Sponzorováno

Saw Palmetto a její účinky na zdraví – na prostatu i proti vypadávání vlasů 4.67/5 (9)

Rostlina Saw Palmetto

Rostlina Saw Palmetto

Rostlina Saw Palmetto (Serenoa repens, serenoa plazivá) je malá keřovitá palma s dlouhými rozvětvenými listy a velkými tmavě červenými plody. Rostlina pochází z Ameriky, kde ji po staletí používali indiáni a po roce 1990 její účinky začala rozpoznávat i moderní medicína.

Extrakt z plodů saw palmetto, bohatý na mastné kyseliny a fytosteroly, je nejpoužívanějším přírodním produktem v Americe a Evropě při léčbě benigní hyperplazie prostaty a při léčbě mužského a ženského vypadávání vlasů.

Rostlina a plody Saw Palmetto

Saw palmetto extrakt je účinný antiandrogen, který blokuje izoenzym 5-alfa reduktázu a také androgenní receptory na membráně buněk vlasových folikulů.

Výzkumem na americké University of Florida a v dalších výzkumných centrech v Německu se prokázalo, že saw palmetto extrakt má velmi podobné účinky jako finasterid a výrazně snižuje hladinu DHT v těle u mužů i u žen.

Ve velké mezinárodní studii se na vzorku 1098 mužů porovnávány účinky saw palmetto extraktu a finasteridu. Studie trvala 6 měsíců během kterých podávali jedné skupině pacientů saw palmetto extrakt a druhé skupině finasterid, tak aby pacienti nevěděli, která z látek jim byla podána. Obě látky měli velmi podobný pozitivní účinek na zdravotní stav pacientů. Pacienti zaznamenali výrazné zmírnění problémů s močením, které byly způsobeny nadměrnou produkcí DHT. Nicméně, 9% pacientů, kterým byl podáván finasterid zaznamenalo i snížení sexuální aktivity a libida. Na druhé straně 6% pacientů, kterým byl podáván saw palmetto extrakt naopak zaznamenalo zvýšení sexuální aktivity a posílení libida.

Pro dosažení stejného efektu jako při užívání 1mg Finasteridu se jako nejúčinnější osvědčila denní dávka 320mg Saw Palmetto extraktu. Je velmi důležité, aby šlo o standardizovaný extrakt s obsahem 85 až 95% mastných kyselin a 0,2 až 0,4% sterolů.

Sponzorováno

Mnohé přípravky proti vypadávání vlasů neobsahují extrakt v dostatečném množství nebo obsahují jen prášek z plodů saw palmetto, který na snížení hladiny DHT v těle nestačí. Například známý přípravek Folixil obsahuje pouze 120mg extraktu v 1 tabletě.

Saw Palmetto extrakt

Saw Palmetto extrakt upravuje fungování našeho endokrinního systému a pomáhá nejen při prostatických obtížích a vypadávání vlasů, ale i při menstruačních bolestech a při bolestech a zánětech vaječníků. Extrakt má také anabolické účinky a také působí jako afrodisiakum.

Na rozdíl od finasteridu, nemá Saw Palmetto extrakt žádné vedlejší účinky. Pro jeho zdravotní bezpečnost lékaři doporučují mužům i ženám zahájit léčbu vypadávání vlasů právě se saw palmetto extraktem.

Saw palmetto patří mezi TOP bylinky pro zdraví prostaty

Saw palmetto patří mezi TOP bylinky pro zdraví prostaty

 

Doposud nebyla provedena rozsáhlá studie vlivu saw palmetto extraktu na nárůst nových vlasů, protože extrakt nelze patentově chránit. Proto je pochopitelné, že žádná farmaceutická společnost nebude investovat své prostředky do studie, z výsledků níž by profitovali všichni výrobci léků. V praxi však byly u pacientů se začínajícím vapadávaním vlasů zaznamenány velmi pozitivní výsledky a to zpomalení až zastavení vypadávání vlasů. Mnoho mužů a žen dokonce zaznamenalo nárůst nových vlasů.

Pozorování takových výsledků léčby je i bez nákladné klinické studie důkazem, že saw palmetto extrakt je účinnou alternativou finasteridu.

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Zdroj článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva