Sponzorováno

Medvědí mléko (mléko s medem) – co je to a na co je dobré + recept 4.77/5 (44)

Kombinace medu a mléka má na naše tělo pozitivní účinky.

Kombinace medu a mléka má na naše tělo pozitivní účinky.

Mléko a med mohou dělat s vaším zdravím zázraky, pokud jsou konzumovány zvlášť. Ale když se dáte dohromady, smícháte je, poskytují ohromující zdravotní výhody. A dnes se ve článku podíváme právě na kombinaci medu a mléka. A co víc, podíváme se na tzv. Medvědí mléko, tedy kombinace medu, mléka, rumu a skořice (nebo i dalšího koření, záleží na receptu). Jaké mohou mít tyto nápoje vliv na zdraví? Mrkněte.

Proč zrovna med a mléko dohromady?

Med je tradičně užíván pro zdraví kvůli jeho antioxidačním, antibakteriálním a antifungálním vlastnostem, dále má protizánětlivé účinky (zejména na respirační problémy). Mléko je naopak tradičně chváleno díky obsahu vitamínů a minerálů, včetně vitaminů A, vitamínů B a vitaminu D. Dále také obsahuje vápník, živočišné bílkoviny a kyselinu mléčnou. Pokud vlastnosti obou těchto potravin spojíte, dáte je dohromady, má to za následek některé jedinečné výhody.

Zdravotní přínosy medu a mléka

K hlavním zdravotním výhodám kombinace medu a mléka patří:

1. Perfektní pro vaši pokožku

Snad žádná jiná kombinace potravin nedělá vaší pokožce tak dobře, jako právě med s mlékem. Jak med, tak i mléko mají antimikrobiální a čisticí vlastnosti. Tyto vlastnosti jsou ještě vylepšeny, když jsou tyto dvě potraviny smíchány. Tato zázračná směs dává pokožce zdravou záři. Úplně nejlepší je udělat si doma teplou medovo-mléčnou lázeň. Jednoduše smícháte med a mléko do teplé vody. Tato kombinace je také často používána v různých populárních lázních po celém světě. A oni moc dobře vědí, proč tuto kombinaci používají, nemyslíte?

2. Pomoc při trávení

Medové mléko je již dávno známo jako zdroj prebiotik, což jsou živiny, které stimulují růst a vývoj probiotik – prospěšných bakterií rostoucí a rozvíjející se ve střevech a trávicím systému.

Prebiotika prokázala stimulační účinek na bifidobakterie (ty můžete nalézt třeba v jogurtech). Sacharidy a oligosacharidy v medu zase podporují zdravou a správnou funkci těchto prospěšných bakterií, které jsou nezbytné pro údržbu a funkci gastrointestinálního traktu. Když je bakteriální rovnováha v zažívacím traktu dobrá, eliminuje to řadu dráždivých a problémových stavů včetně zácpy, křečí a nadýmání + zabraňuje vzniku škodlivého růstu bakterií. Takže musíme to říci opět, kombinace mléka a medu je opravdu silná.

Med, přidaný do teplého mléka, tedy vyléčí zácpu, plynatost a střevní poruchy.

3. Zvyšuje vitalitu

Je známo, že sklenice mléka a medu vypitá každé ráno zlepšuje vitalitu člověka. Zatímco mléko obsahuje bílkoviny, med obsahuje potřebné sacharidy potřebné k účinné stimulaci metabolismu. Mléko a med společně poskytují sílu všem, včetně dětí a starších lidí. Dodávají sílu.

4. Zlepšuje sílu kostí

Výzkumy udávají, že med působí jako nosič a transport živin potravin v celém těle. Konkrétně se ukázalo, že med zlepšuje využitelnost a vstřebatelnost vápníku. Proto konzumace medu a mléka dohromady nejenže poskytne tělu potřebnou živinu (vápník), která prospěje zdraví kostí, ale také živinu, která maximalizuje jeho vstřebávání do vašeho těla. Správná hladina vápníku může zabránit nepříjemným stavům, jako je osteoporóza či záněty kloubů.

Sponzorováno

5. Zabraňuje nespavosti

Med a mléko, tato kombinace je tradičně využívána jako jakýsi léky na nespavost. Individuálně jsou oba účinné, ale pokud je smícháte, jejich účinky jsou ještě více posíleny. Med je jednou z vzácných sladkých potravin, které způsobují řízené zvýšení množství vylučovaného inzulínu, což také podporuje propuštění tryptofanu do mozku.

Tryptofan se obvykle převádí na serotonin, který vyvolává pocit uvolnění. Kromě toho se serotonin běžně převádí na melatonin, který je zkoumám pro schopnosti pomoci při usínání. Prostřednictvím této poměrně matoucí chemické cesty lze med a mléko použít ke snížení nespavosti.

6. Působení proti stárnutí

Lidé v mnoha starověkých civilizacích, včetně Řeků, Římanů, Egypťanů a Indů, pili mléko a med, aby si zachovali své mládí. Vzhledem k tomu, že mléko a med pomáhají zajistit dlouhou životnost, je kombinace známá jako „elixír života“.

Antioxidační vlastnosti, ke kterým dochází při kombinování mléka a medu, jsou skvělé, protože antioxidanty napadají volné radikály, které drasticky negativně ovlivňují systém orgánů. Jsou také jednou z hlavních příčin degradace těla, vrásek a skvrn.

7. Antibakteriální vlastnosti

Výzkum ukázal, že mléko a med mají výraznější účinek na bakterie rodu Staphylococcus než mléko nebo med, když se užívají samostatně. Tato kombinace je také dobrá pro léčbu respiračních poruch, jako je nachlazení a kašel.

Účinky medu a mléka na lidské tělo jsou tak obrovské, že se běžně používá výraz „země mléka a medu“, což znamená „místo, které má spoustu mléka i medu“. Jeruzalém je označován jako „země mléka a medu“ ve Starém zákoně. To byly tedy účinky medu a mléka, nyní se podíváme na tzv. Medvědí mléko, což je tak trochu léčivá specialitka českého národa.

Co je medvědí mléko a proč si ho dát?

Nyní už víte, že med a mléko je supersilnou kombinací pro vaše zdraví. A právě této kombinace využívá tzv. Medvědí mléko. Nebyly bychom to my Češi, abychom něco nechtěli vylepšit. A zde jsme vylepšovali panákem. Prostě se do kombinace mléka s medem šupne panák hnědého rumu. Budete tedy potřebovat:

 • 1 hrnek teplého mléka
 • 1-2 lžíce kvalitního medu
 • 1 panák hnědého rumu

Vše prostě smíchejte a máte dobré medvědí mléko.

Dáte si medvědí mléko?

Dáte si medvědí mléko?

Na co je medvědí mléko dobré?

Je super hlavně na respirační problémy. Na ně ho doporučují snad všechny babičky. Takže na bolest v krku, chrapot, na nachlazení, chřipku a podobně.

Vylepšete si ještě klasické medvědí mléko

V tomto receptu se opravdu meze nekladou. Zkuste do klasického medvědího mléka přidat ještě něco, o čem si myslíte, že vám pomůže. A co si lidé dávají do medvědího mléka? Inspirujte se:

 • Skořice – to je přírodní antibiotikum a navíc chuťově perfektně sedne do medvědího mléka
 • Drcený česnek – pak získáte opravdu magický zdravý nápoj
 • Používá si bourbon místo rumu (nebo jiný alkohol, jamajský rum a podobně)
 • Muškátový oříšek
 • Hřebíček
 • Kurkuma
 • Další koření dle chuti

Sponzorováno

A co vy? Pomohlo vám někdy na vaše neduhy medvědí mléko? Rádi uvidíme vaše zkušenosti v komentářích.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Medvědí mléko (mléko s medem) – co je to a na co je dobré + recept”

  1. Libor napsal:

   Tak zmatku jste hned v prvním odstavci . Mléko s medem ano,… ale zvlášť . A když ho smíchate tak je super …
   Tak zvlášť , nebo dohromady ?

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva