Sponzorováno

Dýňový olej – jeho chuť a účinky vás překvapí 4.76/5 (25)

Dýňový olejOlej z dýní je chuťově výraznější než olivový, ale stejně jako jeho známější bratr je zdravým pomocníkem v kuchyni. Dýňový olej lisovaný za studena obsahuje 60 až 90 procent nenasycených mastných kyselin, především kyseliny olejové, linolové, palmitové a stearové. Najdete v něm i vitamíny E, A a K, biogenní prvky, síru a draslík, stopové prvky zinek, chrom a selen.

Dýňový olej plný jódu

Co ho dělá jedinečným? Stopový prvek jód, který je součástí každé buňky. Nejvíce je ho ve štítné žláze, ve sliznici žaludku, v mléčných žlázách u žen, v děloze a v prostatě. Lidský organismus si ho neumí syntetizovat, a proto je odkázán na jeho příjem potravou.

Nedostatek jódu v organismu člověka představuje riziko pro správnou funkci štítné žlázy. Má nepříznivý vliv i na fungování hormonálního systému, také na centrální nervovou soustavu, metabolismus bílkovin, aminokyselin, sacharidů a lipidů.

Pravidelný příjem organicky vázaného jódu v dýňovém oleji zvýší obranyschopnost vašeho organismu, až jedenáctinásobně zvýší účinek antioxidantů a imunostimulátorů.

Vhodný i pro těhotné

Dýňový olej s organickým jódem prospívá dospělým, dětem i těhotným ženám. V doporučené dávce přijme váš organismus 150 mikrogramů jódu, což je denní fyziologická potřeba podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

Sponzorováno

Denně si dopřejte 10 ml, dětem stačí 2,5 ml. Můžete ho přidávat i do salátů a studených pokrmů. Určitě ho však neužívejte na vaření, zdraví prospěšné látky by se znehodnotily. Investici si chraňte – láhev skladujte na tmavém místě při pokojové teplotě.

Muže potěší příznivý účinek dýňového oleje na spermatogenezi. Oceníte jej, pokud máte problémy se srdcem, s močovými cestami či s osteoporózou. Podpoří vaši imunitu, má pozitivní účinek na zásobení mozku krví, snižuje hladinu cholesterolu a zpomaluje kornatění tepen.

Působí i proti problémům s pokožkou, užitečný je při namáhaných a poškozených vlasech či nehtech. Tím, že podporuje regeneraci buněk, zároveň zpomaluje stárnutí. Zlepší vaši paměť a koncentraci, sníží pocit nervozity. Kromě toho obnovuje činnost jater, pomáhá při žaludečních potížích a má protizánětlivé účinky.

Dýňový olej ze Štýrska

Tento olejový zázrak obsahuje nenasycené mastné kyseliny, karoten, stopové prvky, minerální látky, vitaminy, a tak není divu, že působí na zdraví člověka jako blahodárný elixír. Je přirozeně bezcholesterolový a díky vysokému obsahu vitaminu E má antioxidační účinky. Klinicky ověřené je dokonce příznivé působení na prostatu. Olej je hustý, má lahodné aroma po pražených oříšcích. K získání 1 litru oleje je třeba asi 2,5 kg dýňových semínek a na ty je třeba sklidit zhruba 30 až 35 olejnatých dýní.

Sponzorováno

TIP: Dýňový olej je moc dobrý i na vlasy

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Dýňový olej – jeho chuť a účinky vás překvapí”

  1. […] Dopřejte si organický jód v dýňovém oleji. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva