Sponzorováno

Mandlový olej na akné – může nějak pomoci? A ucpává póry? 4.87/5 (23)

  • Mandlový olej je přírodní rostlinný olej, který má některé vlastnosti, které by mohly pomoci s akné a problémy s pletí. Je bohatý na vitamíny (zejména vitamín E), minerály a zdravé tuky, což může přinést některé výhody pro pokožku. Nicméně, účinnost mandlového oleje v boji proti akné je individuální a může se lišit u jednotlivých osob.
  • Pokud máte závažné problémy s akné, je vždy nejlepší konzultovat situaci s dermatologem nebo lékařem. Mohou vám doporučit vhodnou léčbu a péči o pokožku, která bude specificky přizpůsobena vašim potřebám.

Co může pomoci na akné?

Co může pomoci na akné?

Pokud jste někdo, kdo drží krok s nejnovějšími trendy v péči o pleť, pravděpodobně jste už slyšeli o mandlovém oleji.

Je skoro všude na internetu, mnoho influencerů a různých „beauty guru“ vám říká, jak ho používat různými způsoby, a zároveň vás informuje o výhodách tohoto úžasného a víceúčelového oleje.

Mandlový olej je druh rostlinného oleje, který se vyrábí extrakcí z mandlí nebo přesněji ze semen mandlovníku.

Mnoho lidí neví, že vlastně existují 2 druhy mandlového oleje, které jsou zcela odlišné:

  1. sladký mandlový olej
  2. hořký mandlový olej

Typ, který je široce používán v kosmetice, je sladký mandlový olej. Ten je extrahován z jedlých mandlí a obsahuje vysoce prospěšné vlastnosti a látky, jako jsou vitamíny E a K, a je také bohatý na mononenasycené mastné kyseliny. Jinými slovy, sladký mandlový olej je ten, ze kterého se vyrábí všechny ty bohaté a výživné zvlhčovače, pleťové vody, kondicionéry a další produkty péče o pleť a vlasy. Kromě toho se používá také při vaření, protože je skvělým dochucovadlem do jídel a nápojů.

A potom je zde hořký mandlový olej – ten pochází z jiného zdroje. Je extrahován z hořkých mandlí a obsahuje toxické chemikálie. Hořké mandle obsahují kyselinu kyanovodíkovou – toxickou sloučeninu, kterou vaše tělo přemění na kyanid, pokud je konzumujete syrové, což může vést k těžké otravě a může mít dokonce fatální následky (museli byste jich sníst ale celkem hodně). Hořký mandlový olej se však někdy používá k výrobě léků, protože je dobrý při léčbě bolesti, křečí nebo kašle.

Ucpává mandlový olej póry?

Mandlový olej je tedy široce známý jako druh rostlinného oleje, který nemá komedogenní vlastnosti. Je dokázáno, že nekomedogenní oleje pravděpodobně nezpůsobí problémy pokožky nebo nijak nezesílí podráždění citlivé pokožky nebo pokožky se sklonem k akné, zarudnutí a vysušení.

S tím, co bylo řečeno, asi tušíte, že u mandlového oleje je mnohem méně pravděpodobné, že ucpe póry – na rozdíl od jiných typů olejů, jako je kokosový olej, který má vysokou úroveň, pokud jde o jeho komedogenní vlastnosti, což vede k ucpání pórů, které pak vede k závažnějším kožním problémům.

Nicméně je vždy důležité mít na paměti, že pleť je silně individuální záležitost, takže jakkoli může být sladký mandlový olej pro někoho prospěšný, může u některých spotřebitelů a jedinců stále vést k vyrážkám. Moje kamarádka třeba mandlový olej na pleti nesnáší dobře. Dělá ji flíčky a problémy. A tak ho nepoužívá. Mě nevadí, a mám ho moc ráda.

Abyste si byli jisti, zda byste měli používat mandlový olej v péči o pleť nebo ne, je velmi vhodné provést náplastový test na malém kousku pleti.

Naneste malé množství mandlového oleje (třeba na předloktí) a počkejte 24-36 hodin, abyste zjistili, zda nezpůsobuje nějaký typ alergie nebo podráždění. Pokud ne, můžete jej bezpečně používat na obličej, vlasy a tělo a užívat si všech jeho výhod.

Co obsahuje mandlový olej?

Mandlový olej má mnoho účelů a má spoustu živin, které jsou pro nás prospěšné. Některé z nich jsou:

Vitamin E: Je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů, o kterých je známo, že chrání pokožku před všemi druhy poškození.

Omega-3 mastné kyseliny: Tyto kyseliny pomáhají snižovat záněty kůže i v těle. Je také známo, že jsou skvělým faktorem při stimulaci růstu nehtů a vlasů.

Nenasycené tuky: Jsou známé svými výhodami, jako je snížení hladiny špatného cholesterolu a také snížení rizika rozvoje kardiovaskulárních onemocnění.

Sponzorováno

Hořčík: Jedná se o velmi důležitou živinu, zejména pro ty, kteří pravidelně sportují. Hořčík je jedním z klíčových faktorů pro udržení zdravých kostí a také pro regeneraci svalů.

Protein: Mandlový olej také obsahuje bílkoviny, které jsou nezbytné pro obnovu tkání a podporu růstu svalů.

Kdy mandlový olej nepoužívat?

Přestože je obecně známo, že je pro většinu spotřebitelů bezpečný, existují výjimečné situace, kdy byste použití mandlového oleje měli opravdu zvážit nebo se mu dokonce úplně vyhnout.

  • Lidé, kteří mají alergii na ořechy, jako jsou mandle, by neměli používat mandlový olej v jakékoli formě. Některé z nejznámějších alergických reakcí jsou otoky a svědění, ale existují i závažnější reakce, jako jsou potíže s dýcháním.
  • Pokud je vaše pleť náchylná k akné nebo mastná, mandlový olej by mohl potenciálně způsobit ucpání pórů, přestože je nekomedogenní. Před použitím ve velkém množství proveďte test, abyste zjistili, zda způsobí nějaké problémy a podráždění. Pokud ano, rozhodněte se pro jiné, lehčí oleje, jako je jojobový olej.
  • A konečně, mandlovému oleji byste se měli vyhnout, pokud máte otevřené rány, infekce nebo popáleniny od slunce. V těchto situacích může aplikace mandlového oleje zpomalit proces hojení, způsobit další podráždění a poškodit již tak narušenou pokožku.

Celkově je mandlový olej skvělým nekomedogenním produktem, který je všestranný a víceúčelový.

Má mnoho vlastností, které jsou prospěšné pro tělo a pokožku, pokud jsou používány správně, ale mějte na paměti, že jej vždy otestujte, abyste se ujistili, že je bezpečný, nebo se poraďte s odborníkem.

A co mandlový olej a akné?

Jak jsem ve článku uvedla, pleť je velmi individuální záležitost. Účinnost mandlového oleje v boji proti akné je proto hodně individuální a může se lišit u jednotlivých osob.

Některé potenciální způsoby, jak mandlový olej může pomoci s akné:

Hydratace pokožky: Mandlový olej má hydratační vlastnosti a může pomoci udržet pokožku hydratovanou. To může být užitečné, protože příliš suchá pokožka může podporovat tvorbu akné.

Omezení zánětu: Mandlový olej obsahuje látky s protizánětlivými vlastnostmi, což může pomoci snížit zánět spojený s akné.

Čištění pokožky: Mandlový olej může pomoci odstranit nečistoty a make-up z pokožky, což může předejít ucpání pórů, což je častým faktorem vývoje akné.

Vitamín E: Obsah vitamínu E v mandlovém oleji může pomoci ochránit pokožku před poškozením volnými radikály a podpořit její regeneraci.

Přestože mandlový olej může mít některé výhody pro pokožku, měli byste být opatrní, pokud máte citlivou pokožku nebo jste náchylní k akné. Ne každá pokožka reaguje stejně na rostlinné oleje, a pro některé lidi může aplikace olejů zhoršit stav pleti.

Díky svým antibakteriálním a protiplísňovým vlastnostem může mandlový olej prospívat pleti náchylné k akné tím, že pomáhá snižovat zarudnutí a záněty. Někteří lidé s akné však zjišťují, že nanášení mastnoty na obličej ve skutečnosti zvyšuje pravděpodobnost vzniku pupínků.

Shrnutí

Takže? Mandlový olej není zázračným lékem na akné, ani by to neměla být léčba první linie. K tomu není vhodný. Ale je dobrý pro péči o pleť při akné. To ano. Plť vyčistí a vyživí. Ale zkuste si, zda vám nedělá problémy, až pak ho používejte.

Obecně jsem dospěla k závěru, že nejlepší cestou, jak používat mandlový olej na akné je ta, že ho kombinujete s jinou léčbou akné, třeba tou, kterou vám naordinoval váš lékař.

Pokud se rozhodnete vyzkoušet mandlový olej na akné, postupujte opatrně:

Ověřte si, že je mandlový olej čistý a kvalitní. Měl by být bez přidaných chemikálií nebo umělých složek.

Aplikujte olej jemně na postižené oblasti. Používejte malé množství a pozorujte, jak reaguje vaše pokožka. Pokud zaznamenáte jakékoli podráždění nebo zhoršení, přestaňte používat.

Používejte olej jako součást své péče o pokožku. Mandlový olej by neměl být jediným prostředkem proti akné. Důležité je udržovat dobrou hygienu pokožky, a můžete také zvážit použití dalších produktů vhodných pro vaší pokožku.

Sponzorováno

Zkoušeli jste mandlový olej? Jak vám pří akné pomohl? Díky za komentáře. Pomohou mě i dalším čtenářům a čtenářkám.

A dále si o mandlovém oleji přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva