Sponzorováno

Bylinky pro prostatu – TOP 6 bylinek 4.63/5 (16)

Saw palmetto patří mezi TOP bylinky pro zdraví prostaty

Saw palmetto patří mezi TOP bylinky pro zdraví prostaty

Většina mužů se během svého života „pere“ s nějakým typem problému s prostatou a riziko, že se s prostatou něco pokazí, se drasticky zvyšuje po dosažení věku 50 let.

Bohužel neexistuje žádná 100% jistá léčba, která by zajistila, že vaše prostata zůstane zdravá. Existuje však řada bylin a dalších přírodních látek (potraviny, vitamíny atd.), které podporují činnost prostaty a dávají vám větší šanci vyhnout se budoucím problémům nebo zmírnit ty stávající.

Čím dříve začnete dbát na zdraví prostaty, tím lépe. V tomto článku najdete nejlepší bylinky na podporu prostaty.

CO JE PROSTATA?

Prostata je žláza v mužském reprodukčním systému, která se vine kolem močové trubice (trubice, která transportuje moč z vašeho močového měchýře).

Má zhruba velikost a tvar vlašského ořechu a je zodpovědná za vylučování čiré tekutiny, která pomáhá transportovat a chránit spermie během ejakulace. Prostata se také podílí na přeměně testosteronu na aktivní formu známou jako dihydrotestosteron (DHT).

Na začátku života je prostata relativně malá, ale během dospívání se zdvojnásobí. Po 25 letech prostata začne znovu růst a obvykle pokračuje v růstu skoro donekonečna.

Problémy s prostatou

Nejběžnějším problémem prostaty je benigní hyperplazie prostaty. Je to nerakovinové onemocnění, ke kterému dochází, když se prostata zvětší natolik, že přitlačí na močovou trubici.

Když prostata začne tlačit na vaši močovou trubici, průtok moči se může omezit nebo úplně zablokovat. Mezi další běžné příznaky benigní hyperplazie prostaty patří:

  • Častá potřeba močit
  • Potíže s močením
  • Váhavost při močení (prostě to nejde)
  • Neschopnost močit
  • Bolest při močení

Rakovina prostaty je dalším možným problémem a je druhou hlavní příčinou úmrtí na rakovinu u mužů v Evropě.

A dalším běžným problémem prostaty je prostatitida, což je zánět a/nebo infekce prostaty, která často způsobuje bolest nebo otok.

Zatímco většina problémů s prostatou (zejména benigní hyperplazie prostaty a rakovina) postihuje častěji starší muže, prostatitida je častější u mužů v mladém nebo středním věku.

Nejlepší bylinky na podporu prostaty

Saw palmetto

Saw palmetto, což je druh palmy, se používá k podpoře zdraví prostaty a k řešení určitých problémů souvisejících s hormony po stovky let. Extrakt se obvykle vyrábí z bobulí stromu a lze jej užívat v kapslích nebo v tekuté formě.

Studie ukázaly, že saw palmetto může pomoci léčit nebo předcházet benigní hyperplazii prostaty se zvláštní účinností při snižování močových příznaků. Některé ranné výzkumy také naznačují, že by Saw palmetto mohl inhibovat růst buněk rakoviny prostaty.

Spolu s podporou zdraví prostaty podporuje saw palmetto zdravou hladinu testosteronu a může, dle výzkumů, dokonce zpomalit nebo zvrátit vypadávání vlasů.

Saw palmetto je populární bylina, která se používá pro podporu zdraví prostaty a močových cest. Obsahuje látky, které mohou snižovat záněty v prostatě a pomáhat udržovat normální funkci močového měchýře.

Kopřiva

Kopřiva dvoudomá je vysoce výživná bylina, která je jednou z nejlepších možností pro podporu ženského reprodukčního systému. V tomto případě však podporuje i mužské tělo, konkrétně pomáhá s příznaky benigní hyperplazie prostaty.

Kopřiva je zde s největší pravděpodobností účinná, protože má protizánětlivé vlastnosti a mírný diuretický účinek, který podporuje zdraví močových cest. Ačkoli kopřiva nebyla tak dobře prozkoumána na zdraví prostaty jako saw palmetto, jedna studie zjistila, že konzumace 600 mg kopřivy denně po dobu 8 týdnů významně (a bezpečně) snížila příznaky benigní hyperplazie prostaty oproti placebu.

Kopřiva obsahuje řadu látek, které mohou mít prospěšné účinky na celkové zdraví, včetně prostaty. Mezi tyto látky patří například flavonoidy, kyselina křemičitá, vitamín C a beta-sitosterol, který může pomoci snížit zánět a otoky v tkáních prostaty. Většina studií o účincích kopřivy na zdraví prostaty však byla provedena pouze na zvířatech, a tudíž jsou potřeba další výzkumy, aby se určilo, zda má kopřiva skutečně pozitivní účinky na zdraví prostaty u lidí.

Pipsissewa (zimozelen okoličnatý)

Pipsissewa (zimozelen okoličnatý) je rostlina pocházející z Kanady, USA a dalších oblastí mírného pásma na severní polokouli. Nejčastěji se používá k podpoře zdraví ledvin a močových cest, zejména proto, že působí jako diuretikum k vyplavování toxinů a přebytečné tekutiny.

Protože se pipsissewa (zimozelen okoličnatý) tradičně používá k řešení močových příznaků, včetně zánětu, je často zahrnuta do přípravků na podporu prostaty a konkrétněji na benigní hyperplazii prostaty.

Pipsissewa v podstatě sama o sobě není nutně jednou z nejlepších bylin na podporu prostaty, ale může být neuvěřitelně účinná v kombinaci s jinými bylinami (jako je saw palmetto).

Svízel přítula (Galium aparine)

Svízel je jednou z těch bylinek, které se často říká plevel, ale je vysoce prospěšná pro lidské zdraví. Objevuje se na jaře a začátkem léta a pro své detoxikační účinky se tradičně objevuje v jarních tonicích.

Stejně jako kopřiva a pipsissewa je i Svízel považován za diuretikum, díky čemuž je prospěšná při problémech, jako je cystitida, benigní hyperplazie prostaty, prostatitida a dokonce i infekce močových cest.

Přemýšlejte opět o Svízeli ne jako o špičkové bylince na prostatu samotnou, ale jako o podpůrné bylince, která posiluje zdraví močového ústrojí a zvyšuje účinky jiných bylin na ochranu prostaty.

Svízel (Potentilla erecta) je bylina, která se vlastně hodně tradičně používá v lidové medicíně pro různé zdravotní problémy, včetně zdraví prostaty. Svízel obsahuje řadu bioaktivních látek, jako jsou taniny, flavonoidy a organické kyseliny, které ji dávají protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou být prospěšné pro zdraví prostaty.

Sponzorováno

Existuje několik výzkumů, které se zabývají účinky svízele na zdraví prostaty. V jedné studii byl svízel kombinován s dalšími bylinami a podáván mužům s benigní hyperplazií prostaty (BPH). Výsledky ukázaly, že u mužů, kteří užívali tuto kombinaci bylin, došlo ke zlepšení toku moči a snížení zánětlivých biomarkerů v krvi.

Další výzkumy se zaměřují na účinky svízele na buňky prostaty. Například v jedné studii byly přidány extrakty ze svízele do kultury buněk prostaty a zjistilo se, že tyto extrakty mohou mít potenciál pro zpomalení růstu rakovinných buněk v prostatě.

Přestože existují některé výzkumy, které ukazují na příznivé účinky svízele na zdraví prostaty, stále je třeba provést více klinických studií, aby se posoudilo, zda svízel může být skutečně účinnou přírodní léčbou pro problémy s prostatou.

PAMATUJTE: Je důležité si uvědomit, že bylinné přípravky nejsou náhradou za lékařskou péči a konzultace s lékařem jsou vždy nezbytné před začátkem užívání jakýchkoli doplňků stravy.

Zelený čaj

Zelený čaj je plný antioxidantů a živin, které podporují vaše celkové zdraví, podporují detoxikaci a snižují záněty. Je zvláště pozoruhodný tím, že obsahuje antioxidant známý jako epigalokatechin galát (EGCG), který má protirakovinný potenciál.

To je zde hodně významné, protože jednou z rakovin, o kterých bylo prokázáno, že EGCG inhibuje, je rakovina prostaty. Ve skutečnosti vědci v jedné studii objevili souvislost mezi zvýšenou konzumací zeleného čaje a sníženým rizikem rakoviny prostaty.

Slivoň africká (Pygeum africanum)

Pygeum je bylina, která se používá k léčbě močových potíží již stovky let a pochází z kůry africké slivoně.

Několik malých studií zjistilo, že pygeum může pomoci s příznaky BPH a zlepšit vyprazdňování močového měchýře a průtok moči. Má také protizánětlivou aktivitu, která může pomoci při prostatitidě.

Bohužel, pygeum bylo nadměrně sklizeno kvůli jeho popularitě v Evropě a Africe. Z tohoto eko důvodu je lepší se rozhodnout pro bylinu, jako je saw palmetto, pokud je to možné.

Doplňky stravy a potraviny pro zdraví prostaty

Spolu s nejlepšími bylinkami na podporu prostaty mohou některé změny stravy nebo přidání specifických živin skutečně zlepšit vaše šance na udržení zdraví prostaty.

Zde je rychlý pohled na nejlepší doplňky stravy a potraviny pro podporu a zdraví prostaty.

Lykopen

Lykopen je antioxidant, který se nachází v rajčatech a jiném červeném, růžovém nebo oranžovém ovoci a zelenině. Výzkum prokázal souvislost mezi vyšším příjmem lykopenu a nižším rizikem rakoviny prostaty.

I když lykopen můžete najít ve formě doplňků, je nejlepší ho získat přirozeně z čerstvého ovoce a zeleniny, zejména rajčat. Před konzumací rajčata jemně tepelně upravte, abyste maximalizovali obsah lykopenu.

Ovoce a zelenina

I když rajčata mohou být na vrcholu seznamu kvůli obsahu lykopenu, jednoduše jíst více ovoce a zeleniny obecně je dobré pro vaši prostatu (a zbytek vašeho těla).

Ve skutečnosti studie dělaná v Číně po dobu čtyř let zjistila, že strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny, zejména tmavé a listové zeleniny, vedla k méně příznakům a výskytu benigní hyperplazie prostaty.

Dýňový olej

Dýňový olej se může zdát jako nepravděpodobný pro podporu zdraví prostaty, ale nedávný výzkum ukázal, že má v tomto směru velký potenciál.

Jedna velmi nedávná studie zjistila, že dýňový olej významně snížil příznaky benigní hyperplazie prostaty po dobu tří měsíců. Nebyl tak účinný jako Tamsulosin, běžný lék používaný na tento problém, ale měl výhodu nulových vedlejších účinků.

Jiný výzkum zjistil, že kombinace dýňového oleje a oleje ze saw palmetto byly účinnější na příznaky benigní hyperplazie prostaty než placebo a měly výhody oproti oběma olejům samotným.

Vitamíny a minerály

Existuje několik specifických vitamínů a minerálů, které jsou spojeny s lepším zdravím prostaty. Možná by stálo za to brát kvalitní doplněk stravy, pokud si myslíte, že nemáte dostatek následujících:

  • Vitamín D
  • vitamín E
  • Zinek
  • Bor

PŘIROZENÁ PODPORA VAŠÍ PROSTATY

Existuje i několik způsobů, jak můžete prostatu přirozeně podpořit, zejména zdravou stravou a péčí o své tělo jako celek.

Chcete-li získat extra podporu, zkuste užívat některé z výše zmíněných nejlepších bylin na podporu prostaty. Když je budete užívat v kombinaci, budete moci získat řadu výhod z každé této byliny.

Jasně, neexistuje žádná záruka, že nikdy nebudete čelit problémům s prostatou, ale můžete udělat vše pro to, aby byla vaše prostata zdravá co nejdéle.

Sponzorováno

Je důležité si uvědomit, že při užívání jakéhokoli přírodního produktu nebo byliny, včetně kopřivy, je třeba být opatrný a konzultovat s lékařem nebo odborníkem na výživu, zejména pokud máte již nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky.

O prostatě si dále přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva