Kokosový olej na celulitidu – jak ho použít? 4.83/5 (18)

Sponzorováno

Může pomoci kokosový olej na celulitidu?

Může pomoci kokosový olej na celulitidu?

Proč by měl zrovna kokosový olej pomoci při celulitidě?

Přínosy kokosového oleje se objevují všude. Jako kdyby byl všemocný, že? Nejnovějším trendem je použití kokosového oleje pro snížení příznaků celulitidy. Při aplikaci na pokožku může být kokosový olej u některých lidí účinný pro zlepšení stavu celulitidy. Je to možné? Na to se podíváme v dnešním článku.

Celulitida se objevuje na hýždích, bocích, stehnech a břichu – vypadá, jako byste v pokožce měli jakési jamky nebo hrudky. Má podobný vzhled jako pomerančová kůra (někdy se jí tak také říká – pomerančová kůže), a nejčastěji se vyskytuje u žen v období od raného dospívání, až do dospělosti. Nejedná se o závažný zdravotní problém, ale mnoho lidí, zejména žen, celulitida trápí – je to hlavně z kosmetických důvodů – celulitida nevypadá prostě dobře a ženy se často cítí trapně, pokud ji mají.

Cílem masáže kokosovým olejem přímo do postižené pokožky je tedy snížit výskyt těchto hrudek a jamek. Je také snadné tento olej použít. Protože kokosový olej má nízký bod tání, může být roztaven jen tak v dlani a vmasírován do pokožky. Pojďme se podívat na to, co výzkum říká o účincích kokosového oleje na celulitidu.

Funguje „kokosák“ na celulitidu?

Na to se nyní podíváme.

Jak vlastně vzniká celulitida? Jaké jsou její příčiny?

Vědci úplně přesně neví, jak a proč vlastně k celulitidě dochází. Zdá se, že souvisí s pojivovou tkání, která váže kůži ke svalu pod ní. Když se mezi kůží a svalem hromadí tuk, může tato pojivová tkáň způsobit, že povrch kůže bude vypadat nerovnoměrně. Přibývání na váze tak snadno může zhoršit celulitidu.

Také se zdá, že celulitida má genetickou složku, takže lidé, kteří ji mají, ji možná z části zdědili od své rodiny. Sedavý životní styl může také přispět k nárůstu hmotnosti a rozvoji celulitidy. Zabránění tvorbě nebo zhoršování celulitidy může vyžadovat tento trojlístek:

 • jíst zdravě – přejít na zdravou výživu,
 • dopřát tělu pravidelné cvičení,
 • vyhýbání se sedavým návykům a zaměstnáním.

Ukázalo se, že kokosový olej hraje roli v hydrataci a vyhlazení pokožky, což by mohlo pomoci zamaskovat jamky, které jsou pro celulitidu charakteristické. Jedna studie třeba zjistila, že panenský kokosový olej je při použití jako zvlhčovač stejně účinný jako minerální olej.

Bylo také prokázáno, že panenský kokosový olej má na pokožku hojivé účinky. Funguje částečně také proto, protože může pomoci zvýšit produkci kolagenu v kůži. Kolagen má zpevňující a zpřísňující účinek na tkáň pokožky, což zase může snížit výskyt celulitidy. Kolagen je běžnou součástí krémů a mastí na zpevnění pokožky.

Existuje ale jen málo lékařských důkazů, že kokosový olej snižuje nebo nějak k lepšímu mění celulitidu. Jeho hydratační a kolagenní vlastnosti však mohou ale být pro některé lidi hodně užitečné.

Možné výhody kokosového oleje při celulitidě

Kokosový olej může pomoci napnout, zpevnit a zvlhčit pokožku v oblastech, kde je celulitida problémem. Může být aplikován sám přímo na pokožku pomocí jemné masáže, podobně jako krém. Zpevňující účinky oleje tak mohou pomoci snížit výskyt celulitidy.

Obecně se nedá říct, že by vám kokosový olej sám o sobě s celulitidou pomohl. Určitě ne, pokud budete mít špatné návyky. Pokud vás trápí celulitida a vy se jí chcete zbavit (nebo alespoň zlepšit její stav), tak pro to udělejte maximum:

 • Sportujte, hýbejte se – to je hodně důležité. Pokud nějaké to kilo shodíte, bude to jen bonus. Ale cvičení obecně zlepšuje stav celulitidy.
 • Zlepšete svůj jídelníček – nejezte nezdravé potraviny (sladké, smažené), zaměřte se na lehké potraviny (ovoce, zeleninu, netučné sýry, libové maso), místo sladkých nápojů pijte jen vodu.
 • Méně seďte. To se lehko řekne, ale hůře udělá, že? No zkuste to. Třeba někteří lidé, které trápil sedavý způsob života si místo klasického stolu koupili stůl zvedací. Pomocí kliky nebo tlačítka se dá zvedací stůl zvednou tak, že u něj pracujete ve stoje. Ideální je občas sedět a občas stát. A šup, hned sedíte o 50% méně. To je taky cesta. Každý z nás si musí najít tu svou cestu, jak se sezením bojovat.

Tak, až zlepšíte svůj život co se týče předchozích 3 bodů, pak teprve přijde na řadu kokosový olej. On vám dopomůže ještě zlepšit výsledek, pokud svůj život zlepšíte s ohledem na ty 3 body.

Sponzorováno

Jak použít kokosový olej při celulitidě?

No možností je jako vždy více. Pojďme se na několik z nich podívat.

1. Naneste ho přímo na kůži

Toto je samozřejmě nejjednodušší metoda – a nejintuitivnější. Vaše pokožka absorbuje kokosový olej a pomáhá při rozpadu jamek, které na pleti máte. Také pokožku pěkně zjemní. Není to však vždy nejrychlejší způsob. Můžete vyzkoušet malý trik a dost možná vám to pomůže celý proces urychlit. Trik probereme v dalším bodě.

2. Použijte metodu suchého kartáčování

Tato metoda způsobí, že se vaše pleť znovu oživí a zase se o kousek celulitida zlepší. Budete potřebovat:

 • Organický kokosový olej
 • Kartáč z přírodních štětin

A jak postupovat?

 1. Kokosový olej naneste na cílovou oblast vašeho těla – prostě tam, kde máte celulitidu.
 2. Vezměte kartáč a jemně jím přejíždějte po pokožce – takto vmasírujete efektivněji olej do pokožky (vše pěkně pomocí kruhových tahů a pohybů).
 3. Ujistěte se, že kartáčujete opravdu jemně (vyhněte se drhnutí, to vaší pokožce spíše ublíží).

Suché kartáčování je super stimulací lymfatických uzlin – pomáhá eliminovat toxiny způsobující celulitidu na buněčné úrovni.

3. Udělejte si jemný peeling z kávy a kokosového oleje

Zní to až příliš chutně, než aby se dalo použít k ošetření těla, že? Ale tato směs vám opravdu pomůže lépe se zbavit celulitidy. Bude fungovat jako exfoliant, pro hydrataci a stimulátor lymfatického toku v jednom.

Připravte si tyto ingredience:

 • 1/4 šálku kávových zrn
 • 3 lžíce cukru (bílý nebo hnědý)
 • 2 až 3 polévkové lžíce roztaveného organického kokosového oleje

Postupujte následovně:

 1. Všechny výše uvedené ingredience smíchejte v malé misce
 2. Uchovávejte směs ve skleněné nádobě
 3. Krátce před použitím roztavte v mikrovlnné troubě asi na 10 sekund
 4. Jemně směsí masírujte celulitidou postižené oblasti
 5. Omyjte po 10 až 15 minutách.

Chcete-li dosáhnout nejlepších výsledků, použijte tuto léčbu cca dvakrát až třikrát týdně.

4. Smíchejte váš oblíbený éterický olej a kokosový olej

Vyzkoušejte toto hydratační a voňavé dynamické duo. Nachystejte si:

 • 1 polévková lžíce organického kokosového oleje
 • Několik kapek vašeho oblíbeného éterického oleje (citrusové zde fungují asi nejlépe)

A pak postupujte následovně:

 1. Smíchejte obě složky dohromady
 2. Vmasírujte pečlivě do postižených oblastí
 3. Nechte směs absorbovat

TIP: Doporučujeme zkusit grapefruitový olej. Je super.

A co vy? Jak na celulitidu jdete vy? Napište nám do komentářů vaše zkušenosti. Budeme rádi.

A co si o celulitidě ještě přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva