Sponzorováno

Ajurvédské bylinky – kterou na co použít? 4.94/5 (16)

Tradičně se hřebíček (Lavanga) používá k léčbě běžných zažívacích potíží, a jako složka pro úlevu od bolesti.

Tradičně se hřebíček (Lavanga) používá k léčbě běžných zažívacích potíží, a jako složka pro úlevu od bolesti.

Ajurvédská medicína je známá světu již po staletí. Svůj původ má v Indii. Je založena na přesvědčení, že tělo, mysl, a duch musí být v rovnováze, aby se zabránilo nemoci. Tato forma medicíny využívá také bylinky, které pomáhají udržovat dobré fyzické i emocionální zdraví.

Bylinky, dóša, ajurvéda

Jakékoli seznam ajurvédských bylin musí být členěn podle tzv. dóš, tří odlišných typů mysli a těla v ajurvédské medicíně. Ájurvéda zná 3 základní energie neboli funkční principy, které se nacházejí v lidském těle i ve všech ostatních strukturách. V češtině pro tyto tři principy neexistují vhodné ekvivalenty, takže pro ně používáme původní sanskrtské názvy – váta, pitta a kapha.

Předpokládá se, že každý člověk má alespoň jednu dominantní doshu (dóšu). Každá dosha má odlišné vlastnosti a používá různé byliny na pomoc vyvážení těla, mysli a ducha.

Udělejte si u nás online test na to, jaká jste dóša.

Váta a bylinky

Podle lidí zabývající se ájurvédskou medicínou, „Vata lidé“ jsou obecně tencí, snadno se unaví, a často jim chybí energie. Níže jsou uvedeny některé bylinky doporučené pro lidi s dominantní Vata.

Ashwagandha

Ashwagandha, známá také jako indický ženšen a zimní třešeň, je často předepsaná v ajurvédské medicíně ke zvýšení energetické úrovně a snížení stresu i únavy. Studie ukazují, že tato bylina má protinádorové, antioxidační, protizánětlivé a antistresové vlastnosti. Kromě toho, bylina může pomoci zlepšit citlivost na inzulín.

Pozor: Ashwagandha může způsobit potrat, a nikdy by ji neměly užívat těhotné ženy.

Triphala

Triphala je primárně používána jako prostředek k detoxikaci organismu. Nicméně na rozdíl od tradičních a moderních detoxikačních přípravků, které tělo nechají jakoby bez života po detoxikační kůře, tato bylinka nechá tělo a imunitní systém silný a vyvážený.

Kantakari

Hořce chutnající bylina. Kantakari je často používána v Ajurvédské medicíně k léčbě plicních problémů, jako je astma, bronchitida, a zápal plic. Bylina je také na odkašlávání, čistí krev a má protizánětlivé vlastnosti. To může být také užitečné například při léčbě horečky.

Rasona

Rasona, také známá jako česnek, je známá pro svůj štiplavý zápach síry. Předpokládá se, že česnek může pomoci snížit hladinu cholesterolu, snižuje krevní tlak a může zlepšit některé poruchy trávení. Jeho antibakteriální vlastnosti mohou pomoci chránit proti bakteriálním infekcím a pomáhají léčit některá kožních onemocnění.

Methika

Methika, známá také jako pískavice, pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi a zmírnit některé zažívací poruchy. Ve skutečnosti pískavice řecké seno nejen pomáhá udržovat rovnováhu cukru v krvi, ale také potenciálně chrání srdce od komplikací diabetu. V minulosti také tato bylinka byla používána pro vyšší laktaci kojících matek.

Pitta a bylinky

„Pitta lidé“ jsou střední vzrůstem i vahou, mají střední úroveň energie. Níže jsou uvedeny některé byliny doporučené pro lidi s dominantní Pitta dóšou.

Amalaki

Amalaki, také známý jako indický angrešt, je ve skutečnosti malý strom, který produkuje malé ovoce bohaté na antioxidanty. Amalaki je považována za velmi silnou a omlazující ájurvédskou bylinu. Může to být tím, že plody obsahují 20x více vitamínu C než pomerančová šťáva.

Amalaki je také antibakteriální, protizánětlivá a chrání játra. Tyto výhody předurčují bylinku k tomu, že v Ajurvédské medicíně se používá k léčbě jater, kostí a dodává živiny do krve.

Draksha

Z Drakshi se využívají plody, stonek, listy i květy rostliny. Adstringentní listy se používají jako diuretikum a k léčbě běžných onemocnění kůže; plody se používají jako projímadlo, afrodiziakum, podporují inteligenci, a zmírňují zažívací problémy, a květy jsou používány k léčbě poruch jater, zánětu průdušek, a některé problémy s krvácivostí.

Sponzorováno

Yashtimadhu

Tato bylina, také známá jako lékořice, je používána v Ajurvédské medicíně k léčbě respiračních poruch a žaludečních vředů.

Chandan

Chandan je vonná složka vyrobená z posvátného santalového dřeva. Toto můžeme nalézt v mnoha směsích na aromaterapii, ale je také používána ve formě pasty k léčbě běžných onemocnění kůže, déle chladí, čistí a hydratuje.

Guduchi

Historie ajurvédské medicíny naznačuje, že hořké Guduchi podporuje celkovou pohodu a pomáhá tělu odolávat účinkům úzkosti a stresu. Používá se pro prevenci nachlazení a chřipky, podporuje imunitní systém, umí zmírnit chronické kožní onemocnění, jako jsou ekzémy a pomáhá chránit játra.

Ushira

Podle Todda Caldecotta, ájurvédského lékaře, Ushira je vytrvalá tráva, jejíž olej se používá k léčbě nejrůznějších onemocnění. Super je napříklaf pro střevní a žaludeční poruchy, dýchací problémy, záněty, a kožní problémy. Ushira je obzvláště voňavá bylina a má chladicí účinek na tělo.

Kapha a bylinky

„Kapha lidé“ jsou větší s velkými energetickými rezervami, které jim umožní odolávat nemocem. Níže jsou uvedeny některé doporučené byliny pro lidi s dominantní Kapha dosha.

Sunthi

Sunthi nebo známá jako suchý zázvor, je známá pro svou schopnost usnadnit zažívací poruchy, jako je nevolnost, nadýmání, a zažívací potíže, jakož i potlačit příznaky běžného nachlazení. Studie ukazují, že Sunthi má schopnost bojovat s růstem H.pylori, bakterie odpovědné za mnoho žaludečních vředů.

Haridra

Tato bylina je obecně známá jako kurkuma. Zatímco studie kurkumy dále probíhají, již dnes víme, že sloučenina, která se v kurkumě nachází – kurkumin – má protizánětlivé, protirakovinné a antioxidační vlastnosti.

Poznámka: Kurkuma je obecně považována za bezpečnou, ale může způsobit zažívací problémy ve vysokých dávkách. Navíc, lidé s problémy se žlučníkem by se měly této bylině vyhnout.

Putiha

Putiha je velmi prospěšná ájurvédská bylina. Používá se k úlevě od příznaků zažívacích potíží, jako je nadýmání, nevolnost, zvracení, a problémy s chutí k jídlu. Studie ukazují, může pomoci zmírnit nepohodlí syndromu dráždivého střeva a může obecně zmírnit zažívací potíže.

Haritaki

Haritaki je ovoce pro posílení imunity a má projímavé účinky. To je také vyžíváno pro výživu hlavních orgánů jako jsou srdce, játra, ledviny a může pomoci léčit onemocnění očí. Bylina obsahuje třísloviny, které mohou přispět ke snížení účinků stresu na tělo.

Dále:

 • má silné desinfekční a vyživující účinky
 • omlazuje střeva a plíce
 • reguluje tlusté střevo a v závislosti na dávce staví průjem nebo zácpu
 • zlepšuje trávení a vstřebávání
 • urychluje zpracování potravy v žaludku
 • vyživuje mozek a nervy

Ajmoda

Běžně známý jako semeno celeru, Ajmoda je lahodná bylina s výraznou, pronikavou chutí. Tradičně se používá v Ajurvédské medicíně jako diuretikum, k léčení nachlazení a chřipky, zlepšení trávení.

Některé studie na zvířatech ukazují, že Ajmoda může snižovat hladinu cholesterolu a krevní tlak, ale je zapotřebí více studii ke stanovení jestli toto platí i pro člověka. Těhotné ženy by se měly této bylince vyhnout, protože může dojít ke stahům v děloze.

Lavanga

Lavanga (známá jako hřebíček) má zahřívací účinek na organismus. Tradičně se hřebíček používá k léčbě běžných zažívacích potíží, a jako složka pro úlevu od bolesti. Často také některé zdroje upozorňují, že hřebíček může ovlivnit srážení krve, a neměl by být používán s nějakými léky nebo bylinami, které ovlivňují srážení krve.

A které ajurvédské bylinky používáte pro své zdraví vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si o ajurvédě ještě přečíst?

VIDEO: Ajurvéda – umění bytí

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva