Lidská játra – jejich funkce a detoxikace 4.92/5 (60)

Sponzorováno

Lidská játra - jejich funkce a detoxikaceDobrou zprávou je, že drtivá většina problémů žlučníku a jater je způsobena špatnou životosprávou a nahromaděnými toxiny v těle ze špatného metabolismu a toxinů ze životního prostředí v důsledku snížené imunity organismu. Nastavením správné funkce imunity dosáhneme obnovení zdraví jater a odstranění bolestí. Jedná se vlastně o generální úklid v organismu. Toto je možné přesným určením toxinů nepříznivě působících na správnou funkci jater a špatně metabolizovaných potravin.

Játra jsou největší vnitřní lidský orgán

Játra jsou uložena převážně pod pravou klenbou bránice, v horní části břicha. Váží cca 1500 g, má hnědočervenou barvu, a na dotek jsou játra měkká a poddajná. Obsah jater je přibližně 1398 ml u žen (v rozsahu 1296 – 1502 ml) a 1831 ml u mužů (v rozsahu 1796 – 1956 ml), u obou pohlaví v závislosti na tělesné váze. Krev ze žaludku, sleziny, slinivky břišní a tenkého i tlustého střeva se tzv. vrátnicovou žilou dostává do jater. Játry každou minutu proteče 1,4 l krve. Odtud proudí přes jaterní tepnu, až skončí v srdci.

Zde v lidském těle najdete játra

Zde v lidském těle najdete játra

Projevy onemocnění jater a stravovací zlozvyky

Poruchy, či nedostatečnou činnost jater signalizují bolesti. Mezi nejběžnější doprovodné příznaky onemocnění jater patří únava a slabost, celkový pocit nepohody, zvýšená teplota, napínání a zvracení, nechuť k jídlu, ztráta váhy, bolesti svalů a kloubů, nepříjemný pocit a bolest břicha, větry, žloutenka, žlutě zbarvená pokožka a oční bělmo, tmavě zbarvená moč a světlá stolice. Žádné z projevů nepohody, které člověk na sobě sleduje, by se neměly zanedbávat, protože z dlouhodobého hlediska vedou k závažnějším poruchám, které již nemusí být tak snadno odstranitelné.

Jak se projevují problémy s játry navenek?

 • problémy při vyprazdňování
 • tlakem v pravém podžebří
 • celkovým ztuhnutím (zejména trapézových a krčních svalů)
 • zkracováním šlach
 • opakovanými křečemi v oblasti břišní stěny
 • bolestmi kolen, kyčlí a palců na nohou
 • problémy s vnějšími pohlavními orgány (vyrážkami, svěděním, poševními výtoky u žen a bolestmi varlat u mužů)
 • lámavé a vroubkované nehty
 • zhoršené vidění (přecitlivělost, pálení, slzení, únava zraku, záněty spojivek)
 • ukazatelem stavu jater je také jazyk, jeho postranní části, např. viditelné otisky zubů, svědčí o lehce snížené funkci jater

Funkce jater v lidském těle

1. Výroba žluči

Játra mají v zásadě dvě funkce. Výrobu žluči, která se vylučuje do dvanáctníku a ve střevě slouží pro trávení tuků a cholesterolu, který se vstřebává do krevního oběhu a tělem je využíván pro stavbu hormonů. Cholesterol tvoří také součást stěny buněk a dalších struktur organismu. Vylučování cholesterolu je regulováno, a tak jeho vysoká hladina je důsledkem poruchy regulace jeho tvorby játry. Vedle této poruchy se můžeme setkat i s narušením celkového metabolismu tuků, který má také úzký vztah s játrovými funkcemi. Porucha metabolismu tuků může mít za následek vznik cévní sklerózy, tedy ukládání cholesterolu a dalších látek na stěnách cév. K tomu dochází v kombinaci s toxickým zatížením srdce jako vůdčího orgánu oběhového systému.

2. Detoxikace organismu

Druhou oblastí, které játra řeší, je vlastní detoxikace organismu. Zde se dokončují metabolické procesy, které se začínají ve střevech, odkud veškerá krev proudí přes játra a kde probíhá zpracování živin. Stejně tak přes játra proudí i všechny jiné látky, například léky, látky vytvářející se v našem těle, které jsou rozkládány, metabolizovány, připravované k likvidaci, vyloučeny a tedy detoxikovány. Tímto způsobem dochází například k rozkladu purinů jako zbytku metabolismu živočišných bílkovin a jiných potravin. Vzniká kyselina močová, která se dále metabolizuje a vylučuje ledvinami. Pokud dojde k poruše metabolismu kyseliny močové, začne se v těle ukládat a hromadit a následkem jsou zdravotní poruchy, například nemoc dna.

Sponzorováno

Takto bychom mohli mluvit ještě dlouho o dalších několika tisících reakcí, které jsou zajišťovány enzymatickými pochody v játrech. Je to velmi složitý orgán, naštěstí s velkou schopností regenerace, a tak jsou játra schopny i po větším poškození obnovy.

Co všechno játrům škodí?

Nejvíce játra zatěžuje nevhodná strava, zejména živočišná (ve větší míře než rostlinná). Tuky zatěžují játra stejně jako živočišné bílkoviny, ale ani rostlinné margaríny nejsou ideální. Játra oslabují i barviva, stabilizátory, aromata, emulgátory, leštidla, konzervanty (tzv. „éčka“) a pochopitelně alkohol. Množství zkonzumovaného alkoholu s rozvojem jaterního onemocnění většinou úzce souvisí. Nemocná játra se projeví také netrpělivostí, netolerancí, až agresivitou člověka.

Vhodné potraviny pro játra i žlučník

 • mungo (fazolové klíčky)
 • modré hrozny
 • borůvky, ostružiny
 • červená řepa
 • meruňky, broskve
 • fazole (zejména zelená)
 • pšenice
 • pórek
 • ředkvička, mrkev, petržel
 • kopřiva, řeřicha setá, medvědí česnek
 • celozrnné obiloviny
 • ryby – sardinky
 • kuřecí maso.

Z léčivých bylin a koření pomáhá zejména:

 • petržel, kardamom, kmín
 • zázvor, pepř, křen
 • pastiňák, bobkový list, bazalka
 • rozmarýn, máta peprná, heřmánek pravý a kořen skořice

Jednoznačně mezi nejlepší pomocníky patří ostropestřec mariánský (známý také pod názvem ostropestřec nebo bodlák) – nejlépe ve formě kapek nebo oleje či z kvalitních rostlinných za studena lisovaných olejů. Z vitamínů jsou to antioxidační přípravky s obsahem vitamínů C, E, beta-karotenu a selenu.

Játra posílí i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, v objemu 2-2,5 dcl denně. Např. mrkvová šťáva, šťáva z červené řepy, borůvková šťáva nebo šťáva z černého rybízu. Šťávy střídejte obden, a nemíchejte ovoce a zeleninu v jedné porci. Hýbejte se!

Názor lékaře na starání se o játra a jejich detoxikaci

„Filtrační orgány našeho těla, játra a ledviny, nepotřebují pomoc, aby plnily své funkce. Stejně tak střeva nemohou z fyziologického hlediska skladovat ani nejmenší odpad, jinak by se staly neprůchodnými. Domnívat se, že doplňky stravy mohou přispět k očistě našeho trávicího systému, je čistá iluze. Úplně stačí, vyvážená strava, abychom se cítili lépe.“

A co děláte pro zdravá játra vy? Podělte se s námi v komentářích.

Lidská játra – co si přečíst dále?

VIDEO: Neumírejme mladí – Játra

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva