Obsah článku
Určitě se vám to taky už stalo. Máte v okolí podrážděné, nevrlé jedince, kteří jsou bez energie a prospali by snad 12 hodin denně. Pokud se nejedná o nějaký podivný nový druh misantropů, je velmi pravděpodobné, že trpí sezónní alergií na pyl. Ano, je to možné a znám to z vlastní zkušenosti.
Alergie – z řeckého „allos (en) ergeiá” znamená „reagovat jinak“. Je definována jako velmi přehnaná, až nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými běžně přicházíme každý den do styku. Příčinou je nesprávná aktivace protilátek určité skupiny imunoglobulinů, kterou způsobí daný alergen. Dalo by se to popsat i tak, že imunitní systém jednoduše není schopen správně rozpoznat, co je pro organismus škodlivé a co už ne. A právě projevy alergických reakcí mají velmi široké spektrum – od banální rýmy a ucpaného nosu až po anafylaktický šok, který může snadno skončit smrtí. Proto by se alergie neměla v žádném případě podceňovat a měla by být správně léčena.
Pylová alergie v ČR
Statistika praví, že alergií aktuálně v České republice trpí až téměř každý druhý z nás. Samozřejmě u někoho mohou být projevy alergie jen velmi mírné, ale v podstatě se dá říci, že počet lidí trpících nějakou formou alergie se v současné době odhaduje na cca 30 – 40%. A tento počet se neustále zvětšuje. Možná je to způsobem života, kdy si postupně pěstujeme až téměř sterilní prostředí a odolnost našeho organismu postupně klesá. Alergickou reakci dnes může vyvolat už téměř cokoliv, (práce ale rozhodně není považována za jeden z alergenů )a nejzákladnější alergeny se pak dělí na:
• Inhalační alergeny = nejrůznější pyly, prach, roztoči, zvířecí alergeny…
• Potravinové alergeny = ořechy, soja, ryby atd…
• Hmyzí bodnutí
• Léky
Někteří mají bohužel tu smůlu, že jsou vystavování útokům na svůj imunitní systém pravidelně, v průběhu celého roku a potýkají se tedy s alergií celoročně.
V současné době je však velmi aktuální PYLOVÁ ALERGIE tzv. polinóza, která je jednou z nejběžnějších a nejčastějších alergií, a které bych chtěla věnovat pár následujících řádků.
Přesto, že počasí nám teď zrovna jaro nepřipomíná, ba dokonce je jedno z nejchladnějších období za posledních několik desítek let, citlivé senzory našich alergických blízkých už větří, že se pyly postupně pomalu objevují v ovzduší. A to doslova a do písmene, protože teď právě jsou častými alergeny především pyly větroplašných rostlin. Nejnovější pylové zpravodajství to potvrzuje: dominantními alergeny jsou vždy na konci března olše, líska, tis nebo topol.
I když senná rýma nebo jinak řečeno pylová alergie nepatří mezi druh ohrožující život, dokáže život velmi znepříjemnit.
Mezi nejčastější projevy pylové alergie patří
• vodnatá rýma nebo naopak nos ucpávající rýma a mnohdy až otok dutin
• velmi nepříjemné, až nesnesitelné svědění očí, sliznic v nose a v krku
• kýchání až kašel
• ekzém (u citlivějších lidí může vdechování pylů způsobit ekzémovou vyrážku)
• bolest hlavy způsobené rýmou
• nezřídka také únava a celkové vyčerpání organismu
Sponzorováno
Při zanedbání léčby senné rýmy může dojít k velmi závažným komplikacím jako je například průduškové astma, ztráta chuti nebo čichu, případně zánět vedlejších nosních dutin. Rozhodně se tedy nevyplácí pylovou alergii podceňovat, takže pokud víte, že máte obdobné potíže a letos jste ještě u svého alergologa nebyli, v žádném případě s jeho návštěvou neotálejte.
Léčba pylové alergie
Léčba jakékoliv alergie bohužel není jednorázovou záležitostí, ale připomíná spíše běh na dlouhou trať.
V první řadě je nutné vyvarovat se kontaktu se samotným alergenem (samozřejmě po jeho přesné diagnóze). Dalším krokem jsou pak léky přinášející okamžitou úlevu, v tomto případě antihistaminika, která blokují účinek histaminu (látky, která se uvolňuje z buněk při alergické reakci) a tlumí alergickou reakci nebo léky, které pomáhají při astmatických záchvatech. Dalším krokem je pak užívání léků působících preventivně, které léčí samotný alergický zánět.
Při dlouhodobém a pravidelném užívání správných medikamentů lze projevům alergie zabránit nebo je alespoň výrazně oslabit. Jako další krok se také začíná stále častěji využívat terapie s vakcínami, která by měla postupně zvyšovat odolnost organismu na daný alergen, až se jej sám naučí tolerovat. Vakcinace však probíhá v rozmezí od 2 do 5 let a účinnost je aktuálně kolem cca 80%.
Podívejte se také na TOP 10 rad jak na alergii.
Pokud již tedy víte, že patříte mezi skupinu alergiků na pyl, měli byste dodržovat pár následujících doporučení:
– omezit vycházky za slunných a větrných dní. Vhodnější doba je po dešti, kdy je v ovzduší alergenů výrazně méně
– pokud možno používat pylové filtry, v žádném případě se nedoporučuje jízda v autě se staženými okénky
– nevětrat doma ani na pracovišti v poledne, kdy je v ovzduší největší koncentrace pylů
– lze používat čističky vzduchu v domácím prostředí, případně parní inhalátory pro uvolnění dutin
– vyhýbat se “inkriminovanému“ prostředí, tj. rozkvetlým zahradám nebo loukám, kde kvetou rostliny
– často si mýt vlasy, zachycuje se v nich spousta alergenů, dbát i na čistotu oblečení, povlečení nebo peřin
– doma pak omezit vybavení, ve kterém by se mohly pyly či jiné alergeny zachytit
– nosit u sebe antihistaminika, případně inhalátor
Život s jakýmkoliv druhem alergie není vůbec snadný. Proto je důležité nejen to, aby alergici dodržovali veškerá opatření pro zmírnění alergických projevů, ale zároveň také, abyste vy, blízcí takto postižených osob byli více tolerantní a ohleduplní a usnadňovali život alergikům, co jen to půjde. Alespoň se na ně nezlobte, když zrovna nebudou mít svůj den a budou unavení.
Co si dále přečíst na toto téma?
- TIP NA ČTENÍ: Pyl může být i velmi zdravý
- Jak na pylovou alergii přírodně?
VIDEO: Zkřízené alergie – pyl versus potraviny
Sponzorováno
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Pylová alergie
Přečtěte si také naše další články
[…] s vyspělou ekonomikou a městských aglomeracích. Začátkem každého roku nastupuje nová pylová sezóna a s ní i typické nepříjemné příznaky alergické rýmy. Doprovází ji zánět sliznice nosu, […]