Sponzorováno

Může pupalkový olej pomoci léčit nebo předcházet akné? 4.83/5 (12)

Pupalkový olej je široce dostupná a relativně nízkoriziková možnost léčby akné.

Pupalkový olej je široce dostupná a relativně nízkoriziková možnost léčby akné.

Pupalkový olej obsahuje vysoké koncentrace omega-6 polynenasycených mastných kyselin. Tyto sloučeniny mají silné protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci léčit a předcházet akné.

Pupalkový olej pochází ze semen rostliny Oenothera biennis, česky Pupalka Dvouletá, která roste v Severní Americe a v různých částech Evropy.

Ačkoli neoficiální důkazy naznačují, že pupalkový olej (v kapslích nebo aplikován na pleť) může zlepšit příznaky akné, neexistuje dostatek klinických důkazů na podporu těchto tvrzení.

V tomto článku diskutujeme o tom, jak může pupalkový olej pomoci s akné, jak jej používat a kdy už navštívit dermatologa.

Může fungovat pupalkový olej na akné?

Acne vulgaris je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, které postihuje téměř 85 % dospívajících a také mnoho dospělých. Akné je chronické zánětlivé onemocnění, které postihuje mazové žlázy a vlasové folikuly v kůži produkující maz.

Na léčbu akné je k dispozici mnoho volně prodejných přípravků na léčbu akné a i léků na předpis. Medikamentózní léčba akné však může někdy vést k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je suchá a podrážděná pokožka.

Někteří lidé zjistili, že pupalkový olej a i další přírodní produkty snižují jejich příznaky akné bez nežádoucích vedlejších účinků konvenční léčby akné. Neexistuje však úplně mnoho vědeckých důkazů, které by podporovaly použití pupalkového oleje pro léčbu akné. To je také potřeba říct.

Produkty s pupalkovým mohou pomoci snížit akné tím, že vyrovnají poměr omega-6 a omega-3 esenciálních mastných kyselin v těle. Esenciální mastné kyseliny jsou tuky, které si lidské tělo nedokáže samo vyrobit. Lidé je proto mohou získat pouze z potravinových zdrojů, jako jsou rostlinné oleje, orgánové maso a ryby.

Pupalkový olej přirozeně obsahuje vysoké množství omega-6 mastných kyselin. V průměru tento přírodní olej obsahuje asi 70–74 % kyseliny linolové a 8–10 % kyseliny gama-linolenové (GLA).

Kyselina linolová je omega-6 mastná kyselina, která podporuje zdraví pokožky:

  • posílením kožní bariéry
  • zachování vody v epidermis
  • prevence kožních infekcí
  • regulací tvorby kožního mazu

Podle studií může nedostatek esenciálních mastných kyselin vést k suché, drsné nebo šupinaté pokožce. V porovnání se zdravou pletí má pleť náchylná k akné tendenci produkovat kožní maz s vyššími hladinami oxidovaného skvalenu, což je sloučenina, která významně přispívá k zánětlivému akné, a nižšími hladinami kyseliny linolové.

Tělo štěpí kyselinu linolovou na GLA, další mastnou kyselinu s protizánětlivými a antimikrobiálními vlastnostmi. Enzymy nezbytné pro syntézu GLA však v kožních buňkách nejsou. Játra produkují většinu GLA, který putuje do kůže krevním řečištěm.

Podle autorů jednoho článku z roku 2018 obsahuje EPO nejen kyselinu linolovou, ale také GLA a delta-6-desaturázu. Proto může suplementace pupalkovým olejem pomoci čelit nepříznivým účinkům nedostatku esenciálních mastných kyselin.

Jak užívat pupalkový olej

Pupalkový olej je na trhu dostupný ve formě perorálních doplňků (gelové tablety) nebo topických roztoků (olejů). Buďte ale opatrní při nákupu těchto produktů (z hlediska kvality).

Lokálně aplikovaný pupalkový olej může vést k podráždění kůže u lidí s citlivou pokožkou, proto je důležité provést test před aplikací (třeba na obličej). Tento test znamená aplikaci malého množství pupalkového oleje na kůži na paži nebo za uchem, aby se před širší aplikací zjistilo, zda se nevyskytnou nějaké nepříznivé účinky.

Lidé, kteří dobře tolerují topicky aplikovaný pupalkový olej, mohou ho buď přímo aplikovat na jednotlivé kožní skvrny a na akné, nebo jej smíchat se svým hydratačním krémem a aplikovat na celý obličej.

Pupalkový olej není esenciální olej, ale některé esenciální oleje z pupalky jsou taktéž na trhu dostupné. Lidé by neměli vnitřně užívat esenciální oleje nebo je aplikovat, aniž by je předtím naředili v nosném oleji. Na to pamatujte.

Sponzorováno

Pupalkový olej a zánětlivé akné

Ačkoli neexistuje mnoho klinických důkazů na podporu použití pupalkového oleje k léčbě specifických forem akné, sekundární a neoficiální zdroje tvrdí, že může pomoci zklidnit zánětlivé akné.

GLA má protizánětlivé vlastnosti, ale pupalkový olej obsahuje vyšší koncentrace kyseliny linolové, která může podporovat zánět. Není jasné, zda pupalkový olej má nebo nemá nějaký účinek na hormonální, cystické nebo akné u dospělých. Může však pomoci zlepšit bariérovou funkci pokožky a zabránit ztrátě vlhkosti.

Ve studii z roku 2014 vědci zkoumali účinky perorální suplementace (ústy) pupalkového oleje na ztrátu vody v kůži u lidí, kteří užívali léky na akné zvané isotretinoin (Accutane). Polovina účastníků studie užívala šest 450miligramových tablet třikrát denně po dobu 8 týdnů. Jedinci, kteří užívali pupalkový plej, měli menší ztrátu vody z kůže než ti v kontrolní skupině.

Dávkování pupalkového oleje

Standardní dávky perorálně (ústy) braného pupalkového oleje pro dospělé se pohybují v rozmezí 1–8 gramů denně. Různé značky mohou mít mírně odlišné informace o dávkování, takže byste si měli vždy pečlivě přečíst pokyny.

Obecně je bezpečné pupalkový olej používat krátkodobě, ale jeho dlouhodobá bezpečnost zůstává spíše nejasná. Většina studií zkoumá účinky pupalkového oleje a jeho metabolitů v průběhu několika týdnů až několika měsíců. Lidé by se měli poradit se svým lékařem, pokud plánují používat doplňky pupalkového oleje po delší dobu.

Možné výhody pupalkového oleje pro vaši pokožku

Sloučeniny přítomné v pupalkovém oleji mohou nabídnout následující výhody pro pleť:

  • zlepšit hydrataci a elasticitu pokožky
  • redukuje vrásky a jemné linky
  • zklidňuje svědivou, suchou a podrážděnou pokožku
  • reguluje tvorbu mazu

Bohužel nebyly provedeny žádné vysoce kvalitní klinické studie zkoumající pupalkový olej jako oficiální léčbu akné.

Alternativy

Pupalkový olej je jedním z mnoha rostlinných přípravků na akné. Mezi alternativy patří:

Přestože rostlinné produkty mohou pomoci snížit příznaky akné, jejich účinky se mohou lišit v závislosti na typu pokožky člověka. Dermatolog může pomoci člověku určit, které produkty a přísady budou pravděpodobně nejlépe fungovat pro jeho typ pleti a obavy.

Shrňme si to

Pupalkový olej je relativně bezpečný přírodní doplněk, který může pomoci snížit příznaky zánětlivého akné. Neexistuje však mnoho vědeckých důkazů, které by podporovaly použití pupalkového oleje pro léčbu akné.

Pupalkový olej je dostupný v perorálních doplňcích (tj. užívané ústy) a topických formách (krémy, olejíčky). Kupujte produkty s pupalkovým olejem pouze od důvěryhodných, dobře zavedených výrobců. Důležité je nezaměňovat pupalkový olej (nosný) s esenciálním olejem z pupalky dvouleté.

Konkrétní informace o dávkování najdete v pokynech výrobce.

Sponzorováno

Pokud se rozhodnete pupalkový olej na akné vyzkoušet, dejte tomu čas. Dokonce i v úspěšných studiích trvalo až 12 týdnů, než účastníci začali vidět výsledky.

A dále si o pupalkovém oleji a akné přečtěte

Zdroj článku a studie o pupalkovém oleji

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva