Sponzorováno

Chronická prostatitida neboli chronický zánět prostaty – co je to – příznaky, příčiny a léčba 4.5/5 (26)

 • Prostatitida je otok a zánět prostaty, což je žláza o velikosti ořechu umístěná přímo pod močovým měchýřem u mužů (prostata produkuje tekutinu (sperma), která vyživuje a transportuje spermie).
 • Prostatitida často způsobuje bolestivé nebo obtížné močení. Mezi další příznaky patří bolest ve slabinách, pánevní oblasti nebo genitáliích a někdy i příznaky podobné chřipce.
 • Prostatitida postihuje muže všech věkových skupin, ale bývá častější u mužů 50 let a mladších.
 • Příčina prostatitidy není vždy identifikována. Pokud je prostatitida způsobena bakteriální infekcí, lze ji obvykle léčit antibiotiky.
 • V závislosti na příčině se může prostatitida objevit náhle nebo přicházet jakoby postupně. Může se rychle zlepšit, buď samostatně, nebo léčbou. Některé typy prostatitidy trvají měsíce nebo se opakují (to je právě chronická prostatitida).

Co je to chronická prostatitida?

Chronická prostatitida je zánět prostaty chronického charakteru. Prostata je malá žláza umístěná pod močovým měchýřem. Obklopuje močovou trubici a produkuje většinu tekutiny ve spermatu.

Prostatitida může být způsobena bakteriální infekcí, ale v mnoha případech není příčina onemocnění známa. Může vyvolat nepříjemné příznaky, jako je pálení během močení, častou potřebu močení a bolest v dolní části zad.

Pokud je chronická prostatitida způsobena bakteriální infekcí, lze ji léčit antibiotiky. Pokud příčina není známa, léčba příznaků se zdá být nejlepším postupem. I když tento stav nelze úplně vyléčit, muži, kteří jsou léčeni s chronickou prostatitidou, jsou obvykle schopni najít úlevu od nepříjemných příznaků.

Zdravá prostata vs. prostatitida

Zdravá prostata vs. prostatitida

Typy chronické prostatitidy

Existují dva různé typy chronické prostatitidy, které se liší podle příčiny stavu.

Chronická bakteriální prostatitida

Chronická bakteriální prostatitida je zánět prostaty způsobený bakteriální infekcí. Tento typ prostatitidy může postihovat muže jakéhokoli věku, ale častěji se vyskytuje u mužů mladších a středních let.

Chronická prostatitida nebo syndrom chronické pánevní bolesti

Chronická prostatitida nebo syndrom chronické pánevní bolesti vyvolává podobné příznaky jako bakteriální forma této nemoci, ale jeho příčiny nejsou známy. Toto je nejčastější typ prostatitidy.

Příznaky chronické prostatitidy

Příznaky bakteriální formy chronické prostatitidy i chronické prostatitidy či syndromu chronické pánevní bolesti jsou velmi podobné. Obvykle začínají mírně a časem začnou zvyšovat svoji intenzitu. Mohou být doprovázeny horečkou nebo zimnicí. Mezi příznaky patří:

 • neustále nutkání k močení
 • pálivé bolesti při močení
 • potíže se zahájením močení, následované nerovnoměrným průtokem moči
 • pocit, jako by močový měchýř nebyl po močení úplně vyprázdněn
 • bolest v dolní části zad, dolním břiše, nebo mezi varlaty a řitním otvorem
 • bolestivá ejakulace

Příčiny chronické prostatitidy

Chronická bakteriální prostatitida je způsobena bakteriální infekcí. Bakterie se dostávají do prostaty přes močovou trubici. Močová trubice je trubice, která odvádí moč z těla. Infekce může být také způsobena infekcí pocházející z močového měchýře nebo kontaminovaným katétrem vloženým do močového měchýře. Močový katétr je malá, flexibilní trubice, která je umístěna v těle pro shromažďování a vypouštění moči z močového měchýře.

Některé bakteriální infekce přispívají k tvorbě prostatických kamenů, které nejsou vyloučeny během močení. Prostatické kameny jsou o velikosti máku a při fyzickém vyšetření nejsou vždy detekovatelné. Prostatické kameny jsou častou příčinou opakujících se infekcí močových cest a velmi ztěžují léčbu chronické bakteriální prostatitidy.

Sponzorováno

Příčiny chronické prostatitidy neboli chronického zánětu prostaty jsou často neznámé, mohou záviset na individuálním případě. Možné příčiny jsou často tyto:

 • blokování toku moči (z jakéhokoliv důvodu)
 • mikroorganismy způsobené pohlavně přenosnými nemocemi, jako jsou chlamydie
 • imunitní systém útočí na prostatu (z jakéhokoliv důvodu)
 • kyselina močová, sloučenina v moči, která způsobuje podráždění prostaty
 • neobvyklé fungování nervů nebo svalů v této části těla

Diagnóza chronické prostatitidy

Při diagnostice chronické prostatitidy, váš lékař začne s průzkumem vašich příznaků. Pokud vaše příznaky naznačují typ chronické prostatitidy, může být nutné digitální rektální vyšetření. To zahrnuje vložení prstu v rukavici a lubrikantu do konečníku, aby lékař cítil prostatu. To může vašemu lékaři pomoci zjistit, zda je prostata nějak citlivá nebo zvětšená. Toto vyšetření může u mužů s prostatitidou způsobit menší bolest nebo nepohodlí (ale dá se to vydržet, nebojte).

Pokud zkouška neposkytne žádné informace, možná bude muset lékař provést ultrazvukové vyšetření, které vytvoří obraz prostaty. Jakmile je diagnostikována chronická prostatitida, bude váš lékař chtít provést další testy k určení typu a příčiny, pokud je to možné.

Test moči může diagnostikovat chronickou bakteriální prostatitidu. Přítomnost bakterií se považuje za přesvědčivou. Pokud v moči nejsou přítomny žádné bakterie, můžete mít stále chronickou prostatitidu, ale jiný typ. Váš lékař bude možná chtít provést další testy, aby zjistil příčinu, nebo vám může doporučit lékaře, který se specializuje na onemocnění močových cest (urolog).

Další testy mohou zahrnovat vyšetření tekutiny vylučované prostatou, krevní test nebo zavedení malého katétru do močové trubice pro vyšetření močového měchýře, prostaty a močové trubice (cystoskopie).

Léčba chronické prostatitidy

Léčba bude záviset na typu infekce, která u vás byla diagnostikována. U chronické bakteriální prostatitidy je obvykle první léčbou dlouhodobé braní antibiotik. Možná budete muset brát antibiotika po dobu až 12 týdnů. Asi 75 procent případů chronické bakteriální prostatitidy se vyléčí antibiotickou léčbou.

Ve většině případů chronického zánětu prostaty ale není příčina onemocnění známa. To znamená, že léčba obvykle zahrnuje použití nějakých léků ke zmírnění nebo odstranění symptomů. Svalová relaxancia, léky proti bolesti a léky proti úzkosti jsou obvykle předepisovány pro bolest.

V některých případech může masáž prostaty pomoci vypustit tekutinu, která způsobuje zánět. Horké koupele a tepelné terapie jako topné podložky mohou také pomoci zmírnit nepohodlí. Váš lékař může doporučit, abyste z vaší stravy odstranili některá kořenitá jídla nebo kyselé nápoje, protože mohou také zhoršit příznaky.

Prevence chronické prostatitidy – je možná?

Bakteriálním formám chronické prostatitidy lze předcházet dobrou hygienou. Při udržování čistého penisu je riziko vstupu bakterií do močové trubice nižší.

Můžete také zabránit prostatitidě tím, že budete pít velké množství tekutin, abyste podpořili pravidelné močení, a léčbou infekcí močových cest nebo močového měchýře, jakmile se objeví.

A co vy? Máte s chronickou prostatitidou nějaké zkušenosti? Budeme moc rádi za komentáře pod článkem.

A co si o prostatě ještě přečíst?

VIDEO: Účinky 3D pulzní magnetoterapie Biomag na zánět prostaty

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  4 Komentářů u článku “Chronická prostatitida neboli chronický zánět prostaty – co je to – příznaky, příčiny a léčba”

  1. Jan Prousek napsal:

   Dobrý den,
   článek o chronické zánětu prostaty, s tímto se lecim již několik let a v současnosti se lecim již od vánoc ruznymi druhy antb a stále se mi infekce vrací, léčím se na urologii ale v současnosti žádný výsledek. Jsem z toho již hodně unavený a rád bych našel odborníka který se na tento problém specializuje a pomohl mi.
   Život s touto nemoci se pro mě stal taková spíš zufalost.

  2. Anna napsal:

   Problém s prostatitidou mi pomohlo zvládnout jen máloco, i když jsem vyzkoušel mnoho drahých dovážených léků i masáží. Došlo k určitému zlepšení, ale ne o moc, a po nějaké době se zánět znovu objevil. Jediné, co v mém případě fungovalo dobře, byl Uromexil Forte. Moje žena ho našla nebo jí o něm někdo řekl. Konzultoval jsem to s odborníkem a ten mi to schválil. Podstoupil jsem léčbu a zánět zmizel. Již 3 měsíce nemám žádné problémy, ale odborník mi doporučil, abych si preventivně dvakrát ročně vzala lék.

  3. Jan Kotal napsal:

   Dobrý den,
   trpím chronickou bakteriální prostatitidou. Mám neustále i záněty močové trubice, močového měchýře někdy i ledvin. Nemůžu takto dále žít. Neustále na antibiotikách. Každá kultivace moči, ejakulátu jiná patogenní bakterie a další ATB. Mám zcela zničené zdraví. Potřebuji pomoci a to konkrétně v podobě radikální prostatektomie. Potřebuji klinické pracoviště, kde by mi to udělali na pojišťovnu. Nemohu si dovolit operaci zaplatit z vlastních zdrojů. Vím, že všude říkají, že jen s rakovinou prostaty, ale takto život není možný. Nemohu vůbec chodit do práce. Nikoho to vůbec nezajímá. Lekář, když si s Vámi neví rady, tak Vás žene na psychitrii, aby se Vás zbavil. Takto to funguje. Mám v prostatě prostatické kameny a to si myslím, že je důvod, proč ATB nezabírají. Bakterie mají možnost se schovat nebo usadit v těchto místech a ATB se tam nedostanou. Léčba je tedy neúčinná. Nebo pracoviště, kde dělají laserovou litotrypsii kamenů v prostatě. Určitě to existuje, ale nikdo mi nebyl ochoten pomoci. Potřebuji pomoci. Děkuji.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva