Sponzorováno

Levandulový olej na vlasy – jak a proč levandulový olej na vlasy použít? 4.8/5 (10)

  • Studie na myších ukázaly, že levandulový olej může mít schopnost stimulovat růst vlasů.
  • Stres je jednou z hlavních příčin vypadávání vlasů u mužů i žen a lze na něj zacílit aromaterapií levandulovým olejem.
  • Levandulový olej může pomoci snížit zánět v těle a i konkrétně na pokožce hlavy.
  • Lupy jsou obvykle způsobeny kvasinkami, které infikují pokožku hlavy. Studie ukazují na antimikrobiální vlastnosti levandulového oleje, u kterých bylo pozorováno, že napomáhají procesu hojení ran.
  • Levandulový olej dále nabízí esenciální antioxidanty a živiny, které pomáhají stimulovat průtok krve a podporují růst vlasů.

Levandulový olej působí pozitivně na vaše vlasy

Levandulový olej působí pozitivně na vaše vlasy

Esenciální oleje jsou stále oblíbenějšími domácími prostředky na řešení různých záležitostí. Z nich se velmi oblíbeným esenciálním olejem stal levandulový olej.

Levandulové esenciální oleje, které se mohou pochlubit mnoha způsoby použití a doslova nebeskou vůní, jsou vyrobeny přímo z rostliny levandule. Za použití speciálních destilačních technik je konečným produktem vysoce koncentrovaný extrakt užitečných sloučenin levandule, plný zdravotních výhod.

Mezi nejvýraznější výhody levandulového olej patří zejména úleva od bolesti, úleva od migrény, je super osvěžení vzduchu a dokonce má i výhody při péči o vlasy. Studie naznačují, že má také mnoho výhod pro vlasy a zdravé, krásné kadeře.

Na tyto výhody se konkrétněji podíváme v tomto článku.

Levandulový olej se používá lokálně, inhalací a orálním požitím k léčbě problémů od úzkosti po péči o rány po tisíce let. Má se za to, že levandulový esenciální olej má příznivý účinek na hojení ran díky předchozím klinickým studiím, které vedly ke snížení bolesti a zarudnutí míst řezu po jeho aplikaci.

Jak levandulový olej zlepšuje zdraví vlasů?

Levandulový olej má mnoho prospěšných vlastností, které by také mohly podpořit zdraví vlasů, z nichž některé ráda v tomto článku popíši.

1. Pomáhá podporovat růst vlasů

Levandulový esenciální olej nedávno získal pozornost pro stimulaci růstu vlasů. Studie z roku 2016 zjistila, že levandulový olej aplikovaný myším způsobil, že jim narostlo více vlasů. Jejich vlasy (chloupky) také rostly silnější a rychleji než normálně.

Tato výhoda je mnohem účinnější, když se olej dokáže do pokožky zapracovat sám. Podle těchto studií může levandulový olej dokonce pomoci s problémy, jako je plešatost nebo alopecie. K tomu jsou zapotřebí jistě i studie na lidech, i když lidé mohou olej ve vlasech bezpečně vyzkoušet i tak.

2. Je antimikrobiální

Levandule má také antimikrobiální vlastnosti, jak je uvedeno v této studii z roku 2019. To znamená, že pomáhá předcházet růstu bakterií a plísní.

Při aplikaci na vlasy nebo pokožku hlavy to může zabránit běžným problémům s vlasy nebo pokožkou hlavy. Zejména může zabránit svědění pokožky hlavy nebo lupům a dokonce i infekcím.

3. Může pomoci zabránit nebo zabít vši

Studie z roku 2011 zjistila, že levandulový esenciální olej může pomoci zabránit vši. Může dokonce zabít vši.

Studie testovala levanduli s dalším esenciálním olejem, olejem z čajovníku. Ačkoli je zapotřebí více studií, použití levandulového oleje by mohlo snížit riziko vzniku vší. Použití tea tree oleje s ním by mohlo být ještě úspěšnější.

PAMATUJTE: To však neznamená, že tyto oleje nahrazují váš předepsaný léčebný plán – při léčbě vší byste se neměli spoléhat pouze na oleje.

4. Může pomoci omezit zánět kůže

Levandule se někdy používá jako domácí lék na kožní záněty a popáleniny. Použití ve formě esenciálního oleje může být dobré pro zánět a suchost pokožky hlavy.

Studie z roku 2012 ukázala, že levandulový olej se s úspěchem používá lokálně na kožní záněty a vředy. Snižuje zánět a urychluje proces hojení.

5. Má uklidňující účinek a božskou vůni

Jako extra benefit má levandule nádhernou vůni. Jeho aroma dokáže doslova uklidnit váš nervový systém. V tomto experimentu z roku 2012 měli lidé po vdechnutí jeho vůně lepší relaxaci, větší potěšení a lepší náladu.

Stres je jednou z hlavních příčin vypadávání vlasů u mužů i žen a lze na něj zacílit aromaterapií levandulovým olejem.

Jak používat levandulový olej na vlasy?

Existuje mnoho způsobů, jak použít a aplikovat levandulový olej na vlasy. V závislosti na výhodách, které chcete zažít, jsou určité aplikace lepší než jiné.

1. Vmasírujte olej do pokožky hlavy

Chcete získat to nejlepší z levandulového oleje pro růst vlasů a vlasovou pokožku? Vmasírujte zředěný levandulový olej na pokožku hlavy.

Levandulový esenciální olej můžete (musíte) zředit nosným olejem, jako je jojobový nebo kokosový olej. Mrkněte na to, jak se esenciální oleje ředí.

Sponzorováno

To je nejlepší udělat po koupeli nebo sprše. Nechte působit 5 až 10 minut a poté opláchněte (pokud chcete). Pokud chcete maximální užitek, můžete jej nechat působit přes noc s vlasy zabalenými v ručníku. Zažijete také uklidňující a krásnou vůni levandule a také některé léčebné účinky na pokožku hlavy.

A jak často? Olejová masáž kdekoli od jednou týdně po jednou denně funguje dobře.

2. Přidejte olej do vlasových produktů

Pro určitý přínos pro pokožku hlavy, růst vlasů, vůni a uklidňující účinky přidejte do vlasových přípravků olej. Například můžete přidat trochu levandulového oleje do šamponu, kondicionéru nebo jiného produktu.

Buďte šetrní. Pro jistotu přidejte pouze asi pět kapek na 30 ml produktu. Dále použijte vlasový přípravek podle pokynů. Další možnost: Před aplikací přidejte dvě až tři kapky přímo do trochy vlasového produktu v dlani.

Používejte směs tak často, jako byste pravidelně používali své vlasové produkty.

Olej můžete také přidat do svého vlastního domácího šamponu.

3. Kupte si produkty s již obsaženým levandulovým esenciálním olejem

Produkty s levandulovým olejem již v nich mohou být uklidňující, voňavé a dobré pro pokožku hlavy. Nemusí nutně podporovat růst vlasů – levandulový olej je zde obvykle velmi pravděpodobně zředěný, přičemž množství se liší produkt od produktu.

Až budete příště kupovat produkty pro péči o vlasy, podívejte se na složení. Pokud seznam složek obsahuje „levandulový esenciální olej“ nebo „levandulový hydrolát“, jsou to dobří kandidáti. Čím více přírodních složek a nosných olejů, tím lépe.

Jednoduše používejte produkty tak často, jak je potřeba nebo podle pokynů, denně nebo týdně.

4. Použijte vlasové sérum s levandulovým esenciálním olejem

Vlasová séra jsou produkty určené pro specifické výhody péče o vlasy. To zahrnuje krepaté vlasy, mastné vlasy, roztřepené konečky a další.

Některá vlasová séra jsou vyrobena tak, že obsahují levandulový esenciální olej. Mohou mít určité výhody pro pokožku hlavy, ale méně výhod pro růst vlasů, ačkoli mohou také zabránit lámání vlasů.

Stejně jako při nákupu jakéhokoli produktu se podívejte na seznam složek na štítku. Produkty, které obsahují levandulový esenciální olej a přírodní složky, jsou vaší nejlepší volbou. Postupujte podle pokynů na produktu vlasového séra, jak často byste jej měli používat, denně nebo týdně.

5. Jednou týdně vyzkoušejte levandulovou vlasovou masku

Vyzkoušejte týdenní levandulovou vlasovou masku. To vám dává všechny nejlepší výhody levandulového oleje pro péči o vlasy. Stejně jako vlasové sérum může také poskytnout výhody, jako je prevence lámání nebo hydratace.

Některé komerční vlasové masky obsahují levandulový esenciální olej – podívejte se na jejich seznam složek.

Má levandulový olej vedlejší účinky?

Ujistěte se, že nenanášíte příliš mnoho oleje na pokožku hlavy nebo produktů. Příliš mnoho esenciálního oleje může podráždit pokožku. Abyste tomu zabránili, vždy levandulový olej používejte s nosným olejem.

Pokud se i přes použití nosných olejů objeví vyrážka, kopřivka nebo dermatitida, okamžitě přestaňte používat. Může to být známka toho, že jste alergičtí na levanduli. Mnoho lidí opravdu je.

Nikdy nepožívejte obyčejné esenciální oleje ani je nevkládejte do očí. Pokud se vám náhodou dostane do očí, okamžitě si oči vypláchněte studenou vodou.

Buďte opatrní při používání nebo vdechování levandule, pokud užíváte sedativa na nervový systém nebo léky na tlumení. Jsou známy interakce s těmito léky, které mohou zveličovat ospalost. Jiné interakce nejsou známy.

Kromě těchto úvah je použití zředěného levandulového esenciálního oleje lokálně naprosto bezpečné.

Levandulový olej a ajurvéda: Čím je pro vlasy tak výjimečný?

Podle ájurvédské vědy je stabilita tří dóš (Kapha, Pitta a Vata) zásadní pro udržení dobrého zdraví vlasů. Víte, že vaše hlavní problémy s vlasy souvisí s různými situacemi? Uklidňující povaha levandulového oleje působí na všechny tři dóše a udržuje na uzdě mnoho problémů vlasů.

Levandulový esenciální olej pomáhá při podpoře růstu vlasů a předchází plešatosti. Jeho antimikrobiální vlastnosti neumožní tvorbu plísní ani jakýchkoli bakterií, a tím zamezí vzniku lupů. Pravidelná aplikace levandulového oleje na vlasy zajišťuje lesklé, husté a zdravě vypadající prameny, které odolají mnoha škodám.

Levandulový olej nabízí esenciální antioxidanty a živiny, které pomáhají stimulovat průtok krve a podporují růst vlasů.

Levandulový olej na vlasy – před a pro

PŘED A PO

PŘED A PO

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste použít levandulový olej na vlasy? Napište mi o tom do komentářů.

A dále si o levandulovém oleji a produktech přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva