, je svým způsobem odpovědný za tvorbu paměti, pozornosti a logického myšlení, jakož i dalších životně důležitých kognitivních funkcí.

Racetamy posílují fungování acetylcholinových receptorů. Dá se říci, že pracují tak, že zlepšují produkci toho neurotransmiteru, nebo také brání odbourávání acetylcholinu. Každá z uvedených činností může výrazně zlepšit cholinergní systém organismu.

Racetamy také pomáhají zvýšit množství kyslíku, glukózy a obecně živin, které cestují z krve do mozku, čímž poskytuje mozku více energie a síly. Zlepšený metabolismus glukózy pomáhá zlepšit koncentraci, soustředění a duševní energii.

Nejlepší racetamy

K dispozici je 19 různých racetamů, které byly vyvinuty od doby piracetamu (ten byl první). Ne všechny jsou nootropika; některé z nich jsou používány pro zcela jiné zdravotní důvody. Mluví se nejvíce o těchto 5 (abecední pořadí):

 • Aniracetam
 • Oxiracetam
 • Phenylpiracetam
 • Piracetam
 • Pramiracetam

I když všechny tyto racetamy pracují podobným způsobem, některé mají strukturální rozdíly, a proto jsou některé účinnější než jiné, a některé racetamy jsou lepší pro konkrétní použití. Některé z nich pomáhají zvyšovat soustředěnost, jiné pomáhají s kreativitou, jiné stimulují (ale ne stejným způsobem jako stimulant), zatímco jiné pomohou s úzkostí.

Nyní si jednotlivé racetamy trošku představíme:

1. Piracetam

Piracetam je úplně první nootropikum a je stále populární volbou pro mnoho lidí. Je nutno říci, že jeho působení je mírnější ve srovnání s racetamy, které přišly později. Piracetam působí tak, že stimuluje acetylcholinové receptory k vyšší produkci.

Výzkum ukazuje, že toto léčivo může zvýšit kognitivní funkce na několika různých frontách současně. Zejména se projevilo lepší smyslové vnímání, větší motivace a psychická energie, vylepšené paměťové schopnosti. Například studie ukázaly zlepšení verbální paměti po 14 dnech po použití Piracetamu. Piracetam vykazuje významný příslib pro pacienty s věkem spojeným mentálním poklesem, ale má jen mírný dopad na zdravé jedince.

Dávkování: Doporučuje se začínat na 800 mg třikrát denně. Zkušení uživatelé často jdou na vyšší dávky, na jeden až tři gramy až třikrát denně.

Poznámka: Nezapomeňte také na příjem cholinu – vaše tělo ho bude potřebovat. Přípravek způsobuje to, že váš mozek pracuje tvrději, cholin pomáhá podporovat produkci acetylcholinu a vyhnete se tak „vyhoření“ a bolestem hlavy.

2. Aniracetam

Je až pětkrát účinnější než Piracetam, jeho účinky mohou trvat déle. Myšlenka tohoto přípravku je založena na myšlence pomoci komunikaci mezi oběma hemisférami v mozku, což podpoří tvořivost a snížuje úzkost v sociálních situacích.

Sponzorováno

Proběhlo opravdu hodně diskuzí (je možno je také najít na různých fórech po celém internetu) okolo používání aniracetamu proti úzkosti. I když pokusy na lidech chybí, zdá se, že má silné anxiolytické vlastnosti (dle definice jsou anxiolytika látky, které snižují psychické napětí, úzkost, strach). Aniracetam je také dobrý „zesilující“ přípravek pro ty, kteří si myslí, že Piracetam je příliš mírný.

Dávkování: Typická dávka je přibližně 750 mg (někteří lidé doporučují kdekoli mezi 600-3,000mg v jeden den), jednou až třikrát denně s jídlem. Aniracetam má krátký poločas rozpadu (až dvě hodiny), znamená to, že je nejlepší ho brát pravidelně v daném období. Opět platí, že je vhodné doplnění cholinu, aby se zabránilo bolesti hlavy. Aniracetam je třeba brát s mastnými kyselinami, je rozpustný v tucích a ve vodě se nerozpouští.

Poznámka: Podle některých zpráv, mohou citliví lidé pocítit anxiolytické vlastnosti v aniracetamu (boj proti úzkosti) příliš účinné, a začnou se cítit nemotivovaní nebo téměř jako pod sedativy.

3. Oxiracetam

Je považován za jeden z nejdražších racetamů. Oxiracetam je rychlejší než Piracetam i Aniracetam, takže můžete začít s menší dávkou. Liší se od ostatních racetamů v tom, že je jedním z mála, který působí jako stimulant, ale jiným způsobem než jiné stimulanty, třeba kofein.

Jeho uživatelé si často chválí Oxiracetam pro svou schopnost zlepšit paměť, stejně jako logické myšlení. Také přispívá ke zlepšení prostorové paměti a pomůže pochopit abstraktní pojmy.

Dávkování: Doporučené dávkování je 700-2,400mg / den. Noví uživatelé by měli začít s nižší dávkou. Nejlepší je vzít si ho jednu hodinu před tím, než budete muset dělat psychicky vyčerpávající práci, nebo každých šest až osm hodin při studiu.

Poznámka: Nejlepší je použít Oxiracetam na krátkou dobu, jen když ho potřebujete.

4. Phenylpiracetam

Pravděpodobně nejvíce upravený racetam. Phenylpiracetam má podobnou chemickou strukturu jako Piracetam. Phenylpiracetam funguje mnohem rychleji a jeho účinky potenciálně vydrží déle než jakýkoli jiný racetam. Můžete použít menší dávku. Fanoušci Phenylpiracetamu říkají, že zlepšuje produktivitu a paměť, a zároveň dodává energii.

Ze všech výše uvedených důvodů je Phenylpiracetam zvláště oblíbený mezi vysokoškolskými studenty a obecně lidmi, kteří potřebují pomocnou ruku v konkurenčním prostředí.

Dávkování: Pokud jste novým uživatelem Phenylpiracetamu, je vhodné začít s nízkou dávkou 100 mg denně. Můžete postupně zvyšovat tak, jak si vaše tělo zvykne na tuto látku.

5. Pramiracetam

Pramiracetam je prémiový racetam, může být až 30krát silnější než Piracetam. Pomáhá ke zvýšení energetické hladiny a dodává zvýšenou ostražitost až 10 hodin po požití. Je to skvělý doplněk produktivity, přispívá ke zlepšení kognitivních funkcí, zlepšuje koncentraci a paměť. Uživatelé hlásí, že díky němu mají jasnější myšlení, menší pravděpodobnost toho, že je něco rozptyluje.

Dávkování: Jako Pramiracetam je tak koncentrovaný, že budete potřebovat pouze menší dávku. Doporučená dávka na je buď 400 mg užívané třikrát denně nebo 600 mg dvakrát denně.

Poznámka: Ve srovnání s ostatními racetamy, Pramiracetam je do značné míry neprostudován. Je zapotřebí dalšího výzkumu.

6. Noopept

Noopept není technicky racetam, protože má jinou chemickou strukturu, ale funguje podobným způsobem. Poskytuje mírnou kognitivní podporu, má jemný psychostimulační efekt.

Jedna studie porovnávající Noopept a piracetam uvádí, že oba jsou srovnatelné (Noopept v mnohem menší dávce – 10-30mg jednou denně).

Sponzorováno

Dávkování: 10-30mg jednou denně po dobu ne více než 56 dní.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  3 Komentářů u článku “Racetamy – co to je, jaké mají účinky a jak je brát?”

  1. Lidie napsal:

   Dobrý den,mam porad motani hlavy už 7 let,nemužu soustredit se,co mi poradite a kde to koupit.Moc dekuji za odpoved

  2. Martin napsal:

   No já beru piracetam al 800 pres asi takovejch dobrejch 7-8 let. Zacal sem s nim kvuli ADHD, tedy dostal sem ho na predpis a bral sem ho 2-1-0 pozdeji sem záčal s 2-0-0 a takhle sem ho do nedávná bral, no a musím říct ze mi asi pomohl ale nežádoucích účinků sem si celkem dost vsiml. Sice az ted pozdeji a doufam ze teda se nemýlim a je to z neho. Netrpím přibíráním na vaze ale spíše opakem a to az tak ze mam velice náročné pribrat pár kilo, což mi teda pride ovsem jako výhoda ale me nebaví byt cca 178 cm vysoký a vážit pouhych 59-62 kg. Plus si myslím ze způsobují vypadávání vlasů, nebo aspoň napomáháji. A možná vám potom začne i hrabat, sice jen lehce ale začne a to hrozná to mi povidejte ;) jakoby mozna nezačne pokud budete mít v okolí vysoce inteligentní lidi, protože budete asi tak chytří jako oni neli vic.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva