Sponzorováno

Jak si doma vyrobit levandulový olej? 4.8/5 (5)

Zkuste si doma vyrobit levandulový olej.

Zkuste si doma vyrobit levandulový olej.

Levandulový olej obecně patří mezi nejoblíbenější éterické oleje vůbec. Pro aromaterapii je úplně ideální. Tato esence se používá již po staletí jako čistící a uklidňující produkt.

Existuje několik způsobů, jak si doma vyrobit levandulový olej, tinkturu nebo extrakt. Od metody destilace, až po pouhé ponoření pupenů levandule do olivového oleje (nebo jiného oleje). Bez ohledu na zvolený postup budete vždy pro výrobu potřebovat pupeny a květy levandule. Musí být organické, tj. pěstované bez pesticidů, herbicidů nebo umělých hnojiv.

Pokud pěstujete svoji vlastní levanduli (tím líp pro včely v okolí, a tím líp pro vaši zahradu), připravte se, že strávíte možná i několik hodin jemným sundáváním květů ze stonků pomocí prstů (palcem a ukazováčkem). Stonky levandule obsahují stejný olej, ale ne tolik. Také budete muset usušit pupeny a květy. Neumisťujte je ale na přímé sluneční světlo – spíše do tepla, do stínu nebo do tmavé místnosti – to je nejlepší. Pokud to takto necháte sušit (alespoň 24 hodin, ideálně déle), zvýšíte sílu oleje. Sušené květiny mají menší objem než ty čerstvé.

Levandule je super… to bez debat

Levandule, která bývá pěstována ze zdravotních i z dekorativních důvodů, je skvělým příkladem víceúčelové rostliny. Její výrazná opojná vůně je okamžitě rozpoznatelná. Kosmetické vody, krémy, gely, mýdla, vonné tyčinky, odpuzovače hmyzu, potpourri, olejové hořáky a svíčky – to jsou jen některé z mnoha populárních kosmetických produktů, které můžete u nás v ČR koupit.

Historie levandule

Levandule pochází ze středomořských zemí a lze ji vysledovat až k Řekům a Římanům, kteří ji používali k ovonění vody, v níž se koupali. Ve Egypťané, Arabové a Féničané používali levanduli při tradiční mumifikaci mrtvých a při jejich parfemaci.

Arabům je připisováno šíření rostliny po Evropě – s dobyvateli a plavci během tohoto období tato rostlina přišla do Francie, Itálie, Anglie a Španělska. Až po 17. století se levandule s poutníky dostala do Ameriky.

Výroba skutečného levandulového oleje

K výrobě toho, co je technicky skutečným éterickým olejem, se používá metoda nazývaná destilace parou. Chcete-li vyrobit pravý éterický olej, musíte destilovat pupeny levandule, zachytit páru a kondenzovat páru na kapalinu. To vyžaduje teplo, tlak, vybavení, dovednosti a trpělivost. A hlavně ty dovednosti. Destilace doma není pro slabé jedince. Jednoduše řečeno: pokud nevíte co děláte, může to explodovat. Pravý esenciální olej tak patří do ruky spíš odborníkům a lidem, kteří vědí, co dělají. Navíc množství květin potřebných k produkci malého množství oleje je obrovské.

Destilační zařízení, které je potřeba pro výrobu éterických olejů.

Destilační zařízení, které je potřeba pro výrobu éterických olejů.

Esenciální oleje jsou primárně vyráběny ve velkém množství komerčními pěstiteli a nakonec končí v parfémech, olejích a kosmetice.

Sponzorováno

Výroba tinktury nebo extraktu

„Nedestilovaný“ přístup k výrobě levandulové tinktury nebo extraktu je snazší. Budete k němu potřebovat:

  • Levandulové pupeny
  • Obilný alkohol nebo třeba vodku
  • Hmoždíř a tlouček (i když tu samou práci uděláte i v misce se lžící)
  • Kávové filtry
  • Dvě sklenice – jedna s pevně přiléhajícím víkem

A jak na přípravu?

Je to poměrně jednoduché:

  1. Do misky nebo hmoždíře dejte pupeny levandule a lehce je rozdrťte, abyste z nich uvolnili aromatický olej. Jen lehce pohmožděte květiny zadní stranou lžíce nebo tloučkem. Nedělejte z květů mrtvoly. Příliš mnoho agitace vám udělá levandulovou drť – a to není způsob, jak vyrobit levandulový esenciální olej.
  2. Pak přeneste jemně nadrcenou levanduli do sklenice s pevně přiléhajícím víkem.
  3. Zalijte zcela obilným alkoholem nebo vodkou.
  4. Několikrát denně protřepejte obsah sklenice, abyste uvolnili více oleje z květů.
  5. Nechte takto stát několik dní a každý den protřepejte.
  6. Asi za týden – zhruba – použijte kávový filtr k přelití (přefiltrování) tekutiny do druhé nádoby. Technicky je to nyní levandulová vodka, i když ji nedoporučujeme pít.
  7. Pak si vezměte čistý kávový filtr nebo hadřík a položte ho na sklenici s kapalinou. Nechte to takto odpočívat nerušeně asi jeden týden. To umožní, aby se alkohol vypařil ze sklenice a výsledkem je levandulový esenciální olej.
  8. Ve spodní části sklenice může být sediment, to ale není žádný velký problém. Pokud vám to vadí – například, pokud dáváte sklenici jako dárek, přefiltrujte kapalinu znovu přeš čistý kávový filtr.
  9. Rádi používáme tmavě zabarvené sklo – je to lepší na ochranu aktivních látek v oleji. Uložte jej ve spíži nebo v komoře mimo přímé sluneční světlo.

Jak vyrobit levandulový „neesenciální“ olej?

A ptáte se na další metody výroby? Jak dále vyrobit levandulový olej? Existuje mnohem jednodušší metoda, která je zábavná a není nebezpečná. Není třeba nic vařit. Žádné destilace. Žádné riziko požáru. Tato technika spočívá v zásadě v oddělání pupenů ze stonků (nebo můžete koupit již zpracované pupeny a květy levandule), pak je umístíte do sklenice a přidání olivový nebo kokosový olej. Jedná se o jednoduchý levandulový olej a může sloužit třeba jako zvlhčovač vlasů a pokožky. Toto ale pak není esenciální olej, ale nosný olej. Na to pamatujte.

Sponzorováno

A co vy? Zkoušeli jste udělat levandulový olej? Jak vám to šlo? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

A co si o levanduli ještě přečíst?

Zdroj článku a studie o levandulovém oleji

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva