Sponzorováno

Záněty v těle – jak s nimi bojovat? 4.81/5 (57)

Česnek má protizánětlivé účinky...

Česnek má protizánětlivé účinky…

Chronický zánětlivý proces v těle může probíhat skrytě a bez příznaků. Častěji se však v souvislosti s ním přece jen objeví nějaké potíže, které bývají typické pro tento problém. Jaké jsou to a jak se jich zbavit? Jak si poradit s těžkým oříškem, kterým skrytý zánět v těle rozhodně je?

Dlouhodobá přítomnost skrytého zánětu v těle je velmi nebezpečná. Tento chronický stav totiž může přerůst do různých vážnějších až život ohrožujících stavů a nemocí. Imunita je neustále přítomným zánětlivým procesům vyčerpaná a oslabená. Tělo se pak nedokáže stoprocentně bránit před nemocemi, resp. mu chybějí síly s nimi bojovat, a tak prožívá nemoci mnohem hůře, než tělo zdravé a bez zánětu. Spíše může dojít i ke propuknutí nebezpečných onkologických onemocnění či jiných dlouhodobých nemocí (např. cukrovky), nebo autoimunitních chorob, jako například revmatu.

Neurčité příznaky vysílají jasný signál

Netrpíte obtížemi příznačnými pro konkrétní onemocnění? Tak pak je to o to jasnější. Neurčité příznaky, například dlouhodobá vyčerpanost, zvýšená teplota, únava, průjem, nebo neurčité bolesti na hrudi, v krku či v břiše, častokrát poukazují právě na chronické problémy a skryté zánětlivé onemocnění v těle. Nejčastěji peripetie tohoto typu způsobují skryté záněty zubů, močového ústrojí, trávicího systému, zánět uší či nosních dutin.

Potraviny proti zánětům v těle

V případě, že vaše problémy nejsou dlouhodobého charakteru a pociťujete je jen kratší dobu, můžete se pokusit pomoci si přírodními prostředky. Ale pokud jste vaše zdraví zanedbávali dlouhodobě a zmíněné příznaky máte už dlouho, nebo se stupňují, běžte rychle k lékaři, protože si skutečně koledujete o vážné onemocnění.

Jednou z hlavních příčin neutuchající bolesti bývají záněty, především co se týče kloubů. Samozřejmě, není problém koupit si vhodné léky, ale pokud byste se raději zbavili bolesti přirozeným způsobem, pomohou vám v tom některé potraviny.

Losos a omega-3 mastné kyseliny

Losos obsahuje množství omega-3 mastných kyselin, které pomáhají potlačit záněty spojené s bolestí. Proto jsou tou správnou volbou například pro lidi s revmatoidní artritidou, kterým zároveň více hrozí problémy se srdcem – a právě omega-3 mastné kyseliny jim pomohou i v tomto případě. Kromě lososa můžete vyzkoušet i makrelu, tuňáka či sardinky.

Díky omega-3 mastným kyselinám má podobné účinky i olivový olej, takže po něm opět mohou sáhnout lidé trpící bolestivými záněty kloubů. Také se zjistilo, že látka zvaná oleokantal, která se v olivovém oleji nachází, má na tělo podobný účinek jako běžné léky proti bolesti. Zároveň však nelze zapomínat na jeho vysokou kalorickou hodnotu a při dochucování jídel to s ním nepřehánět.

Kurkuma

Protizánětlivě působí i kurkuma, i když její účinky jsou velmi mírné. Zřejmě za to může složka kurkumin, která je zároveň bojovníkem proti cukrovce.

Sponzorováno

Mléko

Co se mléka týče, u některých lidí pomáhá a u některých opačně. Ti, kteří jsou alergičtí na bílkovinu kasein, riskují zánět kloubů. Studie, které se zúčastnilo téměř 30 tisíc žen z Iowy, však ukázala, že konzumace velkého množství vitamínu D z mléčných výrobků snižuje riziko revmatoidní artritidy.

Lesní ovoce

Lesní ovoce v sobě skrývá účinnou látku antokyaninového zabarvení, která řekne zánětem stop v jejich úplném začátku. A zároveň je důvodem výrazných barev borůvek, malin a jahod. Jistá studie na zvířatech zároveň ukázala, že po konzumaci výtažku z červeného lesního ovoce jim méně hrozila artritida a pokud jí začali trpět, měli menší potíže.

Cibule

Cibule je zásobárnou fytochemikálií zmírňujících záněty a celkově jde o zázračnou potravinu, která je plná užitečných látek a má protirakovinné účinky.

Česnek

Podobně je na tom česnek, který působí podobně pokud léky proti bolesti.

Zelenina

Zelenině se při snaze o zdravý životní styl nevyhnete a jedním z jejích mnoha benefitů je i zmírňování zánětů a bolestí kloubů.

Třešně

Třešně zas dokáží otupit pocit bolesti a po jejich konzumaci se v krvi snižuje obsah více látek souvisejících se vznikem zánětů. Zároveň výrazně snižují riziko vzniku hloubkových záchvatů.

Zelený ječmen

Zelený ječmen není lék, a přece léčí. Pomoc v široké škále nemocí ukazuje, že rostlinná míza podporuje optimální fungování těla a nezaměřuje se na určité onemocnění jako léky. Je zřejmé, že produkt působící proti obezitě a ekzémům stejně jako proti srdečním chorobám a rakovině, je buď neuvěřitelně zázračný lék, nebo lék vůbec žádný. Mladý ječmen provede skutečný zázrak – pomůže tělu, aby se léčilo samo.

Celer

Používá se při léčbě revmatismu, při poruchách trávení a močového měchýře, posiluje nervy, napomáhá při odvodňování, snižuje krevní tlak, čistí střeva, bojuje se záněty v těle a snižuje obsah cukru v krvi. Když ho budete připravovat, nezapomeňte partnerovi zmínit, že je výborným posilovačem mužské potence. Zdrojem výrazné celerové vůně je velké množství éterických olejů, které působí i antibakteriálně a antimykoticky v trávicím traktu a jsou také dezinfekcí močových cest. Celer je také přírodní diuretikum.

Kopřiva

Natí kopřivy podpoříte látkovou přeměnu, vyloučíte kyselinu močovou. Močové cesty a kožní choroby – při těchto onemocněních se kopřiva skutečně může realizovat. Na to se spolehněte. Aby toho nebylo málo, ukázalo se, že nápomocná je i při krvetvorbě a anémii. Už naše staré mamky ji uctívali jako lék proti revmatu, co výzkum i potvrdil – skutečně působí nejen protizánětlivě, ale i protirevmaticky.

Sponzorováno

Kopřiva pomůže i unaveným lidem znovu se dostat do formy, protože organizmus posílí. Mít ji po ruce se vyplatí i v klimakteriu a problémech s ním spojených, ale také před porodem. Stále je řeč o listech. Ale například kořen působí protizánětlivě a při onemocněních prostaty se doporučuje čaj z něj jej užívat dlouhodobě.

A co si ještě o zánětech přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Záněty v těle – jak s nimi bojovat?”

  1. Verůů napsal:

   Asi se budu muset na ty potraviny více zaměřovat, na záněty trpím docela často. Hlavně na zánět močového měchýře.

  2. Jana napsal:

   I když tyto potraviny jím velmi často a olivový olej každý den mám ted po dobu 3 měsíců stále zánět levé dutiny kterou mám po operaci 3 roky zkrátka jakmile dostanu rýmu po nějaké době se mi rozjede zánět bolesti v uších a skoro celé levé poloviny obličeje už si nevím rady posledně mne příšerně bolela i levá kyčel hrozná palčívá bolest a bodání.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva