HIIT trénink – Intenzivní Intervalový Trénink 4.95/5 (20)

Sponzorováno

HIIT trénink - Intenzivní Intervalový TréninkCvičení není výsadou králů, přesto je tak často prezentováno. Lidé, kteří by s sebou i něco dělali, ale nedělají se nejčastěji ohánějí slovy jako „nemám čas, peníze, jsem příliš starý na to, abych teď začal sportovat“. HIIT trénink vám vyvrátí všechny tyto mýty a posune vaše smýšlení na jinou úroveň a pokud jej začnete praktikovat, posune vás jinde i co se týče kondice, psychiky, svalové formy a hubnutí.

HIIT trénink je cvičení, které se specifikuje jako vysokointenzivní intervalový trénink. Perfektně působí na budování svalové hmoty a stará se o srdečně-cévní kondici.

Pokud jste se rozhodli zhubnout, žádné jiné cvičení (ani kardio) vám nezajistí lepší a trvalejší výsledky jako HIIT, který pracuje s kondicí a svaly efektivně a najednou. Charakterizuje ho výbušnost, dostupnost a rychlý efekt. Ještě stále váháte? Zde je několik výhod, pro které byste ho měli vyzkoušet.

Výhody HIIT tréninku

 • Dá se dělat v různých obměnách: cyklistika, běh, plavání, skákání přes švihadlo, silový trénink, trénink s vlastní vahou, box
 • Je nenáročný na čas, zabere 15 – 20 minut
 • V jednom tréninku spalujete a zároveň nabíráte svalovou hmotu (která vám pomáhá během celé vaší existence spalovat kalorie)
 • Praktikuje se 2x do týdne
 • Dá se střídat s kardio cvičením a posilováním (2x do týdne kardio, 1 – 2x HIIT , 2x posilování)
 • Je to ideální cvičení pro všechny věkové kategorie, i pro seniory
 • Nepotřebujete navštěvovat fitness centra, dá se cvičit doma i venku
 • Tělo po HIIT cvičení vykazuje zvýšení metabolismu ještě následujících 24 hodin, což se nedá říct o kardiu. To v praxi znamená hubnutí i po docvičení

Jak vypadá intervalový trénink?

Jeho podstata spočívá ve střídání maximálního zatížení se, které trvá 30 sekund s lehkým zatížením trvajícím 60-90 sekund (bere se jako pauza). Tyto intervaly se bez přestávky střídají a dělá se tolik opakování kolik během 15-20 minut stihnete.

Sponzorováno

TIP: Zkuste kruhový trénink

Příklady HIIT tréninku

 • 30 sekund maximální sprint, 60-90 sekund běhu, opět 30 sekundový sprint ….
 • 30 sekund maximálního výkonu na kole / rotopedu, 90 sekund lehčího cyklistiky
 • 30 sekund běhu do kopce, 90 sekund kráčení

Obměn je neuvěřitelné množství, dá se to výborně aplikovat i na cvičení doma s vlastní váhou, kde střídáte 30 sekundovou těžkou aktivitu (například výpady se zátěží) s 90 sekundovým lehčím skákáním přes švihadlo nebo výklusem. Další volbou může být švihadlo, orbitrek, zkrátka možností máte neuvěřitelně mnoho.

Bezpečnost cvičení

Pokud si správně nastavíte cvičení a zaměříte se na oblast, která vám nebude způsobovat problémy např. bolestivost kloubů – plavání, omezený rozpočet – švihadlo, běh, nemusíte se ničeho obávat, jedině svalovice. Velkým pomocníkem jsou aplikace určené k odpočítávání času, které jsou volně dostupné na internetu a během pár sekund nainstalovány v smartphonech.

Je pravděpodobné, že pokud začnete ve smyslu HIIT cvičit a budete to dělat poctivě, ze začátku vám přijde jeho praktikování jako ten nejtěžší trénink, který jste kdy absolvovali. Pokud se však zatnete, ovoce, které budete díky němu sbírat v podobě lepší fyzičky, ale i psychiky, bude tím nejlepším, co jste kdy jedli.

A co vy? Už jste zkoušeli HIIT trénink? Jak vám seděl? Podělte se s námi, prosím, v komentářích.

VIDEO: HIIT trénink a cvičení

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “HIIT trénink – Intenzivní Intervalový Trénink”

  1. […] TIP: Zkuste někdy i HIIT trénink […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva