Sponzorováno

Prostata a vše co jste o ni chtěli vědět 4.73/5 (11)

Prostata a vše co jste o ni chtěli vědět

Jaká je funkce prostaty?

Prostata je žláza mužského pohlavního systému. Uložena je před konečníkem těsně pod močovým měchýřem. Prostata je přibližně stejné velikosti a tvaru jako kaštan. Žlázou prochází močová trubice, která odvádí moč z močového měchýře.

Hlavní funkcí prostaty je tvorba tekutiny pro sperma (ejakulát), která vytváří prostředí pro nejlepší pohyblivost spermií a tím též pro oplodnění vajíčka. Těsně před mužským orgasmem vytlačí svaly pánve stahem ejakulát z prostaty do močové trubice. Rovněž spermie, které se tvoří ve varlatech, jsou v průběhu orgasmu vytlačovány spolu s tekutinou prostaty do močové trubice.

Jaké jsou příznaky zvětšené prostaty?

Zvětšená prostata může močení ovlivnit mnoha způsoby. Obecně lze říci, že nemocní trpí příznaky vyprazdňovacími (obstrukční příznaky) a jímacími (iritační příznaky). K obstrukčním příznakům patří obtížné močení, slabý nebo přerušovaný proud moče a pocit neúplného vyprázdnění močového měchýře. K iritačním příznakům patří častější močení, nucení na močení a bolest při močení. Potíže při močení způsobené zvětšenou prostatou mohou být velmi nepříjemné a mohou vést k významným změnám v životě postiženého.

Závažnost příznaků není vždy závislá na velikosti prostaty. Podobně nepříjemné příznaky může způsobovat normální nebo dokonce malá prostata, a naopak výrazně zvětšená prostata může být spojena jen s minimálními obtížemi. Někteří muži snášejí i velmi nepříjemné pocity, které poruchu močení doprovázejí, zatímco jiní hledají pomoc již při mírných příznacích. Pacienti snášejí lépe příznaky spojené s obstrukcí a mnohem častěji se snaží zbavit iritačních příznaků.

TIP: Rakovina prostaty – léčba, příčiny i projevy

Příčiny zvětšené prostaty

Prostata (žláza předstojná) je orgán, uložený pod močovým měchýřem, na který zespoda naléhá. Prochází skrz ni močová trubice, do které zde ústí chámovody. Sama prostata produkuje sekret, který je součástí ejakulátu (asi 30%) a obsahuje látky potřebné pro správné složení ejakulátu. Tento sekret je tvořen prostatickými žlázkami, které žláza obsahuje. Jeho tvorba je ovlivňována testosteronem (mužský pohlavní hormon), resp. jeho účinnější formou (metabolitem), dihydrotestos­teronem (DHT). Ten ovlivňuje množství žlázek a řídí jejich sekreci.

Při onemocnění dochází k tomu, že se zvýší citlivost prostaty k DHT, k čemuž dochází na základě zvýšené produkce estrogenů, která stoupá s věkem. Takto DHT potom vzhledem k tomu, že je v nadbytku zvýšeně stimuluje růst, vedoucí ke zvětšování prostaty. Rychlost růstu je různá, potíže se nemusí vyskytovat vůbec, ale může též docházet k rychlému zhoršování, vedoucímu k výraznému omezení průtoku močovou trubicí.

Jak na prevenci proti zvětšené prostatě?

Dodržovat zásady správné životosprávy, tj. vyvarovat se nadbytečného stresu, pravidelně odpočívat a spát, zdravě a pravidelně se stravovat, nekouřit a pravidelně dopřávat svému tělu pohyb, to jsou opatření, které může bez větších obtíží zvládnout každý.

Z těch, na které je dobře upozornit, jsou to pak již výše zmíněné fytoestrogeny v potravě, u kterých je ve vyšším věku dobré zachovat při konzumaci střídmost. U diabetiků potom dodržování diety a pokynů lékaře při používání a dávkování inzulínu, u diabetiků na inzulínu nezávislých potom pravidelné užívání léku na diabetes předepsaných lékařem.
Kromě výše zmíněných zásad dodržování zdravého životního stylu existují dnes volně prodejné preparáty, které obsahují přírodní látky, u kterých byla prokázána účinnost na zmírnění postupu nemoci. Jedná se především o tyto byliny, resp. jejich extrakty. Jsou to semínka dýně, kopřivy dvoudomé, topolu, žita setého, smrku, měsíčku lékařského, vrbovky malokvěté, třepatky nachové a úzkolisté, květu bílé borovice, slivoně africké, afrického rajčete, květu kaktusu a trpasličí palmy. Volně prodejné přípravky obsahují kombinace těchto bylin.

Sponzorováno

Možná léčba zvětšené prostaty

Možná budete potřebovat medikamenty, které zlepšují průtok moče přes močovou trubici. Tyto léčiva mohou Vaše problémy výrazně snížit.

Lékař Vám může doporučit také operační řešení jako formu léčby Vašeho onemocnění. V závislosti na velikosti prostaty a dalších okolnostech pak rozhodne, který operační postup je pro Vás nejvhodnější.

Pokud se s tímto onemocněním dostanete k lékaři, čeká vás v první řadě vyplnění dotazníku, týkajícího se vašich obtíží. Je přesně sestaven tak, aby bylo z výsledků možno posoudit závažnost vašeho onemocnění. Samotná léčba se dělí na konzervativní (medikamentózní, tj. lékovou) a operační. V poslední době se medicína přiklání spíše k léčbě medikamentózní, především proto, že byly objeveny léky, které působí především a právě pouze na prostatu. Nicméně operační léčba patří stále k nejúčinnější. Při časném záchytu a včasném nasazení léků ale už tak často není potřeba. Chirurgická léčba má také více rizik a mnoho lidí se jí obává. Každopádně volba metody závisí na lékaři, který musí zohlednit vážnost příznaků a další parametry, aby byla zaručena co největší efektivita terapie.

Z léků se používají především inhibitory 5 alfa reduktázy. 5 alfa reduktáza je enzym, který podporuje přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron. Vzhledem k tomu, že DHT je asi 10× účinnější než testosteron, lék výrazně zpomaluje postup nemoci (tedy růst prostaty, která se posléze zmenšuje).

Nejčastěji používané léky jsou tzv. alfa blokátory (alfa-1 adrenolytika). Ty působí na svalovinu močového měchýře, kterou uvolňují a dochází tak ke snadnějšímu odchodu moči a menšímu váznutí moči v měchýři. Jejich nástup účinku je poměrně rychlý, což je pro pacienta velkou výhodou (1–2 týdny).

Tyto léky se též mohou kombinovat, dochází tedy k tomu, že v případě potřeby jsou ovlivněny obě složky obtíží, což pacientům přináší samozřejmě komfort.

Z chirurgické léčby existuje několik výkonů, které dokáží odstranit nadbytečnou masu prostaty. Jejich volba závisí na ošetřujícím lékaři, kdy je zvolena vždy ta metoda, která danému pacientovi přináší nejmenší riziko a největší prospěch.

Obecně se jedná o výkony, kdy je přes močovou trubici do prostaty zaveden nástroj, kterým se pak části prostaty, bránící volnému průtoku, odstraňují (např. TURP – transuretrální resekce prostaty). Ale není třeba se bát, při těchto výkonech je pacientovi podána epidurální, případně celková anestezie (dle typu výkonu), takže zákrok necítí.

Sponzorováno

Dále, i když v dnešní době v podstatně menší míře, může lékař sáhnout ke klasické otevřené operaci přes břišní stěnu. Závisí to na zhodnocení stavu prostaty a případných komplikacích.

Co si dále o prostatě přečíst?

Zdroje ke článku a relevantní studie

  • A history of prostate cancer treatment Zvýšený výskyt rakoviny prostaty vedl v minulém století k pozoruhodným změnám v diagnostice a léčbě. Jaké byly první způsoby léčby rakoviny prostaty a jak se z nich vyvinuly různé terapeutické strategie?

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Prostata a vše co jste o ni chtěli vědět”

  1. […] kyselin a zásad) – reguluje funkci štítné žlázy – u mužů přispívá ke správné funkci prostaty – potlačuje škodlivost rtuti, olova, hliníku a kadmia – zlepšuje snášenlivost některých […]

  2. […] sexuální abstinence (muži, kteří častěji ejakulují, mají menší riziko hyperplazie prostaty) […]

  3. […] se částečně potvrdily na orgánech trávení, ale i na jiných orgánech (prs, děloha, prostata, […]

  4. […] muži přicházejí pro problémy s močením způsobené většinou onemocněním prostaty, nebo močového měchýře. Může se jednat o nezhoubné nebo zhoubné onemocnění, případně […]

  5. […] Prostata jako složka mužského reprodukčního systému roste vlivem mužských androgenů, zejména testosteronu, za celý život. Za přirozených okolností se počet nově vznikajících buněk rovná počtu odumírajících buněk. Jakmile však dojde k poruše této rovnováhy, dochází k růstu prostaty a ke vzniku benigní hyperplazie. […]

  6. Alexander napsal:

    Obecně se doporučuje na léčbu prostaty regen50, prostamol uno a prostasan. Už je někdo vyzkoušel? Co z toho funguje nejlépe?

Zanechat komentář ke článku

Zpráva