Sponzorováno

Spinální fúze (fúze páteře) – co je to a kdy se provádí? 4.86/5 (21)

 • Spinální fúze je chirurgický zákrok, který se provádí k fixaci neboli spojení dvou nebo více obratlů v páteři. Tento zákrok má za cíl vytvořit trvalou spojitost mezi obratli a omezit jejich pohyb. Spinální fúze se provádí v několika různých kontextech a může být použita k léčbě různých stavů páteře. Některé z důvodů, proč se spinální fúze provádí, najdete v tomto článku.
 • Při degenerativních onemocněních páteře: Spinální fúze se často používá ke zpevnění páteře u pacientů s degenerativními onemocněními, jako je osteoartritida páteře, velmi problémová meziobratlová ploténka nebo spondylolistéza (posun obratle).
 • Bolest zad: Pokud pacient trpí chronickou bolestí zad, která nebyla úspěšně léčena konzervativními metodami (například léčbou léky nebo fyzioterapií), spinální fúze může být zvažována k upevnění a stabilizaci páteře a snížení bolesti.
 • Trhliny nebo zlomeniny obratlů: Po zlomenině obratle může být spinální fúze použita k obnovení stability páteře a zajištění, aby zlomený obratel správně srostl.
 • Skolióza: Spinální fúze může být použita k léčbě skoliózy, což je deformita páteře charakterizovaná zakřivením páteře do bočního směru.
 • Infekce nebo nádory: Spinální fúze může být také prováděna v případě infekcí nebo nádorů v páteři, aby se odstranila infikovaná tkáň nebo nádor a obnovila stabilita páteře.
 • Spinální fúze může být prováděna různými chirurgickými metodami a může zahrnovat použití šroubů, tyčí, plotének a transplantace kostní tkáně k podpoře procesu hojení a růstu nové kosti. Výběr konkrétní metody a umístění fúze závisí na typu onemocnění a potřebě jednotlivého pacienta.
 • Tento chirurgický zákrok je obvykle prováděn ortopedickými nebo neurochirurgickými specialisty a je respektován po důkladném vyhodnocení stavu pacienta a diskuzi o možných rizicích a přínosech.

Co je to spinální fúze?

Spinální fúze je operace, která spojuje dva nebo více obratlů ve vaší páteři. Tyto prstencové kosti tvoří do sebe zapadající sloup, který drží vaše tělo vzpřímeně. Jejich spojením můžete posílit strukturu vašich zad.

Existuje více než jeden typ chirurg;, který se specializuje na páteřní fúzi. Neurochirurgové a ortopedičtí chirurgové je mohou dělat v závislosti na základním stavu a vašich specifických potřebách.

Existuje mnoho možností, jak léčit bolesti zad a problémy s páteří. Někdy jsou jiné léčby než chirurgie účinnější nebo bezpečnější (s nižší pravděpodobností komplikací). Ale pro některé lidi může být fúze páteře tou nejlepší volbou (pokud třeba všechny jiné metody léčby už zkusili).

Ilustrace - spinální fúze

Ilustrace – spinální fúze

 

Jaké problémy řeší spinální fúze?

Spojení páteře může léčit bolest, necitlivost, svalovou slabost a další. Slabost v kterémkoli bodě vaší páteře může způsobit tlak na vaši míchu nebo míšní nervy, které se z ní rozvětvují. Tlak na míchu nebo nervy může narušit signály, které jimi procházejí. Spinální fúze léčí stavy, které mohou ovlivnit vaše obratle nebo klouby nebo měkké tkáně, které podporují a spojují vaše obratle.

Příklady problémů, které může řešit spinální fůze:

 • Vrozené problémové stavy páteře (to jsou stavy, které máte, když se narodíte).
 • Herniované (vyklouznuté, prasklé nebo vyboulené) ploténky, třeba klasické vyhřeznutí ploténky.
 • Infekce kostí nebo měkkých tkání vaší páteře.
 • Skřípnuté nervy v krku (cervikální radikulopatie) a dolní části zad (což může způsobit ischias).
 • Skolióza (u dospělých a dětí).
 • Spondylolistéza.
 • Spondylóza.
 • Spinální stenóza.
 • Zlomeniny a různé poranění páteře.
 • Nádory, které postihují kosti, měkké tkáně nebo nervovou tkáň (míchu nebo nervy) v páteři a kolem ní.
Rentgen - spinální fúze

Rentgen – spinální fúze

 

Jak se připravit na fúzi páteře?

Jakmile se vy a váš chirurg shodnete, že fúze páteře je nejlepší léčbou, existuje několik dalších kroků, abyste se ujistili, že jste připraveni podstoupit tuto operaci. Některé z nejpravděpodobnějších kroků budou asi tyto:

 • Předoperační lékařské vyšetření a laboratorní testy. Váš chirurg se musí před tímto postupem ujistit, že jste v dobrém zdravotním stavu. Lékaři provedou testy, aby zjistili problémy, které nemůžete cítit nebo které nezpůsobují příznaky (jako je vysoký krevní tlak, problémy se srážlivostí a funkce ledvin).
 • Projití léků. Ujistěte se, že svému chirurgickému týmu řekněte o všem, co užíváte, včetně léků, které vám podává lékař, a jakýchkoli vitamínů, doplňků nebo jiných věcí, které užíváte pro své zdraví. A ujistěte se, že dodržujete pokyny svého lékaře o předpisech přesně tak, jak jsou uvedeny. Může to mít velký vliv na bezpečnost vaší operace a následné zotavení.
 • Podpora po operaci. Po operaci budete být nějakou dobu omezení – třeba ve zvedání věcí a řízení vozidla – kvůli čemuž je velmi obtížné zvládnout vše sami. Měli byste si být jisti, že vám někdo může doma pomoci, dokud nebudou tato omezení zrušena.
 • Plánování anestezie. Před operací se setkáte s anesteziologem. Bude s vámi mluvit o možnostech anestezie pro vaši operaci a o tom, které doporučují.
 • Plánování krevního zásobení. Většina lidí nebude během operace páteřní fúze potřebovat krevní transfuze, ale váš lékař může chtít předem prodiskutovat vaše možnosti jako preventivní opatření.
 • Doporučení ohledně užívání nikotinu. Pokud užíváte tabák v jakékoli formě, váš lékař vás požádá, abyste před operací přestali. Užívání nikotinu – včetně kouření, vapingu nebo bezdýmného tabáku – může vážně narušit schopnost vašeho těla léčit a obnovovat kostní tkáň po (což je životně důležité pro to, aby byla tato operace co nejúčinnější).
 • Hygiena. Pokyny a pomůcky pro čištění můžete obdržet den nebo den před zákrokem.
 • Jídlo a pití. Váš lékař vám také dá pokyny, jak přestat jíst a pít (půst) před operací.

Co se děje během spinální fúze?

Operace spinální fúze se liší v závislosti na tom, do jaké části vaší páteře se snaží dosáhnout a jaký druh fúze budete potřebovat. Některé z proměnných zahrnují:

 • Směr přístupu. Váš chirurg může získat přístup k vaší páteři ze zadní (zadní), přední (přední) nebo boční (laterální) nebo jejich kombinace.
 • Typ řezu. Některé fúze páteře se nejlépe provádějí pomocí otevřené operace, zatímco jiné jsou nejlepší pomocí minimálně invazivního přístupu. Každý má své výhody a váš chirurg s vámi bude mluvit o tom, co je pro vás a váš speciální problém s páteří nejlepší.
 • Použité materiály. Spinální fúze běžně používá kostní tkáň (s dalšími matriály) k posílení nebo zesílení fúze. Přirozený proces hojení vašeho těla uvidí kostní tkáň jako něco, na čem lze stavět, což urychlí proces. Kostní tkáň může pocházet odjinud ve vašem těle (autologní) nebo od zemřelého dárce, nebo to může být umělý materiál podobný kosti (syntetický). Váš chirurg může také použít další pomůcky, jako jsou šrouby, destičky nebo tyče k dalšímu posílení spojení mezi obratli. Ujistěte se, že si promluvte se svým lékařem, pokud máte nějakou alergii na kovy.
 • Další kroky nebo postupy. Možná budete potřebovat související postupy nebo kroky k operaci, které řeší jakékoli problémy, které by mohly způsobovat nebo přispívat k problémům s páteří. Mnohé z nich jsou formy spinální dekompresní chirurgie.
 • Jakmile jsou všechny části páteřní fúze dokončeny, váš chirurg uzavře řez(y) chirurgickými svorkami, stehy nebo jinými prostředky. Některé typy stehů vyžadují odstranění, zatímco jiné vaše tělo absorbuje samo. Váš lékař vám sdělí, jaký typ máte a zda budete potřebovat následnou návštěvu, abyste je odstranili.

Jak dlouho trvá operace fúze páteře?

Váš čas na operačním sále zahrnuje kromě skutečného času na operaci mnoho kroků. Skutečná fúze páteře může trvat od jedné do pěti hodin. Doba potřebná k operaci se může lišit v závislosti na vašich konkrétních potřebách a okolnostech, takže váš lékař je nejlepší osobou, která vám řekne, jak dlouho může vaše operace trvat.

Sponzorováno

Co bude po operaci fúze páteře?

Po fúzi páteře budete muset zůstat v nemocnici po dobu zotavení a pozorování. To obvykle trvá tři až čtyři dny. Zpočátku vás lékař bude chtít sledovat kvůli reakci na anestezii a operaci. Datum propuštění bude záviset na vašem celkovém fyzickém stavu, postupech vašeho lékaře a vaší reakci na proceduru.

V nemocnici budete dostávat léky proti bolesti. Dostanete také pokyny o nových způsobech pohybu, protože vaše flexibilita může být omezená. Možná se budete muset naučit nové techniky, jak bezpečně chodit, sedět a stát. Také se vám může stát, že se několik dní nebudete moci vrátit k normální pevné stravě.

Po opuštění nemocnice možná budete muset nosit ortézu, aby byla vaše páteř ve správném postavení. Možná nebudete moci pokračovat ve svých běžných činnostech, dokud vaše tělo nespojí kost. Fixace může trvat až šest týdnů nebo déle. Váš lékař může doporučit fyzickou rehabilitaci, která vám pomůže posílit záda a naučit se, jak se bezpečně pohybovat.

Během rekonvalescence vás váš lékař nechá chvíli se vyhýbat určitým činnostem a typům pohybu. To znamená, že budete potřebovat pomoc s mnoha úkoly, včetně těch, které se zdají jednoduché. Je důležité, abyste se řídili pokyny lékaře ohledně omezení aktivity. Pokud nerozumíte části pokynů, zeptejte se. Vždy je lepší se zeptat předem, než dělat něco, co narušuje vaše zotavení.

Váš lékař může také doporučit, abyste po operaci podstoupili fyzikální terapii. To obvykle začíná několik týdnů po operaci. Fyzikální terapie vám může pomoci vybudovat vaši sílu a uzdravit se z operace. Může vám také pomoci přizpůsobit se jakýmkoli rozdílům v tom, jak se vaše záda po operaci pohybují.

Úplné zotavení po fúzi páteře bude trvat tři až šest měsíců. Váš věk, celkový zdravotní stav a fyzická kondice ovlivňují, jak rychle se uzdravíte a budete schopni vrátit se ke svým obvyklým aktivitám.

Jaké jsou výhody spinální fúze?

Spinální fúze může opravdu pomoci zlepšit kvalitu vašeho života. Může pomoci zmírnit bolest a související příznaky, jako je brnění nebo necitlivost v pažích nebo nohou. Méně bolesti znamená, že můžete věnovat více času věcem, které vás baví. Většina lidí, kteří podstoupili operaci fúze páteře, je s výsledky opravdu spokojena.

Jaká jsou rizika nebo komplikace operace spinální fúze?

Většina možných rizik a komplikací při operaci spinální fúze je podobná jakékoli operaci, tedy:

 • Infekce
 • Krvácení
 • Bolest
 • Lékařské nebo anesteziologické problémy
 • Problémy s ranami

Operace fúze páteře probíhá velmi blízko vaší míše a nervových kořenů a zahrnuje omezení pohybu mezi určitými kostmi ve vaší páteři. I když jsou vzácné, existují rizika a komplikace, jako jsou:

 • Bolest nervů
 • Svalová slabost
 • Ochrnutí
 • Snížená pohybová schopnost (protože srostlé obratle se již nemohou pohybovat samostatně)

Kvůli všem těmto faktorům s vámi váš lékař bude mluvit a úzce s vámi spolupracovat, aby určil, zda je pro vás fúze páteře tou nejlepší volbou.

Jaká je doba zotavení po operaci fúze páteře?

Zotavení po operaci je postupný proces. Během několika týdnů po operaci budete moci obnovit mnoho svých každodenních aktivit. Během prvních několika týdnů pomalu obnovíte lehké cvičení a aktivity.

V závislosti na vaší práci se do ní možná budete moci vrátit za několik týdnů až měsíců. Ale získání plných „benefitů“ z operace spinální fúze obecně trvá mnohem déle. Výhody zaznamenáte i měsíce po operaci.

Úplné zotavení je normální, ale je běžné, že lidé mají sníženou flexibilitu a pohyb, protože srostlé obratle v jejich zádech se již nepohybují jako dříve.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Jak závažná je vlastně operace fúze páteře?

Operace fúze páteře je celkem vážný lékařský zákrok. Váš lékař vás téměř jistě vyzve (bude se vás na to ptát), abyste před operací vyzkoušeli jiné, ne tolik radikální způsoby léčby. Je to proto, že operace zde jistě nemusí být jedinou nebo nejlepší možností.

Ale to neznamená, že operaci fúze páteře je třeba se vyhnout. Pro mnoho lidí je to nejlepší možnost k léčbě přetrvávajících bolestí zad a problémů souvisejících se zády. Záleží vždy na konkrétním případu.

Můžete žít normální život po fúzi páteře?

Někteří lidé se mohou vrátit do svého běžného života, jaký byl před operací spinální fúze, ale někteří mají nějaká omezení nebo životní změny. Hlavním důvodem je to, že díky splynutí páteře je část vašich zad méně pružná, než bývala. S tím počítejte. Taková operace může snížit nebo zastavit některé příznaky, ale ztráta flexibility nebo pohybu, zejména u rozsáhlejších fúzí, je běžná a očekává se. Váš lékař vám může říci, co je pro vás nejpravděpodobnější, pokud podstoupíte operaci spinální fúze.

Jak bolestivá je fúze páteře?

Samotná operace spinální fúze samozřejmě není bolestivá a anestezie je klíčovou součástí zvládání bolesti během procedury. Ale zotavení po operaci spinální fúze může být bolestivé. Váš chirurg a další odborníci s vámi budou spolupracovat na zvládnutí vaší bolesti, ale určité množství bolesti je běžné, ale očekává se, že se z ní zotavíte.

Máte-li dotazy ohledně míry bolesti, kterou můžete očekávat, promluvte si se svým lékařem. Může vám pomoci pochopit, co byste měli očekávat a co vyžaduje další pozornost nebo léčbu.

Které problémy se nejlépe řeší spinální fúzí?

Nejlepší zlepšení po spinální fúzi bývá pozorováno u pacientů, kteří trpí následujícími problémy:

 • Spondylolistéza: Toto je stav, kdy dochází ke skluzu jednoho obratle nad druhým. Spinální fúze zde může pomoci obnovit stabilitu páteře a zastavit další skluz.
 • Degenerativní onemocnění páteře: Spinální fúze je často používána u pacientů s osteoartritidou nebo degenerativními změnami v páteři. Tento zákrok může u těchto pacientů pomoci zmírnit bolesti zad a obnovit normální funkci páteře.
 • Vyhřezlá meziobratlová ploténka: Spinální fúze může být prováděna u pacientů s vážnými problémy s meziobratlovými ploténkami, zejména pokud dojde k extruzi ploténky, což může způsobit tlak na míchu nebo nervové kořeny.
 • Vážná skolióza: Spinální fúze se také používá k léčbě skoliózy, což je deformita páteře charakterizovaná zakřivením páteře do bočního směru. Tento zákrok může pomoci stabilizovat páteř a zlepšit postavení.
 • Zlomeniny obratlů: Pokud dojde k zlomenině obratle, spinální fúze může být provedena k obnovení stability páteře a zajištění, aby zlomený obratel správně srostl.

Je důležité poznamenat, že spinální fúze je vážný chirurgický zákrok s potenciálními riziky a komplikacemi. Před rozhodnutím o spinální fúzi by měl pacient vše určitě konzultovat s lékařem nebo ortopedickým specialistou a zvážit všechny možnosti léčby. Indikace pro spinální fúzi jsou závislé na konkrétním stavu pacienta a na rozsahu jeho problémů se zadní částí.

Výhled pacientů po fúzi páteře

Spinální fúze je typicky účinná léčba určitých stavů páteře. Proces hojení může trvat několik měsíců. Vaše příznaky a úroveň pohodlí se budou postupně zlepšovat, jak získáte sílu a jistotu ve svých pohybech. A i když tento postup nemusí zmírnit všechny vaše chronické bolesti zad, měli byste pocítit celkové snížení bolesti.

Protože však tento postup mění fungování páteře znehybněním jedné její části, jsou oblasti nad a pod fúzí vystaveny zvýšenému riziku opotřebení. Pokud se zhorší, mohou být bolestivé a můžete zaznamenat další problémy.

Nadváha, neaktivita nebo špatná fyzická kondice vás také může vystavit riziku dalších problémů s páteří. Zdravý životní styl s důrazem na stravu a pravidelné cvičení vám pomůže dosáhnout nejlepších výsledků.

Sponzorováno

Máte další informace o spinální fúzi? Budeme rádi, pokud se o vaše zkušenosti podělíte v komentářích pod článkem.

A dále si o páteři přečtěte

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva