Sponzorováno

Jak funguje filtrační konvice? Je voda pak lepší než z kohoutku? 4.8/5 (10)

Obsah článku

Na jakém principu vlastně funguje filtrační konvice?

Na jakém principu vlastně funguje filtrační konvice?

Kdy jste naposledy měnili filtr ve filtrační konvici? Na tom hodně záleží

Pokud právě teď máte vodu ve filtrační ve své lednici a máte ukrutnou žízeň, pravděpodobně nad tím moc nepřemýšlíte – stačí pak konvici znovu naplnit a vše ok, že? Ale kdy jste naposledy měnili filtr ve filtrační konvici? Že na tom, zase až tak nezáleží? To nemáte pravdu.

Pokud pijete vodu z filtrační konvice (jako je třeba ta od společnosti Brita), protože kvůli chuti či přesvědčení nemůžete už pít vodu z kohoutku, a už jste dlouhou dobu nevyměnili nový filtr v konvici, máme pro vás špatnou zprávu. Vaše filtrovaná voda nemusí být úplně tak čistá.

Ve skutečnosti může být dokonce horší, než voda z kohoutku. Než se ale vyděsíte a konvici rozšlápnete, přečtěte si nejdříve náš článek. Zde najdete vše co potřebujete vědět o konvicích s vodním filtrem a o tom, jak je co nejlépe používat.

Jak fungují filtrační konvice?

Filtrační konvice v sobě mají filtr. A tyto filtry mají v sobě různé typy médií, v závislosti na značce – většina těchto konvic třeba používá aktivní uhlí ke snížení kontaminantů a nečistot ve vodě. Aktivní uhlí funguje na principu adsorpce, což znamená, že přitahuje molekuly kontaminujících látek a ty se zachytávají na uhlí.

Aktivní uhlí působí jako houba, která pohlcuje nečistoty, jak jím protéká voda z vodovodu. Tyto filtry umí odstranit:

 • kovy jako olovo, měď a rtuť
 • chemikálie, jako je chlor a pesticidy
 • různé organické sloučeniny, které ovlivňují chuť a vůni vody

Například filtrační konvice značky Brita používá filtr s aktivním uhlím na bázi kokosu, který odstraňuje chlor, zinek, měď, kadmium a rtuť. Filtry s aktivním uhlím však během procesu absorpce neodstraňují třeba dusičnany, rozpuštěné minerály nebo bakterie a viry ve vodě. Ty na rozdíl od kovů prochází filtrem, protože se neváží k uhlíku.

Některé látky ve vodě nejsou nutně nebezpečné a většina vod z vodovodu již byla kvalitně ošetřena (jak kde), aby se odstranily bakterie a jiné škodlivé mikroorganismy.

Některé typy filtrů obsahují materiál nazývaný iontoměničová pryskyřice, která může odstranit „tvrdost“ z vody nebo ionty vápníku a hořčíku. Iontoměničové pryskyřice slouží k úpravě vody iontovou výměnou.

Filtrační konvice jsou dostupnou a snadno použitelnou možností pro čištění vody, a proto jsou tak populární. Obecně se roční náklady na filtraci vody za rok pohybují v rozmezí 500 až 3000 Kč.

V ideálním případě by váš štítek na vodním filtru měl mít označení certifikací NSF, což znamená, že splňuje určité standardy pro hygienu a účinnost. Certifikace filtrů umožňuje každému spotřebiteli poznat, že produkt byl testován a splňuje požadavky NSF / ANSI 53.

Mezi další domácí filtrační úpravy patří reverzní osmóza a destilační jednotky, které jsou nejúčinnější, ale také mnohem nákladnější a komplexnější. Jsou to třeba filtry pro ledničky, filtry pod dřezem nebo dokonce filtrační systémy pro celý váš dům.

Jak často je třeba vyměnit vodní filtr ve vaší konvici?

Kdy bude potřeba vyměnit filtr, to záleží na značce a modelu, který máte. Nejdůležitější věcí, kterou si zákazníci musí pamatovat, je, že skutečně potřebují tyto filtry měnit podle doporučení výrobců, nebo filtry nebudou efektivní. Filtry jsou certifikovány pro snižování kontaminantů pouze pokud se používají podle pokynů výrobce. Tak to dodržujte.

Návod k filtrační konvici by vám měl říci, jak dlouho váš filtr vydrží. Obvykle se měří v měsících nebo dle toho, kolik vody bylo již přefiltrováno. Některé konvice mají také senzory, které vám dají vědět, kdy je čas vyměnit filtr za nový.

Životnost filtru ve filtrační konvici

Níže je uvedeno, jak často je třeba filtr vyměnit u pěti populárních značek filtračních konvic.

Značka Kdy se má měnit filtr
Filtrační konvice Brita na 10 šálků každé 2 měsíce nebo po 150 litrech (40 galonů) přefiltrované vody
Filtrační konvice Zerowater na 10 šálků po 100–150 litrech (25-40 galonů), v závislosti na kvalitě vodovodní vody
Filtrační konvice Clearly Filtered každé 4 měsíce nebo po 370 litrech (100 galonech) přefiltrované vody
Filtrační konvice Aquagear každých 6 měsíců nebo po 555 litrech (150 galonech) přefiltrované vody

Životnost filtru se může mírně lišit v závislosti na tom, jak často používáte konvici. Měňte filtr cca každé 3 měsíce.

Co se stane, pokud filtr v konvici pravidelně neměníte?

Starý filtr bude nejen méně účinný – nebo spíš nebude fungovat vůbec – ale také bude opravdu špinavý. Sami sebe pak ohrožujete tím, že pijete všechny případné kontaminanty, které jsou ve vodě z kohoutku, a navíc i tím, co roste ve starém filtru (ano, opravdu roste).

Jak jsme již zmínili, váš vodní filtr nezabíjí bakterie. Mikroby ale mohou být filtrem zachyceny a bakterie, které takto uvíznou ve filtru, mohou dělat neplechu.

Ano, starý filtr může do vody přidávat bakterie

Vlhké prostředí ve filtrační konvici je ideální pro množení, takže bakterie vesele mohou dosáhnout vyšších koncentrací. To může způsobit, že budete více nemocní, pokud budete nadále používat starý filtr.

Sponzorováno

Jedna starší německá studie zjistila, že při určitých podmínkách na filtru rostl biofilm a v některých případech byl počet bakterií ve filtrované vodě až 10 000krát vyšší než ve vodovodní vodě. Pecka, co?

Jaká jsou potenciální zdravotní rizika pití nefiltrované vody?

První věc: Voda z kohoutku, která nebyla přefiltrována, není stejná jako neupravená nebo „surová“ voda, kterou získáte ponořením šálku do proudící vody někde v potoce. Záleží jakou vodu pijete. Kohoutková je někde super, někde však kvalitní není. Někde kohoutková voda není vhodná k pití, někde ano. Zjistěte si to, jaká je voda právě u vás.

Ale i upravená voda může stále obsahovat fyzikální, biologické, chemické a dokonce radiologické kontaminanty. Kde žijete a odkud vaše voda pochází – studna, podzemní voda, městská voda – stejně jako bezpečnostní předpisy a způsob jejich úpravy, to jsou faktory, které mohou určit, co ve vaší vodě číhá a jaké voda je.

Kontaminanty se mohou vyskytovat přirozeně nebo mohou být způsobeny lidskou činností. Seznam nevyžádaných látek, které mohou skončit ve vaší pitné vodě, je podle všeho poměrně rozsáhlý a může zahrnovat věci jako olovo, pesticidy, průmyslové chemikálie a další těžké kovy. Některé kontaminanty jsou neškodné, ale jiné mohou být hodně zdraví škodlivé.

Otrava olovem může nastat, pokud jsou ve vodovodním systému použity olověné trubky nebo jsou takové vodovodní baterie, obvykle, když korodují. Otrava může u dětí způsobit zpoždění vývoje a poruchy učení. U dospělých může způsobit problémy s ledvinami a vysoký krevní tlak.

Jediným způsobem, jak zjistit, zda je ve vodě olovo, je nechat ji otestovat, protože ho nevidíte ani necítíte.

Mezi biologické kontaminanty patří:

 • bakterie jako E. coli a Legionella
 • viry jako norovirus a rotavirus
 • paraziti jako Giardia a Cryptosporidium (Kryptosporidie)

Ty mohou způsobit, že budete opravdu nemocní, často způsobují gastrointestinální problémy, jako je průjem, křeče, nevolnost a další komplikace. Voda z vodovodu je obvykle dezinfikována, aby se tyto problémy odstranily, ale mohou se vyskytnout ohniska.

Tyto kontaminanty mohou být opět přítomny v nefiltrované, upravené vodovodní vodě nebo ve vodě, která prochází prošlým, neúčinným filtrem.

Filtry konvic Brita používají kombinaci filtrace aktivního uhlí a iontoměničových pryskyřic. Filtry s aktivním uhlím jsou vyráběny z granulovaného uhlíku (v zásadě dřevěného uhlí), který byl upraven tak, aby měl drobné praskliny. Obrovská povrchová plocha uhlíkových částic ve filtru, kombinovaná s jeho vysokou povrchovou energií, způsobuje přilnutí mnoha částic. Tento proces se nazývá adsorpce.

Iontoměničové pryskyřice jsou kuličky z materiálu, jako je polystyrensulfonát, uspořádané v matrici, takže vyměňují jeden druh iontů (kontaminujících) za jiný (neškodné).

Kombinace těchto dvou technologií ve filtru umožňuje skvělou extrakci těžkých kovů a mnoha dalších druhů kontaminantů. Poskytuje také určitou ochranu proti mikrobům fyzickým zachycením, i když vodu nesterilizuje.

Jak se dá zjistit, zda je vaše voda bezpečná k pití?

Většina vody z vodovodu v ČR splňuje správné hygienické normy a je bezpečné ji pít – samozřejmě s pár výjimkami. Ale pokud si opravdu nejste jisti, zda je pitná voda z kohoutku ve vaší oblasti, a zda ji můžete bezpečně pít, existuje několik způsobů, jak to zjistit.

Jedním ze způsobů, je podívat se na vodu. Naplňte sklenici a zjistěte, zda si ve vodě nevšimnete zákalu nebo sedimentu. Mohou to být známky kontaminace a vy byste je neměli pít.

Co když je zakalená voda z vaší filtrační konvice?

Pokud filtr zůstane na svém místě i po jeho životnosti, může se voda zakalit vlivem mikroorganismů, které kolonizovaly filtr. Tyto organismy jsou obvykle neškodné, ale je nepříjemné je mít vodě. Nejlepší je samozřejmě vodu nepít a koupit hned nový filtr.

Co když vaše voda vypadá zcela normálně – jak zjistíte, zda je pravděpodobně kontaminovaná?

Je nezbytné, aby spotřebitelé věděli, co je v jejich vodě, aby si sami určili, zda potřebují filtrační konvici. Místní vodárenské společnosti mohou poskytnout kopii zprávy o kvalitě vody. Lidé si mohou také nechat nezávisle testovat vodu, aby mohli v případě potřeby ošetřit specifické kontaminanty.

Pokud chcete zkontrolovat kvalitu pitné vody ve vaší oblasti, můžete se obrátit také na krajskou hygienickou stanici.

Ať už s filtrem nebo bez – pijte vodu

I když není úplně nutné mít v ledničce filtrační konvici, tyto uhlíkové filtry vám mohou pomoci vyčistit a odstranit řadu nečistot, které ovlivňují chuť a vůni vaší vody. Někdo pije vodu z filtrační konvice kvůli lepší chuti vody a také kvůli přesvědčení. I to je v pořádku.

Také pamatujte, že filtry v konvicích nezabijí bakterie a pokud se jich příliš mnoho zachytí v dlouho nevyměněném filtru, mohou se tyto mikroby množit na úroveň, která může negativně ovlivnit vaše zdraví.

Pokud si tedy nepamatujete, kdy jste naposledy měnili filtr ve své filtrační konvici, je určitě čas to udělat. A pokud máte rádi pití z kohoutku, pokračujte v tom. Čistá voda je zdravá. Pijte ji. Je lepší než jakákoliv sodovka nebo džus.

Sponzorováno

Použití aktivního uhlí je nejběžnější forma filtrace vody, protože uhlík odstraní chuť a zápach chloru. Toto je snad nejčastější stížnost, kterou lidé mají, co se s vodovodní vody týče – takže filtrační konvice může moc pěkně pomoci zlepšit chuť vody.

Co si ještě o vodě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Jak funguje filtrační konvice? Je voda pak lepší než z kohoutku?”

  1. Martin napsal:

   Dobrý den,
   pěkně se čte chvála jak konvice filtruje radikály a nečistoty(osobně jsme zakoupili Britu), nicméně máme dojem, že chuť vody je znatelně negativně ovlivněna… Dokonce je chuťově znát i pokud se z vody připraví káva.. chtěli jsme konvici hlavně pro omezení vodního kamene a nečistot, ale aktivní uhlí se prostě chuťově projevuje… Paradoxně příchuť z části mizí až když už je vlastně potřeba filtr měnit…

   Možná jsme v Prostějově rozmazlení, je zde top voda z hlubinných vrtů…
   Napřed jsme viděli příčinu v „nevičichlém „plastu, ale už konvicí prošlo mnoho vody, tak si myslím, že je to jednoznačně složením filtru.., navíc to není zdaleka jen můj postřeh,podle mně se v této době ze sterilitou všeho neuvěřitelně blbne…

   M.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva