Mléčné výrobky mají své klady i zápory – jaké? 4.63/5 (8)

Sponzorováno

Mléčné výrobky mají své klady i zápory - jaké?Mléčné výrobky jsou celkem často doporučovány, jelikož mohou mít na lidskou krásu, ale i zdraví pozitivní vliv. Zároveň však mohou mít i svou stinnou stránku. Pokud vás zajímají právě obě dvě, je pro vás právě tento náš článek, který zaměříme jak na to, jaké mají mléčné výrobky klady, tak i na to, jaké mají zápory. Nutno říci, že je tomu v různých oblastech. Pojďme se na ně podívat.

Bolesti hlavy

Trápí vás časté bolesti hlavy, které lze označit dokonce až za migrény? Pokud ano, je třeba říci, že je může způsobovat i mléčný výrobek. To důvod, že může obsahovat takové látky, které jsou jasným spouštěčem celkových bolestí. Jestliže máte mléčné výrobky rádi a zároveň vás často bolí hlava, zkuste je vyřadit. Hlavně takové, kde se mohou objevit látky zvané jako tyraminy. Právě ty mohou riziko bolesti hlavy zvyšovat. Potom tu jsou ale i takové, které umí proti bolesti hlavy bojovat. To proto, že obsahují vitamín B2. Ten je však možné najít i jinde, jako třeba v:

 • Játrech
 • Obilovinách
 • Droždí

Zadržování vody

Hydratace lidského těla je samozřejmě velmi důležitá. Vodu potřebuje a bez ní se také neobejde. Ne vždy je ale správné, když má vody mnoho. Velkým problémem totiž může být zadržování vody. To se jasně projevuje hlavně tím, že vaše tělo může být napuchlé, čímž klesá vaše fyzická atraktivita. A právě na zadržování vody mohou mít vliv některé mléčné výrobky. Jde třeba různé druhy slaných sýrů. To proto, že právě ona sůl se na zadržování vody v těle výrazně podepisuje. Zkuste změnit druh sýrů a uvidíte, že otoky těla mohou zmizet.

Trávení

Mléčné výrobky velmi často obsahují prospěšné bakterie, které působí primárně v oblasti střev. A zde mohou zlepšit střevní mikroflóru a podpořit tím lidské trávení. Toto je rozhodně velký klad mléčných výrobků. Nejlepší volbou jsou určitě ty, které lze označit jako kysané. Tedy takové, kterými je:

Stejně jako umí mléčné výrobky při trávení pomáhat, tak samozřejmě umí i škodit. A to hlavně z důvodu, že mléko a mléčné výrobky mohou obsahovat laktózu. Ne každý lidský organismus si s ní dokáže úplně ideálně poradit. To se následně projeví třeba tím, že se dostaví průjmy, nebo bolesti břicha. Dorou radou zde může být použití alternativ, jako je mléko rostlinné.

Hubnutí

I v této oblasti existuje klad, ale i zápor mléka a mléčných výrobků. Když začneme tím pozitivním, je to rozhodně obsah bílkovin. Ty jsou pro lidské tělo velmi důležité. To proto, že díky nim je možné výrazným způsobem podpořit tvorbu svalové hmoty. To v praxi jasně znamená, že díky bílkovinám mohou jít nejenom kila dolů, ale hlavně roste svalová hmota, která je spojena s tím, že tělo bude mnohem lépe vyrýsované.

Sponzorováno

Je tu ale samozřejmě i jedno negativum. A to takové, že mléčné výrobky dost často obsahují také velké množství tuku. To znamená, že sice dokážou podpořit růst svalové hmoty, ale zároveň se do těla dostane celkem dost tuku, který pochopitelně není při hubnutí nejlepší volbou. Když už mají mléčné výrobky pomoci, je třeba kupovat odtučněné nebo nízkotučné.

Diabetes

I když sem to nezdá, tak zde mohou mléčné výrobky skutečně ubližovat. Roli totiž jasně hraje hlavně složení. I když mohou mléčné výrobky na první pohled budit dojem toho, že jsou zdravé, tak řady z nich je složení spojeno s nadměrný množstvím cukru. A právě to je problém u diabetu druhého typu. Mluvíme zde hlavně o různých ochucených jogurtech, o ochuceném tvarohu, nebo různých mléčných nápojích. I když mají budit dojem toho, že jsou zdravé, opak je pravdou. Proto doporučujeme jednu zcela jasnou věc. A to takovou, že musíte číst složení. Vsaďte spíše na BIO kvalitu.

Kožní problémy

I tady mohou být účinky mléka spojeny se dvěma situacemi. První je ta pozitivní. Hlavně již zmíněné kysané nápoje mohou být velmi dobrou možností pro toho, kdo kožními problémy trpí. Pokud se i na vašem těle objevují různé vyrážky a pupínky, zkuste mléko, nebo kysané nápoje. Ty jsou doporučovány i v případě, kdy se objevuje akné, které pomáhají eliminovat.

Dále je tu také stinná stránka. Je spojená s tím, že mléčné výrobky mohou u některých organismů vyvolávat i alergické reakce. Pokud jsou pravidelně konzumovány, může vše dospět i k situaci, kdy si tělo s některými látkami neporadí a dojde k tomu, že je vyvolána alergická reakce. I zde je následné řešení spojeno s tím, že by se mělo zjistit, jaké konkrétní mléčné výrobky alergie způsobují a ty logicky vynechat. I zde potom může být pomocníkem zkusit mléko jiné. Jak z jiného zvířete, tak v případě potřeby i rostlinná mléka. Ta už však nemusí tak dobře zabírat na ony kožní problémy.

Pohybový aparát

Toto je jeden z jasných důvodů, proč je určitě třeba mléčné výrobky konzumovat pravidelně. Obsahují totiž vápník, který je velmi důležitou stavební jednotou pohybového aparátu. Tedy konkrétně vašich kostí. Díky tomu budou pevnější, což eliminuje riziko zranění. Stejně tak nelze zapomínat ani na plus spojené s tím, že pochyb nemusí být nijak výrazně bolestivý. I to je důvod, proč jsou mléčné výrobky s vysokým obsahem vápníku doporučovány hlavně v pozdější věku, kdy už pohybový aparát slábne.

Sponzorováno

A co vy? Jaké na mléčné výrobky máte pohled vy? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst o mléčných výrobcích?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva