Sponzorováno

Jak se dá řešit akné na hrudi? 4.77/5 (13)

  • Identifikace a pochopení základních příčin vašeho akné na hrudi je prvním krokem k vytvoření účinného plánu léčby akné.
  • Jedinci s akné na hrudi by měli spolupracovat se svým dermatologem, aby vytvořili personalizovaný plán péče o pleť, který jim vyhovuje.
  • Použijte antibakteriální mýdlo k čištění oblasti kolem vyrážky po zpocení nebo zašpinění.
  • Vyměňte své husté hydratační krémy za pleťové vody, které nejsou komedogenní, aby pomohly udržet vaši pokožku hydratovanou, aniž by přispívaly k tvorbě akné.
  • Na akné aplikujte lokální léky na akné.

Máte akné a hrudi a přemýšlíte co s tím?

Máte akné a hrudi a přemýšlíte co s tím?

Zvedněte ruku, pokud vám to zní povědomě: Obléknete si svou nejnovější sportovní podprsenku nebo legíny a chcete jít cvičit nebo se projít ven. Avšak, máte problém. Jakmile se obléknete do svého oblíbeného outfitu, všimnete si shluku červených pupínků na hrudi. Ach, ne! Bohužel, ano! Pozdravte akné na hrudi, přátelé.

Akné na hrudi je v podstatě vývoj pupínků na hrudi a často je to kombinace všech nedobrých věcí: černé tečky, pupínky s bílým vrchem a červené, zanícené hrbolky.

Dobře, ale jak se to liší od vašich běžných problémů s akné? No, ukazuje se, že se to vlastně ani moc neliší. Pokud jde o příčiny, akné na hrudi je stejné jako běžné akné, ale nachází se prostě na hrudi. Je to stejný typ fyziologie – jsou to ucpané póry, které se prostě zanítí.

Jak ale akné na hrudi řešit? Pokračujte ve čtení a dozvíte se 8 způsobů, jak vyléčit akné na hrudi – to, co doporučují odborníci.

1. Použijte tělový mycí prostředek specifický pro akné

Začněte tím, že budete bojovat s akné na hrudi během každodenní sprchy nebo koupele. Místo obvyklého mytí těla doporučují dermatologové používat mycí prostředek s kyselinou salicylovou (která odstraňuje přebytečný maz a odumřelé kožní buňky), pokud máte mírné akné na hrudi. No a pokud máte více zanícené akné (předpokládám super červené, ucpané póry), zvažte benzoylperoxid, který zabíjí bakterie způsobující akné na vaší kůži. Použijte mycí prostředek na jakoukoli oblast s akné na hrudi (nedřete!), nechte působit a poté opláchněte. Jednoduché, jako facka!

2. Jemný peeling pro akné na hrudi je fajn

Dermatologové také doporučují přidat do vaší rutiny jemnou exfoliaci (peeling). Ten velmi jemně obrušuje pokožku a umožňuje, aby přebytek kožních buněk, který ucpává vaše póry, nadobro odešel. Jemná exfoliace také skvělá pro léčbu hyperpigmentace na hrudi, jakmile vaše akné zmizí.

Pamatujte si však, že nadměrné čištění a exfoliace může podráždit pokožku a přimět vaše tělo, aby si myslelo, že potřebuje produkovat více oleje (kožního mazu). Doporučuji proto JEMNÝ peeling ne více než jednou až třikrát týdně.

3. Zkuste lokální léčbu

Podle dermatologů mohou být topická léčiva, jako je volně prodejný benzoylperoxid, kyselina salicylová a adapalen (který zabraňuje slepování kožních buněk a ucpávání pórů), také užitečná při léčbě vašeho otravného akné na hrudi. Aplikujte svou vybranou recepturu všude tam, kde máte akné na hrudi, a nechte ji zaschnout, než si navléknete oblečení.

4. Obraťte se lékaře – může vám dát perorální léky na předpis

Vzhledem k tomu, že povrch hrudníku je tak velký, někdy je těžké vyléčit akné jen pomocí topických přípravků nebo mycích prostředků, zvláště pokud máte závažnější akné na hrudi. Domluvte si schůzku dermatologem, může vám předepsat silnější léky.

5. Vyčištění akné na hrudi – ale jen od profesionála

Někdy je možné akné na hrudi pěkně vyčistit, pomalu odstranit. Ale takovou extrakci musí provést profesionál, pokud máte na hrudi množství neinfikovaných ucpaných pórů nebo hrbolků. Udržování pórů vyčištěných odstraněním „hnisu“ zabraňuje tvorbě nových problémů.

Extrakce akné je obvykle spojena s chemickým peelingem, který jemné odlupuje pokožku a uvolňuje ucpané póry, takže problémy jsou takto snadno odstraněny estetikem. Jak již bylo řečeno, pokud si nemůžete domluvit schůzku s profíkem, vynechejte tyto extrakce úplně (nesnažte se to udělat sami, to je fakt hloupý nápad!) a zvolte jen chemický peeling.

Sponzorováno

„Rád na své klienty používám peeling s 20% kyselinou salicylovou, který může pomoci odstranit zabarvení ze starých jizev po akné a zároveň pomáhá udržovat póry čisté,“ říká dermatolog Martin.

6. Zhodnoťte svou rutinu po tréninku či cvičení

Jste někdo, kdo si rád posedí a poklábosí po tréninku? Podívejte, chápu vás. Po zapocení si taky umím pěkně polenošit. Ale věřte, že musíte přehodnotit takové povídání a lenošení ve špinavém oblečení. Doporučuji se osprchovat se co nejdříve, jakmile skončíte s cvičením. Pocení a pobyt v propoceném oblečení může způsobit i zhoršit akné na celém těle. Je důležité se umýt před i po cvičení, nebo alespoň používat jemné čistící ubrousky.

7. Zkontrolujte své pleťové vody

Přirozeně chcete, aby vaše pokožka byla hydratovaná a pekelně hladká. Pokud máte sklony k akné na hrudi, musíte být o něco opatrnější v tom, co si na tělo dáváte. Čtení štítků na produktech je zde hodně důležité. Chcete se hlavně ujistit, že cokoli, co kupujete, bude označeno jako „nekomedogenní“ (neboli neucpává vám póry) nebo „bez oleje“ (pokud máte akné, je zde velká šance, že vaše pokožka již nadměrně produkuje maz, takže není třeba přidávat další).

8. Nešťourejte si do akné na hrudi

A nedělejte to ani jinde na těle. Vím, že je to super lákavé, ale není to dobrý nápad! „Jako dermatologové nikdy nedoporučujeme vymačkávat pupínky, protože to může vést k jizvám, většímu zánětu a hyperpigmentaci,“ říká dermatoložka.

Akné na hrudi nebo zádech může být vyvoláno, pokud je kůže v těchto oblastech třena nebo vystavena tlaku. Jedním z příkladů by bylo nošení batohu nebo tašky s popruhem, který jde přes hrudník.

PREVENCE: Jak mohu zabránit návratu akné na hrudi?

Jakmile máte akné na hrudi pod kontrolou, měli byste pokračovat v péči o pokožku, abyste předešli dalšímu vzniku. Díky důkladné péči o pleť a několika drobným změnám životního stylu byste měli být schopni předejít nebo alespoň snížit počet a závažnost akné.

Některé z kroků, které mohou jednotlivci podniknout, aby zabránili vzplanutí akné na hrudi, jsou tyto:

  • Pravidelně se koupejte (zejména po zpocení) s použitím jemných čisticích prostředků, které jsou bez parfemace a barviv. Pro dosažení nejlepších výsledků používejte během sprchování vlažnou vodu. Pokud zvládnete studenou sprchu, zvažte rychlé, závěrečné opláchnutí studenou vodou na konci sprchování, abyste uzavřeli své póry.
  • Vyhněte se používání čisticích prostředků nebo produktů péče o pleť s parfémy, barvivy nebo agresivními chemikáliemi. Hledejte produkty, které mají méně přísad a které jsou speciálně označeny pro použití při léčbě nebo prevenci akné. Produkty, které obsahují benzoylperoxid a kyselinu salicylovou, jsou často prospěšné k odstranění nebo prevenci akné.
  • Každý týden si provádějte peeling, abyste odstranili odumřelé kožní buňky, podpořili rychlý buněčný obrat a zabránili kožním buňkám ucpávat póry. Spíše než používat drsné peelingy nebo abrazivní produkty, které mohou zanítit a podráždit pokožku během akné, zvažte použití exfoliačního produktu s kyselinou azelaovou nebo citronovou.
  • Omezte příjem potravin s vysokým obsahem cukru, které byly spojeny s častějším a závažnějším výskytem akné na hrudi.
  • Noste oblečení, které dýchá a nedře hrudník, zejména v teplém a vlhkém počasí.

Kombinace výše uvedených léčebných postupů by měla stačit k tomu, aby se vaše akné na hrudi dalo na ústup.

Sponzorováno

A jak s akné na hrudníku bojujete vy? Máte nějaké tipy?

Dále si o akné přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva