Sponzorováno

Biopsie prostaty – kdy se provádí a jak to probíhá? 4.89/5 (19)

 • Biopsie prostaty je lékařský postup, při kterém se odeberou vzorky tkáně z prostaty. Prostata je mužský orgán umístěný pod močovým měchýřem, který produkuje tekutinu, která slouží jako součást ejakulátu (sperma).
 • Biopsie prostaty se obvykle provádí jako diagnostický test, pokud jsou přítomny nějaké příznaky nebo testy naznačují možnost rakoviny prostaty. Biopsie tkáně z prostaty může poskytnout informace o stavu tkáně a pomoci určit, zda je přítomný nádor a jaký je to typ.
 • Během biopsie prostaty se do prostaty zavede tenká jehla a odeberou se vzorky tkáně. Tento postup obvykle trvá asi 10 až 30 minut a provádí se buď pod kontrolou ultrazvuku nebo MRI. Po biopsii může být u pacienta pozorováno mírné krvácení nebo pocit bolesti, který obvykle odezní do několika dní.

Biopsie prostaty znamená odběr vzorku tkáně z prostaty člověka, aby se zjistily známky rakoviny. Procedura je často nepohodlná, není bolestivá a člověk se během několika dní zotaví.

Rakovina prostaty je běžnou formou rakoviny u mužů. Postihuje prostatu, malou část reprodukčního systému pod močovým měchýřem, ale před konečníkem. Prostata produkuje tekutinu, která tvoří většinu spermatu.

Hlavní screeningové testy na rakovinu prostaty jsou měření sérového prostatického specifického antigenu (PSA) a digitální rektální vyšetření (DRE). Pokud výsledky těchto testů naznačují, že by mohla být přítomna rakovina, lékař může doporučit biopsii prostaty. Biopsie prostaty je jediný účinný způsob, jak diagnostikovat rakovinu prostaty.

Tento článek vysvětluje postup biopsie prostaty, včetně toho, co lze očekávat před a po.

Kdy lidé potřebují biopsii prostaty?

Rakovina prostaty postihuje 1 z 8 mužů (podle American Cancer Society) a riziko se dost zvyšuje poté, co osoba dosáhne věku 65 let.

Tento typ rakoviny je velmi dobře léčitelný, zvláště pokud člověk obdrží tuto diagnózu, když je onemocnění v počáteční fázi. Statistiky ukazují, že téměř každý, kdo je léčen na lokalizovaný (regionální) karcinom prostaty, přežije nejméně dalších 5 let bez recidivy rakoviny.

Rakovina prostaty však v raných stádiích často nevyvolává žádné příznaky. Z tohoto důvodu většina odborníků doporučuje screening po 50. roku života nebo dříve, pokud má muž toto onemocnění v rodinné anamnéze.

Postup při biopsii prostaty

Existují různé způsoby, jak může lékař provést biopsii prostaty.

Transperineální kožní biopsie

Transperineální biopsie je jedním z typů bioptických postupů. Lékaři ho obvykle provádějí pod vedením CT nebo MRI. Po podání lokální anestezie lékař provede malý kožní řez mezi řitním otvorem a šourkem. Pro extrakci vzorků tkáně zavede jehlu skrz řez a nasměruje jehlu přímo do prostaty.

Transrektální biopsie prostaty

Alternativně mohou lékaři provést transrektální biopsii prostaty. Během této formy biopsie prostaty lékař použije lokální anestezii k znecitlivění oblasti. Poté pomocí ultrazvukové sondy navede jehlu k odebrání několika malých vzorků tkáně prostaty.

Lékař zavede sondu do konečníku, aby získal obraz prostaty. Prostata je na jedné straně rektální stěny. Pomocí obrázku jako vodítka lékař pomocí jehly odebere 6–14 vzorků jádra v závislosti na typu biopsie. Obvykle odeberou nějaké vzorky z každé strany prostaty.

Každý vzorek obsahuje malé válcovité jádro buněk. Účinek je velmi rychlý a anestezie znamená, že obvykle není bolestivá. Celý postup obvykle trvá méně než 10 minut.

Lékař může k vedení postupu použít ultrazvuk nebo MRI. Dokončení biopsií vedených ultrazvukem obvykle trvá až 45 minut. MRI řízená biopsie může poskytnout podrobnější snímky. Tyto biopsie mohou trvat 30–90 minut a zahrnují kontrastní barvivo. Zdravotnický personál bude poté osobu sledovat až jednu hodinu.

Biopsie prostaty

Biopsie prostaty

 

Bude biopsie prostaty bolet?

I když biopsie prostaty může být nepříjemná, zákrok nebývá bolestivý. Před zákrokem lékař s největší pravděpodobností podá anestetickou injekci do oblasti konečníku, aby utlumil případnou bolest. Injekce může způsobit určité nepohodlí, stejně jako sonda. Během biopsie by jedinec neměl pociťovat žádnou bolest kvůli anestezii, ale může cítit jemné štípnutí, když jehla vstoupí do tkáně.

Během biopsie prostaty se může u pacienta vyskytnout nepříjemný pocit, ale obecně by neměla být moc bolestivá. Procedura se obvykle provádí za použití lokální anestézie, takže se snižuje bolest a nepohodlí. Někteří pacienti mohou během biopsie prostaty cítit mírný tlak, někdy popisovaný jako tupá bolest, ale většina lidí to popisuje spíše jako mírně nepříjemný pocit, než jako skutečnou bolest.

Zotavení z biopsie prostaty

Může trvat několik dní, než se pacient plně zotaví z biopsie prostaty. Během této doby může člověk zažít:

 • bolest v oblasti provádění biopsie prostaty
 • krev v moči nebo spermatu
 • krvácení z konečníku
 • infekce

Aby se snížilo riziko infekce, lékaři obvykle dají pacientovi antibiotika, která má užívat před biopsií a až 2 dny po ní.

Osoba může minimalizovat dobu zotavení po biopsii prostaty tímto:

 • tím, že si udrží hydrataci těla, bude pít hodně vody
 • bude se vyhýbat alkoholu, dokud nedokončí léčbu antibiotiky
 • bude se vyhýbat namáhavému cvičení po dobu 5 dnů
 • bude užívat léky proti bolesti podle doporučení lékaře
 • bude se vyhýbat sexuální aktivitě po dobu 3 dnů

Vedlejší účinky biopsie prostaty

Biopsie může někdy mít i vedlejší účinky. Mohou to být tyto vedlejší účinky:

 • osoba často potřebuje močit
 • pocit pálení při močení
 • krev v moči
 • krev ve spermatu
 • krev ve stolici
 • infekce močových cest nebo prostaty
 • zadržování moči

Jak se připravit na biopsii prostaty

Před biopsií prostaty se lékař zeptá muže na její celkový zdravotní stav. Bude potřebovat vědět o všech lécích a doplňcích, které jednotlivec užívá, a o jakýchkoli alergiích nebo jiných zdravotních stavech.

Lékař může požádat osobu, aby se připravila takto:

Sponzorováno

 • aby muž přestal užívat léky na ředění krve, jako je aspirin nebo warfarin, 7–10 dní před biopsií
 • aby muž začal užívat antibiotika 1–2 dny před biopsií, aby se snížilo riziko infekce
 • je ideální jíst pouze lehké jídlo v den vyšetření
 • je vhodné použití klystýru doma před návštěvou biopsie
 • muž by si měl zajistit odvoz domů z procedury, pokud bude vyžadovat sedaci

TIP: Je také užitečné klást otázky a zjistit si předem co nejvíce o biopsii a co mohou výsledky biopsie prostaty znamenat. Tyto informace mohou mužům pomoci cítit se jistější a mít kontrolu nad procesem.

Po biopsii prostaty

Lékař může předepsat antibiotikum, aby se snížilo riziko infekce vyskytující se po biopsii prostaty. Po zákroku může člověk zažít:

 • mírné krvácení z konečníku
 • určitou ospalost, pokud biopsie zahrnuje sedaci nebo anestezii
 • určité nepohodlí po dobu 1–2 dnů
 • krev ve stolici, moči nebo spermatu – to je také normální

TIP: Pokud jsou jakékoli nežádoucí účinky významné nebo se spíše zhoršují, než by se zlepšily, měl by dotyčný kontaktovat svého lékaře.

Rizika a komplikace biopsie prostaty

Určité nepohodlí je pravděpodobné během doby zotavení, ale někdy mohou nastat závažnější komplikace. Pokud se objeví následující příznaky, osoba by měla okamžitě kontaktovat svého lékaře:

 • delší dobu trvající nebo silné krvácení
 • horečka
 • potíže s močením
 • zhoršující se bolest

Ve vzácných případech může dojít k sepsi. Sepse je potenciálně život ohrožující infekce, která vyžaduje okamžitou lékařskou péči. Příznaky a příznaky sepse jsou:

 • rychlý srdeční tep
 • horečka a zimnice
 • zmatenost pacienta
 • dušnost
 • bolest a nepohodlí
 • zpocená kůže

Biopsie prostaty vs. MRI

Autoři studie z roku 2019 dospěli k závěru, že MRI (magnetická rezonance) může s větší pravděpodobností najít problém v prostatě než biopsie, ale poznamenávají, že u této metody se stále vyskytují chyby. I když biopsie prostaty může s jistotou určit, zda je rakovina prostaty přítomna, možnost komplikací znamená, že je lepší vyhnout se zbytečným biopsiím.

Důkazy jako takové naznačují, že kombinace těchto technik může být nejúčinnější strategií k identifikaci klinicky významných rakovin bez zbytečného testování.

Obvykle se využívají oba postupy, a to tak, že se nejprve provede MRI, které pomáhá identifikovat oblasti podezřelých pro rakovinu prostaty. Poté se může provést biopsie prostaty pro potvrzení diagnózy.

Je třeba mít na paměti, že každý pacient a jeho situace jsou jedinečné a rozhodnutí o tom, zda se provede MRI nebo biopsie prostaty, závisí na mnoha faktorech, včetně věku pacienta, celkového zdravotního stavu a výsledků předchozích testů. Proto je důležité se o těchto možnostech poradit s odborníkem na onkologii nebo urologem.

Další testy na rakovinu prostaty

Mezi další testy na rakovinu prostaty patří DRE a test PSA. Lékař obvykle provede tyto testy před doporučením biopsie. Přítomnost rakoviny však může potvrdit pouze biopsie.

Výsledek biopsie prostaty

Biopsie ukáže, zda jsou buňky prostaty normální nebo rakovinné. Pokud jsou buňky normální, lékař nemusí doporučit žádnou další akci. Pokud je přítomna rakovina, biopsie může také odhalit, do jaké míry se buňky změnily a jak rychle bude onemocnění pravděpodobně postupovat.

Gleasonovo skóre

Patolog, který vzorek zkoumá, přidělí buňkám známku známou jako Gleasonovo skóre. Toto skóre odráží, jak agresivní rakovina pravděpodobně bude, nebo pravděpodobnost, že se rychle rozšíří. Skóre se pohybuje od stupně 1, který vypadá normálně, po stupeň 5, kde došlo k významným změnám. Pokud jsou buňky stupně 1–2, lékaři to obecně nepovažují za rakovinu.

Biopsie prostaty může také ukázat, jak daleko se rakovina rozšířila. Pokud například všechny vzorky biopsie obsahují rakovinné buňky, rakovina bude pravděpodobně přítomna v celé prostatě. Pokud jsou pouze tři z 12 vzorků rakovinné, rakovina je méně rozšířená.

Prekancerózní buňky a PIN

Někdy výsledky ukážou, že jsou přítomny prekancerózní buňky nebo prostatická intraepiteliální neoplazie (PIN).

Na základě mikroskopického vyšetření bioptických vzorků lékaři charakterizují PIN jako low grade (benigní) nebo high grade (potenciálně znepokojující).

Pokud jsou nálezy PIN nízkého stupně, lékař to nebude považovat za problém. Mnoho mužů má PIN nízkého stupně. Pokud je však PIN vysoký stupeň, existuje šance, že se může vyvinout rakovina. V těchto případech může lékař navrhnout další testy.

Karcinom in situ označuje neinvazivní buňky, které mají potenciál stát se rakovinnými.

Jaké procento biopsií prostaty odhalí rakovinu?

Podle některých studií se rakovina prostaty nachází přibližně u 30-40% mužů, kteří podstoupí biopsii prostaty, zejména u mužů s vyššími hodnotami PSA nebo podezřelými nálezy na MRI. Je třeba mít na paměti, že výsledky biopsie prostaty mohou být falešně pozitivní nebo falešně negativní a výsledky musí být vždy interpretovány odborníkem na onkologii nebo urologem.

Výhled pro osoby

Výhled pro osobu podstupující biopsii prostaty závisí na výsledcích biopsie a dalších testech. Pokud výsledky ukazují, že rakovina je přítomna pouze v prostatě nebo v jejím okolí, existuje téměř 100% šance, že jedinec přežije alespoň dalších 5 let po léčbě bez recidivy rakoviny.

Pokud se však rakovina rozšířila do jiných orgánů, jako jsou játra nebo plíce, šance, že pacient přežije dalších 5 let nebo více, klesne na 30 %.

Mezi faktory, které ovlivňují výhled člověka s rakovinou prostaty, patří:

 • jeho věk a celkový zdravotní stav
 • druh rakoviny
 • jak daleko se rakovina rozšířila

Shrňme si to

Rakovina prostaty je běžnou rakovinou u mužů. Jedinci, kteří vědí, že mají zvýšené riziko rakoviny prostaty, by měli začít o screeningu hovořit s lékařem od 40 let. Osoby s průměrným rizikem by měly podstoupit screening ve věku 50 let.

A dále si o prostatě přečtěte

VIDEO: Karcinom prostaty – Zkušenost s vysokou hodnotou PSA

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva