Sponzorováno

Jak posílit ledviny? Máme pro vás 10 tipů 4.79/5 (14)

  • Posílení ledvin může být důležité pro udržení dobrého zdraví a prevenci problémů s ledvinami. Několik základních způsobů, jak můžete podpořit zdraví svých ledvin najdete v tomto článku.
  • Zdravá strava: Omezte příjem soli: Přílišná konzumace soli může zvýšit krevní tlak a zatížit ledviny. Snažte se omezit přidanou sůl ve stravě a vyhnout se potravinám s vysokým obsahem soli. Pijte dostatek vody: Udržujte dostatečnou hydrataci tím, že pijete dostatek vody během dne. To pomůže ledvinám odstraňovat odpadní látky a toxiny z těla. Konzumujte vyváženou stravu: Zahrňte do své stravy hodně ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a bílkovin zdravých pro ledviny, jako jsou ryby, kuřecí maso, čočka a fazole.
  • Omezte příjem cukru: Přílišný příjem cukru může zvýšit riziko cukrovky, což může poškodit ledviny. Snažte se omezit konzumaci sladkostí a nápojů s vysokým obsahem cukru.
  • Udržujte zdravou hmotnost: Udržování zdravé hmotnosti pomáhá snižovat riziko onemocnění ledvin, zejména u lidí s nadváhou nebo obezitou.
  • Pravidelná fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita podporuje celkové zdraví a může pomoci snižovat krevní tlak a zlepšovat metabolismus, což má pozitivní vliv na ledviny.
  • Omezte konzumaci alkoholu: Přílišná konzumace alkoholu může zatěžovat ledviny a zvyšovat riziko onemocnění ledvin. Pokuste se omezit alkoholické nápoje na střídmou míru.
  • Vyvarujte se kouření: Kouření může poškozovat cévy a zvyšovat riziko vysokého krevního tlaku, což může negativně ovlivnit ledviny. Pokuste se přestat kouřit, pokud jste kuřák.
  • Pravidelné kontroly: Pravidelně navštěvujte lékaře a podstupujte preventivní vyšetření, aby bylo možné včas odhalit a řešit potenciální problémy s ledvinami.
  • Omezte užívání léků: Některé léky mohou mít negativní vliv na ledviny. Diskutujte s lékařem o vašich potřebách léků a způsobech, jak minimalizovat riziko vedlejších účinků na ledviny.
  • Prevence a udržení zdravých ledvin zahrnuje celkový zdravý životní styl. Pokud máte obavy o své ledviny nebo máte konkrétní zdravotní problémy s nimi, měli byste se poradit s lékařem nebo specialistou na ledviny pro individuální radu a péči.

Umístění ledvin v těle

Umístění ledvin v těle

Vaše ledviny za vás tvrdě pracují a na oplátku po vás opravdu nežádají mnoho. I když nemůžete vždy zabránit chronickému onemocnění ledvin, provedením pouhých několika úprav ve vašem životním stylu můžete přispět k ochraně a posílení vašich ledvin.

Jasně, vím, není vždy snadné změnit životní styl. V cestě vám může překážet spousta věcí, jako jsou náklady na některá zdravá jídla a nalezení času a energie na vaření a k tomu ještě přidat cvičení. Ale fakt dělejte, co můžete – i malé změny mohou pozitivně ovlivnit zdraví vašich ledvin. A dobrou zprávou je, že tyto jednoduché kroky prospívají i vaší celkové pohodě, nejen vašim ledvinám.

Následující tipy pomáhají předcházet chronickému onemocnění ledvin. Pokud vám již bylo toto onemocnění diagnostikováno, postupujte podle pokynů, které vám dal váš lékař.

Jak tedy posílit ledviny a držet si je co nejdéle v dobré kondici?

1. Jezte hodně ovoce a zeleniny

Proč? Vyvážená strava může pomoci udržet váš krevní tlak a cholesterol na zdravé úrovni a tím můžete parádně pomoci snížit riziko onemocnění ledvin. V ideálním případě bychom všichni měli každý den sníst alespoň 5 porcí ovoce a zeleniny, s některými škrobovými potravinami, jako jsou brambory, mléčné výrobky nebo alternativy mléčných výrobků, a s trochou bílkovin ve formě fazolí, luštěnin, vajec, ryb nebo masa. Měli byste se také současně pokusit snížit množství nasycených tuků a cukru, které jíte.

Jak? Nemusí to být fakt složité ani drahé. Sušené a mražené ovoce a zelenina se počítá (konzervované ne). Můžete zkusit nakrájet nějaké ovoce na snídaňové cereálie, udělat rychlou ovocnou sváču nebo si dát například salát jako přílohu k hotovému jídlu. Nebo si místo svíčkové s pěti dejte na oběd caesar salát. Dále si promluvte se svým praktickým lékařem, pokud se chcete dozvědět více o tom, jak mít lepší a vyváženou stravu.

2. Nekuřte

Proč? U kuřáků je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost selhání ledvin než u nekuřáků. Kouření zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak a způsobuje usazování tuku v cévách a tvorbu krevních sraženin. Všechny tyto věci hodně zvyšují vaše riziko onemocnění ledvin. Kouření také zdvojnásobuje vaše šance na rakovinu ledvin. To asi nechcete. Ale odvykání kouření vám pomůže snížit všechna tato rizika a výhody začnou, jakmile přestanete.

Jak na to? Promluvte si se svým praktickým lékařem o pomoci, jak přestat kouřit – výzkum ukazuje, že máte čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že úspěšně přestanete, pokud používáte nějaké pomůcky (léky) a podporu. Dnes je mnoho moderních metod, která vám parádně s odvykáním kouření pomohou.

3. Omezte sůl ve vaší stravě

Strava s vysokým obsahem soli může přispět k vysokému krevnímu tlaku, který může být faktorem pro onemocnění ledvin. Konzumace příliš velkého množství soli může také zvýšit pravděpodobnost vzniku ledvinových kamenů.

Zaměřte se na ne více než 6 g soli denně, přibližně čajovou lžičku. Přibližně 75 % soli v naší stravě se skrývá v průmyslově zpracovaných potravinách – a nejen v klasických slaných potravinách (jako např. brambůrky). Zvykněte si kontrolovat obsah soli na etiketách, vždy volte nižší varianty soli a místo lupínků a sušenek si dejte ovoce a syrovou zeleninu – ta taky pěkně křupe. Při vaření ochucujte pokrmy pepřem, kořením, bylinkami, citronem a česnekem místo soli. Držte se toho – vaše chuťové pohárky si rychle zvyknou na méně soli.

4. Pití alkoholu s mírou, nebo ještě lépe, vůbec

V průběhu času může nadměrné pití způsobit zvýšení krevního tlaku a cholesterolu, což mohou být faktory onemocnění ledvin.

Sponzorováno

Snažte se vypít ne více než 5 nápojů týdně (piv, 2 dl vína), rozložených do různých dnů.

5. Vyhýbejte se volně prodejným lékům proti bolesti

Proč? Z dlouhodobého hlediska může pravidelné užívání vysokých dávek běžných léků proti bolesti poškodit vaše ledviny. To zahrnuje i volně prodejné léky, jako je aspirin a ibuprofen, které jsou ze skupiny léků nazývaných nesteroidní protizánětlivé léky. Opravdu, studie to potvrzují. Tak pozor na nějaké dlouhodobé užívání těchto léků.

Je samozřejmě bezpečné užívat tyto léky příležitostně, ale užívejte je přesně podle předpisu, v nejnižší možné dávce a po co nejkratší dobu, kterou potřebujete. Pokud musíte kvůli onemocnění pravidelně užívat léky proti bolesti, poraďte se se svým lékařem o tom, jak minimalizovat riziko pro vaše ledviny.

6. Více se hýbejte

Být aktivní pomáhá podporovat vaše celkové zdraví, což ve finále může krásně pomoci vašim ledvinám.

Nemusíte chodit do posilovny – chůze, jízda na kole, tanec a zahradničení se také počítají. Měli byste se zaměřit na alespoň 150 minut týdně mírného cvičení nebo 75 minut intenzivnější aktivity. Nebo pro prostě choďte 30-40 rychlejší chůze denně – do práce, do parku, na nákupy, se psem – prostě kamkoliv a kdykoliv. Dá se to rozdělit na malé kousky a vejde se to do vašeho dne – například upřednostníte jízdu na kole před jízdou autem nebo vystoupíte z autobusu o zastávku dříve a kousek do obchodu půjdete pěšky.

TIP: Pokud jste nějakou dobu necvičili, poraďte se se svým lékařem, než začnete.

7. Nejezte ultrazpracované potraviny – možná jen příležitostně

Ultra-zpracované potraviny jsou potraviny, které mají vysoký obsah cukru, soli, rafinovaných sacharidů, přísad a nasycených a trans-tuků a nízký obsah živin, jako je vláknina a vitamíny. Nedávný výzkum zjistil, že lidé, kteří jedí hodně zpracovaných potravin, jsou vystaveni vyššímu riziku nemocí srdce a cév.

Pokuste se omezit potraviny a nápoje, jako jsou šumivé nealkoholické nápoje, brambůrky, sušenky, zpracované maso, různé koláče, instantní polévky a nudle a obecně sladkosti. Výzkumníci zjistili, že výměna jednoho zpracovaného jídla za méně zpracované potraviny každý den trochu snižuje riziko problémů srdce a cév (o 6 %). Snažte se co nejvíce připravovat čerstvé jídlo od nuly a nechte si zpracované potraviny na výjimečné chvíle a pamlsky.

8. Dbejte na dobrou hydrataci

Pití velkého množství vhodných tekutin pomáhá všem buňkám vašeho těla lépe fungovat. Zůstat hydratovaný pomáhá vyplavit krystaly, které mohou tvořit ledvinové kameny, a bakterie, které jsou spojeny s infekcemi močových cest. Ty mohou někdy vést k poškození ledvin. Dobrá hydratace = super pro ledviny.

Zaměřte se na šest až osm sklenic čisté vody denně, aby vaše moč byla světle slámově žlutá. Obyčejná voda je dobrá volba, protože je levná a bez kalorií, ale nemusí pokrýt veškerý váš příjem tekutin. Perlivá voda, čaj, káva, bylinkové a ovocné čaje a nízkotučné mléko se také mohou započítat do vaší kvóty.

9. Omezení cukru fakt není zlý nápad

Mnoho cukru ve stravě přímo nepoškozuje zdravé ledviny. Ale má vysoký obsah kalorií, takže může vést k přibírání na váze. Udržování zdravé hmotnosti může snížit vaše šance na problémové zdravotní stavy, které ovlivňují vaše ledviny, včetně vysokého krevního tlaku a cukrovky 2. typu.

Zdravé potraviny jako ovoce a zelenina obsahují přírodní cukry, ale o ty se nemusíte starat. Jsou to „volné cukryL ve vaší stravě, které musíte omezit, což znamená jakýkoli cukr přidaný do jídla, ať už vámi nebo výrobcem, v jakékoli formě, včetně stolního cukru, medu a javorového sirupu. Dospělí by měli mít denně maximálně 30 g volných cukrů – asi sedm kostek cukru. Zkontrolujte etikety a vyberte si neslazené nebo nízkosacharidové verze potravin. Uspokojte chuť na sladké ovocem a obecně snižte množství cukru, který používáte v receptech.

10. Udělejte si čas na dobrý a kvalitní spánek

Dostatek spánku umožňuje vašemu tělu odpočívat a regenerovat se. A některé výzkumy naznačují, že spánek po dobu pěti hodin nebo méně v noci může mít přímý dopad na funkci ledvin. Stejně jako ostatní tělesné funkce je funkce ledvin regulována cyklem spánku a bdění, takže špatný spánek může ovlivnit jejich schopnost vykonávat svou práci.

Většina z nás potřebuje asi tak sedm až osm hodin spánku za noc. Jasně, všichni máme občas špatnou noc. Ale pokud se pravidelně snažíte dostatečně odpočívat a nejde, zkontrolujte své spánkové návyky a prostředí. Váš pokoj by měl být chladný, tmavý a tichý. Vyhněte se kofeinu a alkoholu a dopřejte si čas na odpočinek (hlavně pro mysl), než půjdete spát. Pomoci může i cvičení během dne. Pokud potíže přetrvávají, navštivte svého lékaře.

A co pro posílení ledvin děláte vy? Napište nám vaše tipy do komentářů pod článkem. Budeme rádi.

A dále si o ledvinách přečtěte

VIDEO: Jak na oslabené ledviny – co prospívá ledvinám

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva