Sponzorováno

Haritaki (Vrcholák tříslovinný) – účinky a benefity pro naše zdraví 4.78/5 (9)

Haritaki, latinsky Terminalia chebula, česky pak Vrcholák tříslovinný je strom původem z jižní Asie a Indie, roste ale také v Malajsii, Vietnamu či Bangladéši a méně často i v Číně. Tento listnatý strom z čeledi uzlencovitých, který může dorůstat až do výšky 30 m, typický svým mohutným kmenem a listy, které mají elipsovitý tvar a zakončeny jsou špičkou.

Aromatické květy mají bílou či žlutou barvu. Plodem je 2-5 cm dlouhá a 1-3 cm široká, černá, pětihranná peckovice. Zralé plody jsou tvrdé a obsahují žlutá semena. Obsahují glykosidy, vitamíny (především vitamín A), kumariny nebo chebulosidy.

Ovoce tohoto stromu je často označováno jako superpotravina a je známé i pod netradičním názvem chebulický myrobalán. Ačkoliv je toto ovoce u nás spíše neznámé, v ájurvédě má dlouhou historii. Říká se, že podporuje „váta dóša“ a je jedním ze tří sušených plodů, které tvoří ájurvédský vzorec Triphala. Triphala je celosvětově známá ájurvédská kombinace tří ovocných plodů Amalaki, Haritaki a Bibhitaki, která napomáhá vylučování, činnosti jater a normální činnosti gastrointestinálního traktu.

Poznámka pod čarou: Ayurvéda jako taková je stará téměř 5000 let a jeví se jako tradiční základna antické kultury Indie. Dnes je západní medicína nasycena mnoha úspěchy, které jsou však na druhé straně vyvažovány nežádoucími účinky léčiv a mnohdy „drastickými“ přístupy. Ty mohou některé pacienty odrazovat, a proto se postupem času stále více lidí obrací zpět k alternativním léčebným postupům. Podle Světové zdravotnické organizace se dnes na celém světě přistupuje až z 80% celkového množství léčivých přípravků právě léčivým bylinám, z nichž Terminalia chebula – Haritaki si ve velké míře získala úctu a obdiv vědeckých a akademických pracovníků a výzkumníků.

Podle ájurvédy je dóša základní energetická charakteristika a základem trvalého zdraví je rovnováha tří dóš; váta, pitta a kapha. Každý člověk má již od narození zcela specifický a vyvážený poměr tří dóš, který se nazývá sanskrtským termínem prakrti.

Proč si vybrat Haritaki aneb benefity a pozitivní účinky

Ačkoliv prozatím chybí klinické studie podporující tvrzení, že Haritaki může zlepšit naše zdraví, mnoho lidí jej běžně používají na podporu celé řady neduhů – a to od bolestí v krku, přes hojení ran až po alergii, či zažívací obtíže. Jeho účinky se zdají být opravdu všestranné, jak už ostatně napovídá i samotný název – „zbavující všech nemocí“, ale doslova Haritaki znamená v sanskrtu „odnáší nebo odplavuje“.

Samotné plody Haritaki – Vrcholáku tříslovinného se dají využít s příznivými účinky na funkčnost gastrointestinálního traktu (se zaměřením na tenké a tlusté střevo). Látky v něm obsažené příznivě ovlivňují peristaltiku tlustého střeva a výsledný efekt je laxativní. Haritaki také ovlivňuje trávení tuků v tenkém střevě. Je bohaté na vitamín C a látky, o nichž se zjistilo, že mají antioxidační a protizánětlivé účinky.

Ochrana před zubním kazem

Studie z roku 2010 publikovaná v magazínu Oral Health & Preventive Dentistry naznačuje, že ústní voda s výtažkem z Haritaki může pomoci v prevenci boje proti zubnímu kazu. Bylo zjištěno, že pravidelný výplach úst vodným roztokem s výtažkem z plodu Haritaki (což bylo potvrzeno i experimentálně) pomáhá také při léčbě zubního kazu.

V jedné studii dokonce dostalo 30 lidí buď destilovanou vodu, nebo ústní vodu vyrobenou z Haritaki. Vědci poté analyzovali vzorky slin odebrané po vypláchnutí a zjistili, že ústní voda na bázi Haritaki byla výrazně účinnější při odstranění bakterií z ústní dutiny, právě pro výrazný antibakteriální efekt výtažků z plodů této rostliny.

Úleva od bolesti

Že může Haritaki pomoci i při léčbě bolesti, demonstruje malá studie publikovaná v časopise Journal of Anaesthesiology Clinical Pharmacology v roce 2016. Vědci podali jedné skupině účastníků studie dávku výtažku z Haritaki a druhé skupině placebo a zjistili, že Haritaki výrazně zvýšilo práh bolesti a toleranci bolesti ve srovnání s placebem.

Další studie napovídají, že extrakty z Haritaki mají slibné účinky také v boji s kolenní osteoartritidou. Tato studie byla publikovaná v roce 2018 v časopise Journal of Medicinal Food found. Výsledkem byla úleva od bolesti, zlepšení fyzické funkce a celkové zlepšení kvality života.

Cholesterol a Haritaki

Studie z roku 2010 z magazínu Journal of Advanced Pharmaceutical Technology & Research zjistila, že Haritaki pomohl snížit celkový cholesterol u myší. Autoři studie také zjistili, že Haritaki pomohl snížit hladinu triglyceridů u zvířat, což je typ krevního tuku, o kterém je známo, že zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Výzkum účinku Haritaki na hladinu cholesterolu se však prozatím omezuje pouze na studie na zvířatech a vyžaduje ještě další studie.

Sponzorováno

Haritaki a oxidační stres

Haritaki podle studie Cell Biochemistry and Function z roku 2009 může pomoci zvýšit tvorbu antioxidantů zjištěných v boji s oxidačním stresem.

V testech na stárnoucích potkanech autoři studie zjistili, že léčba Haritaki pomohla zvýšit koncentraci několika antioxidantů, včetně glutathionu (který se řadí mezi nejsilnější antioxidanty a efektivně se podílí na inhibici (brždění) tvorby volných radikálů v těle), superoxid dismutáza (významný antioxidant chránící buňky v těle), vitamín C, Vitamin E. I tento výzkum je prozatím omezen na studie na zvířatech.

Haritaki a krevní cukr

Ve studii z roku 2010 provedené na zvířatech od společnosti Phytotherapy Research vědci provedli řadu experimentů zahrnujících krysy s metabolickým syndromem a zjistili, že Haritaki může pomoci léčit tento stav snížením hladiny cukru v krvi. Ti, kteří chtějí předcházet nebo léčit cukrovku nebo metabolický syndrom, mohou považovat účinky Haritaki za slibné, ale neměli by přestat s doporučenou léčbou ve prospěch užívání Haritaki, protože k určení její účinnosti pro toto použití je zapotřebí dalšího výzkumu.

Další účinky aneb zázračné ovoce

Haritaki má dle tradiční medicíny indického poloostrova také desinfekční účinky a vyživující efekt na mozek a nervy. Vyživení centrální nervové soustavy pak vede ve výsledku k podpoře inteligence a psychické rovnováhy. Léčitelé aplikující indickou medicínu argumentují, že Haritaki napomáhá nabýt dlouhověkosti a stimuluje funkci smyslových orgánů.

Tamní lidé jej běžně používají také při chronických horečkách jako antipyretikum, k odstranění hnisu při kožních chorobách, aplikují Haritaki na oční víčka při zánětech spojivek. Věří, že také pomáhá stahovat zanícené povrchy tkání. Terminalia chebula neboli Haritaki je v jihovýchodní Asii doporučována k posílení srdeční funkce, k potlačení pocení a při bolestivých menstruacích. Vrcholák tříslovinný se užívá jak samostatně, tak jako součást bylinných směsí jako je Triphala (bylinná detoxikační/očišťující kůra).

Listy, kůra a také plod Haritaki vykazují značnou antioxidační aktivitu vzhledem k vysoké koncentraci fenolických látek, které jsou za tento účinek zodpovědné. Další slibný účinek obsahových fenolických látek plodu Haritaki je potenciál zastavovat aktivní růst rakovinových buněk. Nejvýraznější efekt byl pozorován u kyselin ellagové, tanninové a chebulové.

Slibný antirakovinný efekt plodu Haritaki v patřičné dávce však musí být dále zkoumán, aby bylo možné stanovit potřebnou dávku a optimální dobu terapie. Zdá se však, že Haritaki významně napomáhá přirozené obranyschopnosti lidského organismu.

Existují možné nežádoucí účinky Haritaki?

Bezpečnost dlouhodobého užívání Haritaki doposud nebyla testována. Vzhledem k tomu, že konzumace Haritaki může snížit hladinu cukru v krvi, existují určité obavy, že jeho použití v kombinaci s léky na snížení hladiny cukru v krvi může mít škodlivé účinky tím, že sníží hladinu cukru v krvi až příliš. Před užíváním Haritaki je tedy vhodné poradit se se svým lékařem. Haritaki by také neměly užívat těhotné ženy, kojící matky nebo děti, protože nežádoucí účinky nejsou řádně prozkoumány.

Výběr, příprava a užívání Haritaki

Kromě toho, že je jednou ze složek v ajurvédské léčebné kůře Triphala, Haritaki se také prodává samostatně jako prášek, kapsle a sušené ovoce. Doplňky s obsahem Haritaki jsou k dispozici ke koupi online, ale také v mnoha obchodech s přírodními potravinami či obchodech specializujících se na nejrůznější doplňky stravy.

Hledejte především značky, které jsou certifikovány jako ekologické a BIO. Prozatím neexistuje žádné standardní doporučení pro dávkování. Ale obecně, abychom pocítili účinky Haritaki, je vhodné použít optimální dávku 5 gramů.

Haritaki v České republice seženete téměř výhradně ve formě prášku. Ten můžeme dát do vody (5 g do zhruba do 150 ml vody) a nechat přes noc nabobtnat. Každé ráno pak směs půl hodiny před snídaní vypijeme. Druhou možností je příprava odvaru. Opět zvolíme zhruba 5 gramů, vložíme je do čtvrt litru vody, povaříme a necháme je přes noc louhovat.

Může Haritaki zmírnit stres?

V ajurvédské medicíně je Haritaki považován za silný adaptogen – tedy produkt zvyšující odolnost organismu proti stresovým situacím. Může minimalizovat škodlivé účinky stresu na tělo, ale není známo, že by měl také uklidňující nebo uvolňující účinky.

Taky vás už napadlo, jak chutná Haritaki?

Plody Haritaki svým tvarem připomínají nám známý angrešt, ale chuť byla popsána jako hořká, sladká a kyselá až svíravá zároveň. Prášek, stejně jako samotné ovoce, má spíše hořkou chuť, takže mnoho lidí dává přednost tobolkové formě.

Sponzorováno

Měli jste už s Haritaki zkušenosti? Budeme moc rádi, pokud nám o své zkušenosti napíšete.

A co si dále přečíst?

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva