Sponzorováno

11 bylinek pro zdraví ledvin a močových cest 4.8/5 (10)

Bylinky pro ledviny i močový systém se dají popíjet formou čaje

Bylinky pro ledviny i močový systém se dají popíjet formou čaje

Možná asi nemyslíte na své ledviny nebo močové cesty příliš často, ale hrají obrovskou roli ve vašem celkovém zdraví tím, že odstraňují odpadní produkty a přebytečné tekutiny z vašeho těla.

Bohužel není neobvyklé, že se v těchto systémech něco „pokazí“ (infekce močového měchýře, infekce močových cest atd.), což vám způsobí mnoho bolesti a nepohodlí.

Dobrou zprávou je, že existuje mnoho bylin na podporu ledvin a močových cest, které pomáhají se správnou funkcí a mohou nabídnout určitou úlevu, když se něco „pokazí“.

Rychlý přehled informací o ledvinách a močových cestách

Vaše ledviny jsou malé orgány ve tvaru fazole, které se nacházejí těsně pod hrudním košem na každé straně páteře. Jejich hlavní funkcí je filtrovat vaši krev, odstraňovat odpadní produkty, kyseliny a přebytečnou tekutinu podle potřeby k tvorbě moči.

Když jsou zdravé, ledviny by měly každou minutu filtrovat asi půl šálku krve.

Váš močový trakt zahrnuje vaše ledviny a tři další orgány: močovody, močový měchýř a močovou trubici.

V podstatě moč produkovaná vašimi ledvinami protéká trubicovitými močovody (jeden připojený ke každé ledvině) a je zadržována ve vašem močovém měchýři, dokud ji nevypudíte močovou trubicí.

Jak vidíte, celý močový systém je neuvěřitelně důležitý pro to, aby se z těla dostaly toxiny a přebytečné tekutiny, a cokoli, co se pokazí, může pořádně narušit vaše zdraví.

Nejčastějším problémem je infekce způsobená bakteriemi, které pronikají močovou trubicí a putují do močového měchýře nebo ledvin.Byliny se používají po tisíce let k udržení zdraví celého močového traktu a některé se také používaly v boji proti infekcím.

Závažné infekce však pravděpodobně budou vyžadovat lékařské ošetření (zejména infekce ledvin mohou způsobit trvalé komplikace, pokud nejsou okamžitě léčeny), takže neváhejte a podle potřeby navštivte svého lékaře.

Top bylinky na ledviny a močové cesty

1. Jalovcové bobule (Jalovčinka)

Jalovcové bobule ve skutečnosti vůbec nejsou bobule, ale spíše srostlé šištice, které rostou na jalovcových stromech. Mají silnou pryskyřičnou chuť a používají se k ochucení jídel a nápojů (zejména ginu) a také v lékařství. Bobule jalovce podporují ledviny a celý močový trakt, protože mají močopudné vlastnosti.

Diuretika stimulují tok moči, což povzbuzuje odpady a tekutiny k dalšímu vyplavování ledvinami a ven z těla. Z tohoto důvodu mohou pomoci zastavit tvorbu ledvinových kamenů.

Plody jalovce se v minulosti používaly také při infekcích močových cest, obvykle jako součást komplexní bylinné receptury. Jalovec můžete užívat samotný jako čaj nebo tinkturu nebo jej vyzkoušet ve formě, jako jsou kapsle.

2. Medvědice lékařská (UVA URSI)

Medvědice lékařská, také známá jako medvědice, je stálezelený keř, který na podzim má jasně červené bobule. Listy této rostliny mají antimikrobiální vlastnosti a již dlouho se používají při infekcích močových cest. Potvrzují to i studie.

Má se za to, že medvědice zklidňuje záněty a podráždění ve sliznicích močového měchýře a ve zbytku močových cest a také působí proti infekci.

Německá komise schválila medvědici lékařskou k léčbě zánětů v močových cestách a má také močopudný účinek, který podporuje celkovou funkci ledvin.

Uva ursi můžete užívat samotnou jako sušenou bylinu připravenou do čaje nebo jako extrakt.

3. Zimozelen okoličnatý (Chimaphila umbellata, Pipsissewa)

Pipsissewa je původní bylina v severních USA a jižní Kanadě. Roste jako velmi krátká stálezelená trvalka, která na podzim má sytě růžové plody. Nejčastěji se léčebně používají listy rostliny, ale lze použít i kořeny.

Listy Zimozelenu obsahují podobné sloučeniny jako uva ursi a působí jako diuretikum, které pomáhá proplachovat ledviny, a také jako antiseptikum.

Indiánské kmeny často používaly Zimozelen na zánět močového měchýře (cystitidu), ledvinové kameny a infekce močových cest.

Můžete si koupit listy Zimozelenu, abyste si mohli vyrobit svůj vlastní čaj nebo tinkturu, ale ujistěte se, že nakupujete od odpovědného zdroje.

4. Kořen proskurníku

Kořen proskurníku má uklidňující, zklidňující vlastnosti, díky kterým je cenný pro všechny druhy stavů, které zahrnují podrážděné nebo zanícené tkáně. Tato jeho vlastnost pochází z jeho vysokého obsahu slizu, který ve spojení s vodou vytváří hustou, téměř gelovitou kapalinu.

Sponzorováno

Je to tato vlastnost zklidňující tkáň, díky které je kořen proskurníku dobrým doplňkem pro ledviny, močový měchýř nebo močové cesty, protože pomáhá zklidnit zánět spojený s infekcí.

Z tohoto důvodu je proskurník obvykle nejúčinnější v kombinaci s jinými bylinami na ledviny a močové cesty.

5. Petržel

Petržel je považována především za kulinářskou bylinku, ale v průběhu let se také používala z mnoha zdravotních důvodů.

Jednou z nejznámějších léčivých vlastností petržele je její diuretický účinek. Může pomoci zmírnit nadýmání a zadržování vody a pomáhá vyplavovat toxiny z ledvin, čímž podporuje celkové zdraví ledvin a močových cest.

Z listů i kořenů rostliny lze připravit čaj a pít 3-4x denně. (Kořeny jsou ve skutečnosti silnější diuretikum než listy!)

Můžete také přidat velké množství čerstvých listů do svého jídelníčku. To je také fajn.

6. Zlatobýl

Zlatobýl je veselá divoká květina (někdo by mohl říci plevel), která je často falešně obviňována z podzimních alergií (obvykle je na vině ambrózie). Má antimikrobiální a diuretické vlastnosti a také silnou afinitu k močovým cestám.

Z tohoto důvodu má zlatobýl dlouhou historii používání pro infekce močových cest.

Zlatobýl (listy a květy) může být velmi účinný při přípravě čaje a používá se také v tomto extraktu na podporu močového systému.

7. Kukuřičné hedvábí

Věděli jste, že hedvábná vlákna spojená s kukuřičnými klasy mají léčivé vlastnosti a lze je použít jako bylinku? Kukuřičné hedvábí je dlouhé hedvábné vlákno, které roste na kukuřičných klasech a to konkrétně pod jeho slupkou.

Je to pravda a v tomto případě může být kukuřičné hedvábí cenné jako součást bylinné receptury pro UTI a cystitidu. Má diuretické a protizánětlivé vlastnosti a má také chladivý charakter, což pomáhá zmírnit podráždění.

Kukuřičné hedvábí je obecně považováno za nejprospěšnější při použití v čaji.

8. Brusinky

Brusinky jsou technicky spíše ovocem než bylinkou, ale již dlouho se používají pro zdraví močových cest a zaslouží si místo vedle ostatních bylin na ledviny a močové cesty.

Nikdo neví, proč jsou brusinky a brusinkový džus tak dobré pro močový systém, ale někteří si myslí, že to souvisí s vysokou hladinou antioxidantů známých jako proanthokyanidiny, které se v těchto bobulích nacházejí.

Brusinky jsou bohaté na proanthokyanidiny, které mohou pomoci předcházet infekcím močových cest. Mohou také pomoci snižovat záněty v těle a podporovat zdraví srdce.

Pití neslazeného (nebo přírodně slazeného) brusinkového džusu je jedním ze způsobů, jak podpořit močové cesty. Nebo zkuste i brusinkový čaj.

9. Šťovík

Šťovík může pomoci stimulovat funkci ledvin a podporovat tvorbu moči. Také obsahuje vitamín C a železo, což pomáhá posilovat imunitu a podporovat zdraví celého organismu.

10. Kopřiva

Kopřiva obsahuje mnoho minerálů a vitamínů, které mohou podporovat zdraví ledvin a močových cest. Může také pomoci snižovat záněty a podporovat zdraví pokožky a vlasů.

11. Šalvěj

Šalvěj může pomoci snižovat záněty a podporovat zdraví trávicího traktu. Také obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci chránit buňky před poškozením volnými radikály.

Podpořte své ledviny a močový systém bylinkami

Vaše ledviny (a celé močové cesty) každý den tvrdě pracují, proto jim nezapomeňte projevit trochu lásky přidáním bylinek zdravých pro ledviny do svého každodenního programu.

Můžete vyzkoušet kteroukoli z bylin na tomto seznamu samostatně nebo je použít společně v bylinném receptu. Vaše tělo to ocení!

Sponzorováno

Jaké bylinky pro zdraví ledvin a močových cest jste již vyzkoušeli?

Dále si o zdraví ledvin přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva