Základní recept na kváskové pečivo 4.73/5 (15)

Zkuste si doma upéct kvalitní kváskové pečivo.

Zkuste si doma upéct kvalitní kváskové pečivo.

Svoje první kváskové chleby jsem začala dělat podle receptu, kdy bylo těsto řidší a lilo se do formy. Často se mi ale stávalo, že byl chleba uvnitř hodně hutný, někdy až mazlavý. Teď mám recept, na který nedám dopustit.

Původně to je recept na dalamánky, ale dá se z toho dělat cokoliv. Můžeme různě obměňovat nejen tvary, ale i druhy mouky, semínka, koření apod. Děti to baví. Dělají si své tvary a sypou tím, co mají rády.

Co budete potřebovat na kváskové pečivo?

Základní ingredience jsou:

 • 300 g aktivního kvásku,
 • 350 g celozrnné pšeničné mouky,
 • 150 ml vody,
 • 10 g soli,
 • 3 g kmínu.

Jak na přípravu kváskového pečiva?

Nejprve si připravím kvásek. Mám ho stále v klasické sklenici na med (objem 3/4 litru). Večer před pečením kvásek namnožím tak, že přidám žitnou mouku a vodu cca do 2/3 – 3/4 objemu sklenice. Ráno mám ideálně plnou sklenici kvásku, ze které odleji 300 g, zbytek dokrmím jednou lžící mouky a vody a nechám na příště. Klidně můžu ten večer zase zadělat na další den.

Do kvásku pak přidám 350 g mouky. V základním receptu byla pšeničná celozrnná, ale dá se experimentovat. Já dávám nejčastěji 50 – 100 g amarantové a zbytek celozrnné pšeničné. Přidáme sůl, kmín a vodu a uděláme těsto. Stejně jako s moukou se dá obměňovat i koření. Můžeme přidat například fenykl nebo jiné bylinky. Vodu doporučuji přidávat postupně podle konzistence těsta. Pokud budete mít řidší kvásek, bude jí stačit méně. Těsto by mělo držet pohromadě, nezůstávat nalepené na míse, ale zároveň by trochu lepivé být mělo. Tak aby se s ním dobře manipulovalo.

Těsto nechám v míse pod utěrkou kynout cca 1 hodinu. Pak z něj udělám požadovaný tvar – buď jenom bochník chleba, nebo bagety, dalamánky, dají se i pletýnky, prostě co se vám zrovna líbí. Hotové výtvory dám na plech na pečící papír, navlhčím po povrchu vodou, přikryju utěrkou a nechám další 1,5 hodiny odpočívat. Poté pomažu bochánky (nebo co mám zrovna vytvořené) rozšlehaným vajíčkem a posypu, na co je chuť. Nejlepší je mák, sezamové semínko a drcené ovesné vločky. Dám do trouby na 210°C a peču 30 minut. Po upečení nechám na mřížce alespoň hodinu odpočinout a vychladnout.

Je to poměrně rychlé, člověku to zase tak moc práce nedá, jen je potřeba být cca ty 4 hodiny doma. Já dělám těsto ráno, takže na odpolední svačinu máme dávno upečeno. Pokud ale někdo chodí do práce, tak se dá péct i odpoledne a je napečeno na druhý den na snídani.

VIDEO: Kváskové pečivo

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva