Sponzorováno

Zdravá v každém věku: Na co je třeba si dát pozor? 4.86/5 (7)

Zdravá v každém věku: Na co je třeba si dát pozor?Nikdy není příliš pozdě, abyste začali s ochranou svého zdraví. Ale samozřejmě čím dříve začnete, tím budete zdravější. S věkem se mění i hrozící rizika zdravotních problémů. To, co pro vás nic neznamenalo v dvacítce, se může stát o několik let později realitou. Zde jsou základní tipy, jak projít jednotlivé úseky svého života.

Ve dvacítce

Jste dospělé, a nikdo vás nenutí chodit na pravidelné prohlídky. Je tedy správný čas, najít si lékaře, kterému věříte, a navštěvovat ho alespoň jednou ročně. Roční lékařské prohlídky jsou nejlepší způsob, jak zjistit, jaký je váš stav, a zachytit případné problémy dostatečně brzy. Lékař by vám měl zkontrolovat index tělesné hmotnosti, krevní tlak a krevní obraz.

Možná jste v mládí podlehli cigaretám, nezdravým potravinám a nadměrnému pití. Je na čase uklidit si v životosprávě. Pokud jste si již osvojili některé zlozvyky, zbavte se jich a vyberte se tou správnou cestou. Naučit se jíst zdravě je důležité v dvacítce, protože později by bylo náročnější zhubnout a udržet si postavu.

Otestovat se na pohlavní choroby je důležité zejména před vstupem do vážného monogamního vztahu a při plánování rodiny. Pamatujte si, že HPV (virus, který způsobuje rakovinu děložního čípku), je také pohlavní choroba. Pokud jste mladší než 26 let a zatím jste se nedali proti této nemoci očkovat, zeptejte se na vakcínu svého lékaře. Mnoho žen nemyslí na osteoporózu, dokud nejsou mnohem starší, ale to je chyba. Až 90 % kostní hmoty dosáhnete ve věku 20 let. Snažte se přijmout alespoň 1200 mg vápníku a 1000 IU vitaminu D. Pomůžete vašim kostem a jiným částem těla zůstat v dobrém zdravotním stavu.

Ve třicítce

Kila navíc se mohou stát problémem kdykoli, ale ženy v třicítce už mají boj těžší. Metabolismus začíná zpomalovat kolem věku 35 let, a pokud jste měla děti, může vám připadat těžké zbavit se těch potehotenských kil. Vzhledem k tomu, že většinu času věnujete rodině a práci, volného času je pomálu. Pořiďte si krokoměr. Jeho nošení vám pomůže nastavit si jasné cíle a snažit se víc chodit. Každý pohyb se přece počítá.

Vytěžené maminky se často nedostanou do postele dost brzy. Ale dostatek spánku je důležitý pro dobré zdraví. Pokud jste těhotná, můžete mít problémy se spánkem. Emocionální a hormonální změny, které nastanou v průběhu těhotenství, zejména ve třetím trimestru, mohou narušit spánek. Ujistěte se, že je váš pokoj pohodlný, a dopřejte si dostatek času na odpočinek. Pokud máte se spánkem problémy, poraďte se s lékařem.

Bez ohledu na to, zda už jste měli děti, informujte svého lékaře, pokud jste najednou dostali těžší nebo bolestivější menstruaci. Mohlo by to totiž naznačovat syndrom polycystických vaječníků, metabolické poruchy, problémy se štítnou žlázou nebo myomy.

Stále platí, že byste měli jednou ročně absolvovat preventivní prohlídku. Váš lékař by vám měl kontrolovat krevní tlak pokaždé. U mnoha žen se projeví problémy s vysokým tlakem právě po třicítce, s čímž souvisí i přibírání. Začněte tedy své srdce chránit již nyní.

Sponzorováno

Ve čtyřicítce

Ano, protichůdné doporučení mohou být matoucí, ale většina odborníků stále povzbuzuje ženy, aby začaly chodit na mamografické vyšetření už ve čtyřiceti. Váš lékař vám může pomoci zhodnotit vaši osobní a rodinnou anamnézu. Zjistí, jak brzy byste měli začít, a jak často toto vyšetření podstupovat. Pokud vás lékař zatím netestoval na cukrovku, je na čase s tím začít. To proto, že diabetes 2. typu se stává po dosažení čtyřicítky stále běžnější diagnózou.

Metabolismus opravdu po čtyřicítce zpomalí. Začnete přibírat na váze, ačkoli nejíte více. V zájmu udržení své hmotnosti nebo zhubnutí, budete muset své stravování upravit. Zkuste jíst menší porce ale častěji a nezanedbávejte pravidelný pohyb. Studie ukázaly, že 20 až 30 minut cvičení denně vám pomůže udržet si váhu. Pokud chcete zhubnout, budete muset cvičit alespoň hodinu. Zkombinujte kardio s posilováním, a zachováte si svalovou hmotu a hustotu kostí i ve vyšším věku.

V padesátce

Ve věku 50 let je riziko srdečních onemocnění u žen podstatně vyšší. Po menopauze můžete přijít o ochranu, kterou vám v minulosti poskytoval estrogen. Je tedy mimořádně důležité znát hodnoty zdraví vašeho srdce. Zvažte i rizikové faktory, jako je kouření, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu, obezita a diabetes. Pokud máte některý z těchto faktorů nebo srdeční onemocnění v rodinné anamnéze, poraďte se se svým lékařem o dalších vyšetřeních.

Dobrou zprávou je, že rakovině tlustého střeva je často možné předejít, pokud jste odhalili polypy ještě v prekancerózní fázi. Nejlepší způsob je naplánovat si kolonoskopii, nebo jiné vyšetření. Příliš mnoho lidí odkládá tento test, ale pokud jsou vaše výsledky normální a nemáte v rodinné anamnéze toto onemocnění, můžete se dát vyšetřit nyní a pak až za deset let.

Hormonální substituční terapie není běžná, ale mnozí lékaři ji stále doporučují při závažných příznacích menopauzy, jako jsou návaly horka a změny nálad. Vakcína proti chřipce vás může chránit před nákazou bez ohledu na věk, ale je zvláště důležitá po padesátce. Jak člověk stárne, riziko je stále vážnější. Riziku život ohrožujících komplikací se vyhnete právě očkováním.

V šedesátce

Existuje mnoho důvodů, proč byste mohli být ohroženy osteoporózou, včetně užívání některých léků, kouření a rodinné anamnézy. Ale ve věku 65 let už všechny ženy, a to i bez rizikových faktorů, by si měli dát změřit hustotu kostí. Je to bezbolestné vyšetření. Samozřejmě, že je také třeba chránit si kosti i nadále dostatkem vápníku.

Mnoho lidí nad 60 let zaostává s příjmem vitaminu B12. Tyto živiny najdete v mořských plodech, hovězím mase a obohacených cereáliích. Zajistíte si produkci zdravých červených krvinek a ochráníte svůj nervový systém. Dokonce může i zabránit ztrátě paměti.

Opar způsoben virem planých neštovic je horší, než si jej můžete pamatovat z dětství. Zapomeňte na svědění – vyrážka způsobená oparem může být bolestivá a dlouhodobě poškodit nervy. Každý, kdo měl plané neštovice, je v ohrožení (virus spí ve vašem těle a aktivuje se později v životě), ale vakcína může snížit ohrožení, zejména u lidí nad šedesát let.

TIP: V každém věku se hubne jinak

VIDEO: Cesta ke zdraví

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva