Sponzorováno

Škodlivost mikrovlnek? Není tak velká, jak se říká. 4.5/5 (10)

Jak je to se zdravotní škodlivostí mikrovlnné trouby?

Jak je to se zdravotní škodlivostí mikrovlnné trouby?

Je to už zhruba 20 let, co se mikrovlnná trouba začala v domácnosti poprvé používat celkem masově. V době, kdy si ji koupili první domácnosti, byli lidé doslova uneseni z toho, jak funguje. Možná i vy ještě vzpomínáte na dobu, kdy jste do ní dali ohřát jídlo a za minutu jste ho mohla vytahovat teplé. Jedinečný vynález. V souvislosti s oblibou ale vznikalo stále více článků na téma škodlivost mikrovlnek. Jak je to doopravdy? Podívejte se s námi. Ujasníte si několik věcí, které se jasně týkají vašeho zdraví.

Škodlivost mikrovlnek nebyla oficiálně prokázána

Nejprve zjistěme, zda je škodlivost mikrovlnek opravdu reálný problém, který by existoval. I když se setkáte s mnoha informacemi, je třeba hledat i důkazy. A ty nejvěrnější jsou pochopitelně spojeny s jasným testováním. Ať budete pátrat jakkoliv, můžete si být takřka jisti, že nic takového nenajdete. Škodlivost mikrovlnek jako taková nebyla nijak prokázána.

Většina informací o tom, že jsou mikrovlnky špatné, totiž stojí hlavně na metodě jejich fungování. Tedy na tom, že například bakterie v mikrovlnce po pár vteřinách zahynou, stejně jako zde nepřežijí ani jakékoliv živé organismy. To je určitě pravdou, ale to stejné lze dnes říci třeba i o horké vodě.

Využívání fyzikálního principu. Jak fungují mikrovlnné trouby?

Je třeba podívat se na fungování klasické mikrovlnné trouby, jelikož zde je jasně patrné, že ona nebezpečnost nemá kdy a jak vznikat. Hlavním principem ohřevu je pochopeně elektromagnetické záření. Zde ale mluvíme o takovém, které má velmi krátkou vlnovou délku a tak má extrémně malou energii. To znamená, že nedokáže nijak měnit molekuly a tak způsobovat onu možnou škodlivost, která je tolik zmiňována.

Využívá se tedy fyzikálního principu, než postupů, který kritici často zmiňují a který je spojován s:

  • Rentgenovými vlnami
  • Ionizujícím zářením
  • Radiačním zářením

Ano, výše tři uvedené principy skutečně jsou zdraví škodlivé, což bylo i prokázáno. Nejenom, že mikrovlnka ani jeden nevyužívá, ale ani jeden se tomu reálnému ani zdaleka nepřibližuje.

Záření z poškozené mikrovlnky skutečně může škodit

To je určitě pravdou a souvisí to se sdělením, které jsme uvedli výše. Jde o ohřevu, který dokáže poškozovat jakékoliv živé organismy. Proto pokud je mikrovlnná trouba poškozena, třeba v podobě jejích dvířek, může dojít k tomu, že dané mikrovlnné záření putuje i mimo prostor správného působení a může působit na člověka. Opět ale připomeňme, že hlavně v souvislosti se zahříváním. A vlivem toho může být určitá část lidského těla skutečně poškozena. Která z vás zde hledá jasné spojení se škodlivostí mikrovlnek, té doporučíme, aby oslovila svého manžela. Pokud si bude pravidelně sedat na rozpálené topení, můžeme slíbit, že bude méně plodný. A může za to váš radiátor, nebo teplo?

Sponzorováno

Nežádoucí látky se tvoří teplem, nikoliv na základě principu ohřevu

Co se stane, když budete analyzovat syrový kousek masa a poté ten, který vytáhnete z mikrovlnky? Ten tepelně zpracovaný bude mít v sobě řadu nežádoucích látek. Takových, které vzniknou v bílkovinách. I zde ale musíme tvrdit, že škodlivost mikrovlnek neexistuje, jelikož vznik těchto nežádoucích látek je dán právě změnou teplot, na kterou bílkoviny reagují. Pro porovnání můžete nechat zanalyzovat i další maso, které jste předtím:

  • Upekli
  • Ogrilovali
  • Osmažili

Jaké budou výsledky? Zcela stejné. Bílkoviny vlivem tepla skutečně mohou produkovat nežádoucí látky. Jaká je pomoc? Buď pozvolna v nízké teplotě vařit, nebo nejíst maso. Mikrovlnnou troubou to není.

Problémy často přinášejí samotné nádoby, ve kterých se ohřívá

Pamatujete na film Pelíšky a lžičku z umělé hmoty? Tedy na to, co udělala v horké kávě? Jsou materiály, které nejsou přímo určeny do horkého prostředí, a je tedy jasné, že by se neměly samy ohřívat. Příkladem jsou různé plastové misky. Z nich se skutečně mohou uvolňovat vlivem chemických reakcí různé nežádoucí látky, které se následně dostanou do jídla. Opět to ale není problém mikrovlnné trouby, ale materiálu a jeho výroby. Dané látky se totiž mohou uvolňovat vlivem nadměrného tepla. A stejného dosáhnete třeba ve chvíli, kdy byste daný materiál umístili do trouby, nebo do něho nalili horkou vodu. Dojde k reakcím, které jsou zcela totožné, a může za ně teplo. Zde proto jasně doporučíme používat plastové nádoby, které jsou do mikrovlnné trouby skutečně určené, nebo je ještě lépe nahradit sklem.

Když mikrovlnka, tak i mnoho dalších věcí

Pokud jsme vás stále dostatečně nepřesvědčili, že škodlivost mikrovlnek je jenom velký mýtus, a pokud je v perfektním technickém stavu, tak se není čeho bát, podívejte se na výčet dalších věcí, které vás mohou v domácnosti ohrožovat.

  • Pokud jde o různé druhy záření, tak je typickým zařízením třeba váš mobilní telefon, který navíc můžete mít i několik hodin denně přímo u hlavy.
  • Stejně tak nezapomínejte ani na bezdrátový internet a signál Wi-Fi, který může putovat na vzdálenost i na několik desítek metrů.
  • Opomíjet nelze ale ani další datové vysílače, nebo i přijímače.

Různých záření je zkrátka a jednoduše kolem nás mnoho. Která z vás by se jim všem chtěli vyhnout, nezbývá jí nic jiného, než se zavřít do bunkru. Proč? Protože i venku na ulici je zdrojů tolik, že je nelze eliminovat. A nebo se přestěhujte mimo civilizaci, to je také řešení.

Co si ještě přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak funguje mikrovlnná trouba

VIDEO: Co nedávat do mikrovlnky. A proč vlastně?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    1 komentář u článku “Škodlivost mikrovlnek? Není tak velká, jak se říká.”

    1. Mara napsal:

      Pán očividně neví, o čem píše. V zaměstnání jsme pracovali s detektory radiačního ozáření. V okamžik, kdy jsme měli v kanceláři detektor zapnutý (r.výroby 2009), nám z ničeho nic zobrazil hlášku “risk field area”. Světe div se, o dvě míshnosti vedle na chodbě di kolega ohříval čaj v mikrovlnce. Vzal jsem domů, zkusil svoji mikrovlnku a to samé..přes dvě 30tky ytongu ozáření jak prase. Takže asi tak

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva