Dýňový olej – jeho chuť a účinky vás překvapí 4.76/5 (25)

Dýňový olejOlej z dýní je chuťově výraznější než olivový, ale stejně jako jeho známější bratr je zdravým pomocníkem v kuchyni. Dýňový olej lisovaný za studena obsahuje 60 až 90 procent nenasycených mastných kyselin, především kyseliny olejové, linolové, palmitové a stearové. Najdete v něm i vitamíny E, A a K, biogenní prvky, síru a draslík, stopové prvky zinek, chrom a selen.

Dýňový olej plný jódu

Co ho dělá jedinečným? Stopový prvek jód, který je součástí každé buňky. Nejvíce je ho ve štítné žláze, ve sliznici žaludku, v mléčných žlázách u žen, v děloze a v prostatě. Lidský organismus si ho neumí syntetizovat, a proto je odkázán na jeho příjem potravou.

Nedostatek jódu v organismu člověka představuje riziko pro správnou funkci štítné žlázy. Má nepříznivý vliv i na fungování hormonálního systému, také na centrální nervovou soustavu, metabolismus bílkovin, aminokyselin, sacharidů a lipidů.

Pravidelný příjem organicky vázaného jódu v dýňovém oleji zvýší obranyschopnost vašeho organismu, až jedenáctinásobně zvýší účinek antioxidantů a imunostimulátorů.

Vhodný i pro těhotné

Dýňový olej s organickým jódem prospívá dospělým, dětem i těhotným ženám. V doporučené dávce přijme váš organismus 150 mikrogramů jódu, což je denní fyziologická potřeba podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

Denně si dopřejte 10 ml, dětem stačí 2,5 ml. Můžete ho přidávat i do salátů a studených pokrmů. Určitě ho však neužívejte na vaření, zdraví prospěšné látky by se znehodnotily. Investici si chraňte – láhev skladujte na tmavém místě při pokojové teplotě.

Muže potěší příznivý účinek dýňového oleje na spermatogenezi. Oceníte jej, pokud máte problémy se srdcem, s močovými cestami či s osteoporózou. Podpoří vaši imunitu, má pozitivní účinek na zásobení mozku krví, snižuje hladinu cholesterolu a zpomaluje kornatění tepen.

Působí i proti problémům s pokožkou, užitečný je při namáhaných a poškozených vlasech či nehtech. Tím, že podporuje regeneraci buněk, zároveň zpomaluje stárnutí. Zlepší vaši paměť a koncentraci, sníží pocit nervozity. Kromě toho obnovuje činnost jater, pomáhá při žaludečních potížích a má protizánětlivé účinky.

Dýňový olej ze Štýrska

Tento olejový zázrak obsahuje nenasycené mastné kyseliny, karoten, stopové prvky, minerální látky, vitaminy, a tak není divu, že působí na zdraví člověka jako blahodárný elixír. Je přirozeně bezcholesterolový a díky vysokému obsahu vitaminu E má antioxidační účinky. Klinicky ověřené je dokonce příznivé působení na prostatu. Olej je hustý, má lahodné aroma po pražených oříšcích. K získání 1 litru oleje je třeba asi 2,5 kg dýňových semínek a na ty je třeba sklidit zhruba 30 až 35 olejnatých dýní.

TIP: Dýňový olej je moc dobrý i na vlasy

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Dýňový olej – jeho chuť a účinky vás překvapí”

  1. […] Dopřejte si organický jód v dýňovém oleji. […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva