Kopřiva a její účinky – královna bylinek pro vaše zdraví 4.92/5 (60)

Sponzorováno

Kopřiva - královna bylinek pro vaše zdravíTaké vás po létě trápí vysušená kůže a suché vlasy? Leze na vás únava? Nebo vás z blížících se školních povinností bolí hlava? Pálivá rostlinka vaše problémy se studiem sice nevyřeší , ale o všechno ostatní se dokonale postará. Pokud tedy chcete být i po prázdninách zdraví a krásní, natrhejte si čerstvou kopřivu v přírodě na vlhkých a stinných místech. Nebo zajděte do lékárny a obdarujte se sušenou bylinkou.

Super kopřivová kůra

Kopřivová nať a listy obsahují vysoké procento chlorofylu, který působí jako tonikum, podporuje celkový metabolismus a činnost žláz. Je složkou jarních bylinných kúr a podporuje tvorbu červených krvinek. Kopřiva také pročišťuje krev. Ideální je čtrnáctidenní kopřivová kúra, po kterou byste měli denně vypít půllitru kopřivového čaje (čerstvé kopřivové lístky se v horké vodě louhují jen 30 sekund, sušené by se měli za stálé teploty vařit cca 5-10 minut).

Kopřiva na vyrážky i na krásné vlasy

Pokud vás trápí vyrážky, nebo bolesti hlavy, zázračný vývar ze kopřivových listů vám určitě pomůže. Vývar z kopřiv pomáhá i našim vlasům. Pravidelným oplachováním v rozmezí alespoň tří dnů je koruna krásy po dvou týdnech hustší, lesklejší, ale především zdravější. Co nám naše babičky říkaly, to se časem ukazuje jako opravdu účinné, takže žahnutí se bránit nemusíte. Skutečně léčí revma a dokonce i bolest kloubů. Kopřiva má i antioxidační účinky, čímž se řadí do kategorie úspěšných bojovníků proti rakovině. Kromě toho obsahuje rostlinný hormon sekretin, který způsobuje vylučování šťáv v žaludku, střevech a ve žlučníku. Všestrannost kopřivy tedy ocení i lidé s trávicími problémy.

Kopřiva do salátu

Nejlepší očistný účinek dosáhnete lisováním šťávy z listů, nebo jejich mixováním. Pak se zředí vodou na polovinu. Pijte půl sklenice ráno a na oběd. Neředěnou šťávu pak můžete použít na potření kůže při různých onemocněních. A co dál? Mladé lístky kopřiv můžete klidně použít i do salátu.

Před sušením odložte pár čerstvých listů bokem a připravte z nich salát. Listy omyjte a posekejte, polijte jejich lžičkou citronové šťávy a olivového oleje, přidejte bílý jogurt a strouhanou mrkev. Kopřivu můžete přimíchat do omelety, ale i k mražené zelenině, kterou udusíte na troše másla s utřeným stroužkem česneku. Výborná je i kopřiva alla špenát – připravuje se stejně jako špenát. Nebojte se, nepálí. Po ponoření do horké vody ztrácí pálivé účinky.

Pryč s vyrážkou

Na kopřivě příroda nešetřila. Dala jí množství prospěšných látek, zejména chlorofyl, betakaroten, vitamin C, železo, vápník i hořčík. Nechybí ani flavonoidy s antioxidačními účinky či fytoncidy, které ničí bakterie.

Plánujete si pročistit krev, zbavit se akné a problematické pleti? Naordinujte si třítýdenní popíjení kopřivového čaje. Jednu až dvě čajové lžičky zalijte dva a půl decilitry vroucí vody a pět až deset minut louhujte. Pijte ho neslazený třikrát denně a zanedlouho se rozloučíme nejen s vyrážkou, ale i s anémií. Kopřiva je bohatá na železo, které je potřebné pro tvorbu červených krvinek. Naštěstí, na rozdíl od špenátu, má hodně vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa.

Kopřivový čaj zároveň ředí krev, zastavuje vnitřní krvácení a zmírňuje silné menstruační krvácení. Pomáhá i při chřipce, klasické či střevní a snižuje hladinu cukru v krvi. Právě proto je ideálním nápojem pro diabetiky .

Koření na prostatu

Potrápila vás dlouhá nemoc? Zhubli jste zásluhou jednostranné a na živiny chudé diety? Pijte kopřivový čaj, vrátí vám sílu a živiny. Pro stejné důvody by u šálku odvaru měli relaxovat i fyzicky a psychicky těžce pracující lidé. A občas ho uvařte svému puberťákovi, díky němu bude jeho organismus správně vyvíjet.

Sponzorováno

Když jste si nasadili kopřivový čaj, připravte se na častější návštěvy toalety, rostlina je močopudná. Z těla proto rychleji vyplavuje škodliviny, zejména přebytek močoviny. Popíjejte ji při zánětech močových cest, ledvinových chorobách, tvorbě močových kamenů, ale i revmatických onemocněních. Zároveň vám povzbudí játra, žlučník a slinivku.

Obává se váš partner zvětšení prostaty? Připravujte mu čaj z kořene kopřivy, obsahuje látky, které tomuto neduhu zabraňují. Potřebujete jednu až dvě čajové lžičky usušených kořínků a šálek vroucí vody. Odvar nechte deset minut odstát. Pozor! Kořeny sbírejte na podzim.

Kopřiva může zastavit vypadávání vlasů

Kopřiva odvede vynikající práci nejen uvnitř organismu, ale i při venkovním používání. Pokud vás už déle rozčiluje vypadávání vlasů, uvařte si silný kopřivový odvar. Dvě polévkové lžíce sušených lístků a kořene zalijte třemi decilitry vroucí vody, nechte čtvrthodinu luhovat a odvar každý den vmasírujte do vlasové pokožky. Zbylou tekutinu nevylévejte, propláchněte si jí vlasy. Odvděčí se vám hebkostí, silou a rychlejším růstem.

Proti vypadávání vlasů ještě účinněji bojuje kopřivová tinktura. Na její výrobu potřebujete asi půl litru kvalitního bílého alkoholu a sto gramů sušených rostlin. Nasypte je do širší skleněné nádoby a alkohol přilévejte, dokud úplně nepřekryje rostliny. Směs občas promíchejte, po dvou týdnech přeceďte a každý den vetřete do vlasové pokožky. Věřte, že vypadaných vlasů na polštáři bude stále méně. Pokud vaši babičku otravuje revma, na bolavé údy její přiložte kopřivový obklad z gázy namočené v tinktuře.

Kopřiva i na mastnou pleť

Má vaše dospívající dcera problémy s mastnou pletí? Vždy večer jí připravte silnější kopřivový odvar, aby si jím opláchla obličej. Výrazně to sníží tvorbu kožního mazu.

Vyšlehejte se kopřivou

Kopřiva je výjimečná, přesto se jí mnozí vyhýbají, protože nepříjemně pálí. Nechráněnou pokožku po kontaktu s ní sice pokryjí pálivé vyrážky , ale už tehdy v organismu probíhají zdraví prospěšné procesy. Do těla se dostali histamin, kyselina mravenčí či křemičitá, které se postarají o prohřátí a prokrvení žahnuté oblasti. Máte revma nebo neustále studené nohy a ruce? Příště při sklizni zapomeňte na rukavice nebo si odtrhněte několik čerstvých rostlin a vyšlehejte se jimi. Je to nepříjemné, ale vyplatí se zatnout zuby a vydržet to týden nejlépe jednou – dvakrát denně. Věřte, že zanedlouho se revmatické bolesti výrazně zmírní av končetinách se vám navíc rozproudí krev. Uleví se vám i při problémech se svaly a se šlachami.

Tip od rehabilitace.info – chlorofyl z kopřivy

Kopřiva obsahuje hodně chlorofylu, látky, která má skvělé dezinfekční účinky a podílí se i na tvorbě nové tkáně. Oceníte to zejména při poraněních a jiných kožních defektech, jeho vlivem se rychleji zahojí. Napomáhá hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů a prospívá i při ateroskleróze. Je potřebný i při tvorbě krve a pozitivně ovlivňuje i na kostní dřeň. Horší je, že chlorofyl se ve vodě téměř nerozpouští. Jak ho co nejlépe zužitkovat? Buď budete popíjet kopřivový odvar z čerstvých rostlin, nebo vysušené bylinky pomelete v mixéru na prášek. Připravte si z něj čaj a vypijte i se sedimentem. Jen tak dostanete do svého těla maximum úžasného chlorofylu.

A co vy? Používáte kopřivu pro své zdraví? Jak? Budeme rádi, pokud nám napíšete do komentářů.

Co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Kopřiva a její vliv na zdraví

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

2 Komentářů u článku “Kopřiva a její účinky – královna bylinek pro vaše zdraví”

  1. BETTY napsal:

    KDYŽ SE KOPŘIVA ZMRAZI NA ZIMU MÁ STEJNÉ UČINKY?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva