Sponzorováno

Trápí vás migréna? Víme, co jí způsobuje i jak se jí zbavit 4.85/5 (13)

Jak vyzrát na migrénu?

Jak vyzrát na migrénu?

Migréna dnes nemusí být nic výjimečného, jelikož trápí mnoho žen i mužů. Jste na tom stejně? Potom se vám budou hodit nejenom informace spojené s tím, jak se migréně postavit a jak se jí bránit, ale budou se vám hodit také informace spojené s tím, jak jí předcházet.

A to, že budou dané informace důležité pro každého z vás, to jasně potvrzuje i fakt, že migréna dnes patří mezi známé civilizační choroby, které mohou některé ženy postihovat dokonce i každý druhý den v měsíci.

Stejně tak je nutné dodat, že už mohou být spojené i s mladšími věkovými skupinami, než tomu bylo v minulosti.

Co je vlastně migréna?

Začneme jasnou a stručnou definicí toho, co to vlastně migréna je. Pokud máme být konkrétnější, můžeme ji charakterizovat jako bolest hlavy, která však není běžná, ale je intenzivnější. Jedná se o bolest, která je nejenom silná, ale je také dlouhotrvající. Kromě ní se ale můžete jako ženy setkávat s dalšími podobnými bolestmi, jako je třeba:

Čím může být migréna způsobena?

Základní teorii máme za sebou a tak se pojďme podívat také na praxi. Tedy na to, čím přesně může být migréna způsobena. Ve většině případů je spouštěčem nějaký z okolních podnětů. Příkladem může být například různý hluk, stejně jako se může jednat dokonce i o různé pachy. Stejně tak může mít vliv i prostředí jako takové a jeho celková nekvalita – třeba zatažená obloha, silný vítr, nebo studené teploty.

Nesmíme ale zapomínat ani na další spouštěče migrény. Většina z žen jistě potvrdí, že jedním ze spouštěčů může být i váš menstruační cyklus. Dále neopomíjejme také váš celkový životní styl, stejně jako byste neměli zapomínat na to, že migréna se může objevit také jako důsledek nedostatku tekutin. U každého je to prostě spouštěč individuální.

Jak se jí bránit? Snižte nepříjemné podněty

Nyní se podívejme na to, jak se migréně účinně bránit. Je pochopitelné, že některé spouštěče, jako je třeba menstruace, zkrátka a jednoduše neovlivníte. Jsou ale i takové, které zvládnete ovlivnit celkem jednoduše a také bez jakýchkoliv problémů. Jedná se například o změnu životního stylu.

Ta by měla být spojena hlavně s tím, že budete dodržovat pitný režim, stejně jako budete mít pestrý a vyvážený jídelníček. Takový, u kterého budete mít jistotu dostatku ovoce a zeleniny. Dále nezapomínejte ale ani na pohyb. Procházka nebo běh po lese je pro vaši hlavu, s ohledem na okysličení, rozhodně dokonalou volbou.

Sponzorováno

Další možnou obranou proti migréně je snížení různých podnětů, které je mohou způsobovat. Zde se společně podívejme do segmentu pachů, které jsou, jak jsme zmínili, také poměrně častými původci migrény. Některým ženám může vadit vůně benzinu, a vůně čisticích prostředků, stejně jako pach nekvalitní klimatizace. Pokud se máme podívat na ty největší negativní vjemy, kterých je dobré se vyvarovat, patří sem tyto:

 • Nepříjemné parfémy
 • Intenzivní vůně některých jídel
 • Kouř z cigaret

Jak je to s léčbou migrény?

Je jasné, že pokud je migréna jenom nárazovým problémem, lze na ni využít takové láky, které jsou v běžné domácnosti. Jedná se o klasická analgetika, jejichž cílem je především zastavení bolestivého stavu. Jedná se o léky, které jsou dnes volně dostupné v jakékoliv lékárně a některé jsou určené jak pro komplexní eliminaci bolesti kdekoliv v těle, tak i na konkrétní eliminaci migrény jako takové.

Pokud je však migréna častější a intenzivnější, doporučuje se navštívit lékaře. Ten provede několik vyšetření a může zjistit aktuální stav. S ním bude souviset také předepsání konkrétní léčby. Jednou z možností mohou být takzvané triptany. Jedná se o léky, které jsou určené k tomu, aby byl zastavený konkrétní migrenózní záchvat. Léčba se ale může vyvíjet i jiným směrem. Nic neobvyklého není ani profylaktická léčba, které se osvědčila hlavně u žen, které trpí migrénou pravidelně. Zde nejde jenom o léčbu problému, ale i o celkem efektivní preventivní krok.

Mějte o migréně jasno – veďte si deník

Ideálním krokem, jak zjistit, zda vás migréna trápí nebo netrápí, je vedení deníku. Po pár dnech nebo týdnech si jenom těžko vybavíte, jak to skutečně bylo a jak dlouho a z jakého důvodu vás hlava bolela. Je proto ideální si vše zapisovat. Mezi dané informace, které si budete zaznamenávat, by mělo patřit jak označení dne, ale i hodiny. Dále by neměl chybět případný podnět, nebo také situace. Zaznamenat je dobré také intenzitu bolesti, stejně jako to, kdy ustoupila – a to s lékem, nebo bez léku. Dané informace po určité době vyhodnoťte a zjistíte, zda vás trápí jenom běžná migréna, nebo se u vás naopak jedná o chronický problém, se kterým je samozřejmě ideální navštívit odborníka – tedy specializovaného lékaře.

A jak s migrénou bojujete vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Co dále si o migréně a bolestech hlavy přečíst?

VIDEO: Co způsobuje migrénu a jak na ní vyzrát?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva