Sponzorováno

Jak na celulitidu na stehnech? 4.75/5 (12)

 • Celulitida na stehnech je vlastně běžným problémem mnoha žen. Existuje několik opatření, která mohou pomoci snížit vzhled celulitidy na stehnech.
 • Zdravá strava: Zaměřte se na vyváženou stravu s dostatkem vlákniny, čerstvého ovoce a zeleniny a omezte příjem průmyslově zpracovaných potravin a potravin s vysokým obsahem tuku a cukru.
 • Dbejte na hydrataci těla: Pijte dostatek čisté vody, abyste udržovali hydrataci těla. To pomůže detoxikovat vaše tělo a zlepšit vzhled kůže.
 • Cvičení pomáhá: Pravidelná fyzická aktivita je důležitá pro zlepšení oběhu a svalového tonu. Zaměřte se na cviky, které zaměřují stehna a hýždě, jako jsou dřepy, výpady, široké dřepy a kardio cvičení.
 • Kardio cvičení: Intenzivní kardiovaskulární cvičení, jako je běhání, plavání nebo cyklistika, může pomoci spalovat tuk a zlepšit cirkulaci.
 • Masáže: Masáže mohou pomoci zlepšit oběh a redukovat hromadění tuků a tekutin. Používání speciálních nástrojů na masáž nebo speciálních krémů na celulitidu může být také účinné.
 • Lymfatická drenáž: Tato technika masáže pomáhá odstraňovat přebytečné tekutiny a toxiny z těla, což může pomoci snížit viditelnost celulitidy.
 • Zdravý životní styl: Zdravý životní styl, včetně dostatku spánku, omezení stresu a vyhýbání se kouření a nadměrnému pití alkoholu, může také pomoci zlepšit vzhled kůže.
 • Hlavně buďte v klidu - celulitida je běžným estetickým problémem, který může postihovat ženy různých velikostí a tvarů těla. Tyto tipy mohou pomoci snížit viditelnost celulitidy, ale nemusí ji zcela odstranit. Pokud máte závažnější problémy s celulitidou, můžete se poradit s dermatologem nebo odborníkem na kosmetickou léčbu, kteří vám mohou poskytnout další možnosti a doporučení.

Při celulitidě doporučuji použít kávový tělový peeling. Obsažený kofein působí stimulujícími účinky a podporuje odbourávání tuků.

Při celulitidě doporučuji použít kávový tělový peeling. Obsažený kofein působí stimulujícími účinky a podporuje odbourávání tuků.

Stehna patří mezi místa, kde se ženám nejvíce ukládá tuk, a zároveň tak mezi nejčastěji postižené oblasti pomerančovou kůží. Celulitida na stehnech trápí nejen dospělé ženy, ale čím dál více také mladé dívky. Jak se dá odstranit? Nejúčinnější způsob představuje kombinace pravidelné pohybové aktivity a masáže.

Co je to celulitida?

Tak za prvé, není to přebytečný tuk. Tento „ďolíčkový“ vzhled, který na stehnech vidíte, je výsledkem tukových buněk, které se tlačí na kůži přes vláknité pruhy pojivové tkáně. Celulitida tedy označuje dolíčky nebo jiné texturní změny na kůži, které se vyvinou, když se tukové buňky protlačí druhou vrstvou kůže zvanou dermis. Výzkum zjistil, že celulitida se nejčastěji vyskytuje na zadku a na boční a zadní straně stehen u většiny žen po pubertě.

Celulitida často postihuje hýždě, stehna a břicho.

Celulitida nemá nic společného s váhou. Lidé drží dietu, a stále mají celulitidu. Více než 85 procent žen starších 21 let má celulitidu, ale u mužů se projeví jen zřídka. Celulitida se může vyvinout bez ohledu na věk nebo váhu, i když se s přibývajícím věkem stává častější. Lékařský termín pro to je gynoidní lipodystrofie.

Proč je důležitý pohyb?

Pohyb je důležitý z toho důvodu, že při něm dochází k prokrvení svalů, rozproudění lymfy a vyplavování škodlivin z těla. Mezi osvědčené pohybové aktivity v boji proti celulitidě na stehnech patří chůze do schodů, dřepy, posilování, plavání a aqua aerobic. Pohyb je důležitý především u žen se sedavým zaměstnáním. Při každé pohybové aktivitě je důležité nepodceňovat pitný režim, aby mohly být škodliviny z těla vyplavovány.

PAMATUJTE: Správný pitný režim obecně je pak považován za jednu z nejdůležitějších součástí prevence i procesu odstraňování celulitidy.

Masírovat stehna s celulitidou můžete i s pomocí pěnového válce

Masírovat stehna s celulitidou můžete i s pomocí pěnového válce

Masáže proti celulitidě

Masáže jsou nedílnou součástí efektivního boje s celulitidou. Celou řadu ošetření je možné podstoupit nejen ve specializovaných lymfacentrech nebo ve zdravotnických zařízených, ale také v salonech krásy, které jsou vybaveny přístroji na ošetření problematických partií – nejčastěji stehen a hýždí, a které pro své klientky zajišťují také zábaly nebo manuální masáže proti celulitidě.

Mezi používané metody patří především lymfodrenáž a ultrazvuková liposukce neboli kavitace, dále se využívá radiofrekvence a karboxyterapie.

Masáž může snížit celulitidu zlepšením lymfatické drenáže. Může také pomoci protáhnout vaši kožní tkáň. To může také pomoci roztáhnout celulitidové dolíčky.

Jednotlivé metody v praxi

Lymfodrenáž je označení pro speciální druh masáže prováděný za účelem zlepšení oběhu lymfy a zmírnění otoků. Lymfodrenáž provádí speciálně vyškolení fyzioterapeuté, kteří pomocí speciálních znaků nejprve uvolní hlavní mízní uzliny, a poté dostávají lymfu zpět do oběhu. Vzhledem k fyzické náročnosti lymfodrenáže se častěji používají přístroje. Nejznámějším přístrojem je přístroj určený na sekvenční tlakovou masáž končetin – Lymfoven. Lymfodrenáž se používá nejen k ošetření celulitidy, ale také ostatních lymfatických onemocnění, mezi nimi například lymfedému.

Další hojně používanou metodou je ultrazvuková liposukce, která na rozdíl od klasické liposukce představuje neinvazivní ošetření. Při její aplikaci dochází k ničení tukových buněk, které způsobují nevzhledné projevy celulitidy, ultrazvukem. Po rozbití buněk dojde k vylití jejich obsahu, který se vyplaví ven z těla močí. Využití metody radiofrekvence spočívá v zahřání spodních vrstev pokožky a jejím následném vypnutí.

Sponzorováno

Při karboxyterapii se do kožních buněk vhání oxid uhličitý za účelem zlepšení prokrvení. Všem metodám je společné, že k dosažení výsledku je třeba provést několik ošetření, jejich počet zpravidla závisí na stadiu celulitidy.

Cvičení na stehna

Existuje několik osvědčených druhů sportů, které dokážou vzniku celulitidy předejít, anebo zmírnit její projevy. Jedním z nich je aerobik, při kterém dochází k prokrvení stehen, a zároveň k jejich zpevnění. Velmi účinné je cvičení ve vodě, zejména pak aqua aerobik, ale také běžné plavání nebo aqua gymnastika. Cvičení ve vodě je velmi efektivní a nemusí být proto dlouhé. Důležitá je pravidelnost, což ostatně platí pro všechny druhy pohybové aktivity.

Na stehna jsou rovněž dobré obyčejné dřepy nebo chození po schodech. V dobře vybavených posilovnách najdeme také moderní posilovací přístroje zaměřené na partie stehen, které při běžné fyzické námaze nepoužíváme – zejména na oblast těsně pod hýžděmi a na horní vnější část stehna.

Další odpůrné prostředky – léky a mléka

Účinnost cvičení se doporučuje podpořit ještě používáním zpevňujících mlék proti celulitidě, které je nejlepší vmasírovat do pokožky po koupeli či sprše krouživými pohyby. Dalším podpůrným prostředkem jsou legíny proti celulitidě, které zlepšují prokrvování a odvádění odpadních látek ven z těla. Bez pravidelné pohybové aktivity však není jejich účinnost příliš vysoká.

Obecně neexistují žádné léky, které lze předepsat na léčbu celulitidy. Krémy samotné celulitidu neodstraní a nejlepší jsou změny životního stylu.

Pijte více vody

Pitná voda je super nízkonákladovou možností, která může pomoci s celulitidou na stehnech. Nejen, že vás udrží hydratované, ale voda také pomáhá podpořit oběh a lymfatický tok.

Pozitivní změny životního stylu jsou vaší nejlepší volbou

Neexistuje žádný způsob, jak zabránit celulitidě. Je to velmi častý stav. Šance na rozvoj celulitidy se zvyšují s věkem a určitými faktory životního stylu.

Ačkoli nemůžete ovlivnit svůj věk, můžete provést určité změny ve svém životním stylu, které mohou pomoci snížit množství celulitidy na vašich stehnech. Tyto změny mohou zahrnovat věci, jako je pravidelné cvičení a vyvážená strava.

Promluvte si s dermatologem, pokud máte zájem o profesionální postupy ke snížení výskytu celulitidy. Některá ošetření, jako je laserová terapie, mohou pomoci, ale celulitidu na vašich stehnech zcela nevymažou.

Důležité také: Uvědomte si, že výsledky jakéhokoli nápravného opatření nebo postupu nejsou trvalé. Pravděpodobně budete muset proces opakovat, abyste neustále redukovali výskyt celulitidy na stehnech.

Obrázek: zdravá pokožka x pokožka s celulitidou

Obrázek: zdravá pokožka x pokožka s celulitidou

 

Cviky na celulitidu na stehnech

Některá cvičení nohou a hýžďových svalů mohou pomoci napnout kůži kolem stehen. Na druhé straně pak můžete také pozorovat zmírnění celulitidy. Cvičení sice není spolehlivý způsob, jak se celulitidy na stehnech zbavit, silnější svaly a napjatější kůže mohou její vzhled snížit.

Zde je několik cvičení, které byste mohli chtít vyzkoušet.

Dřepy

Chcete-li provést dřep:

 1. Postavte se s nohama na šířku ramen. Ujistěte se, že vaše prsty směřují dopředu.
 2. Snižte hýžďové svaly, jako byste seděli na židli, dbejte na to, aby vám kolena nepřesahovala prsty u nohou.
 3. Zatněte hýžďové svaly, když se zvednete do výchozí polohy, a poté opakujte.

Dřepy se skokem

Toto je trochu nad rámec běžného dřepu s přidanou výzvou skoku na konci:

 1. Proveďte pravidelný dřep.
 2. Když se postavíte zpět do výchozí pozice, mírně zrychlete a skočte.
 3. Pokuste se přistát na nohy co nejjemněji. Opakujte.

Cviky Step-up

 1. Postavte se před lavičku nebo stoličku na cvičení.
 2. Stoupněte si na bednu, jednu nohu po druhé.
 3. Pak udělejte krok zpět dolů ve stejném vzoru.
 4. Opakujte.

Každý z výše uvedených cviků vám umožní využít váhu těla ve svůj prospěch. Můžete také začlenit ruční závaží a činky, jak uznáte za vhodné.

Proveďte 12 až 15 opakování najednou. Když budete silnější, můžete zvýšit váhy nebo opakování. Před cvičením se nezapomeňte zahřát, abyste předešli namožení svalů. Zaměřte se na 2 až 3 cvičení týdně po 30-45 minutách.

Spíše než se soustředit na jedno cvičení, zaměřte se na pravidelnou cvičební rutinu, která kombinuje aerobní cvičení a silový trénink. Aerobní aktivity vám pomohou spalovat tuky, zatímco silové cviky budují svaly a pomáhají s celkovou elasticitou pokožky.

Kombinace všech těchto faktorů mohou pomoci zlepšit celulitidu stehen. Některá aerobní cvičení, která mohou pomoci spalovat tuk, jsou také tyto:

 • cyklistika
 • taneční
 • turistika
 • běh
 • plavání
 • chůze (ideálně rychlá chůze)

Klíčem je zde najít činnost, která vás baví, a držet se jí o dlouhou dobu a pravidelně. Pokud s cvičením začínáte, nezapomeňte se předtím, než začnete, dvakrát poradit se svým lékařem.

Pamatujte, že se zdravým a vyváženým životním stylem budete vždy vypadat a cítit se lépe. Zmírnění celulitidy na stehnech je jen bonus navíc.

Sponzorováno

A jak s celulitidou bojujete vy? Budu ráda, pokud mi napíšete do komentářů pod článkem.

A dále si o celulitidě přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva