Sponzorováno

V každém věku se hubne jinak. Co si pamatovat? 4.83/5 (24)

Váš věk má velmi velký vliv na hubnutí.

Váš věk má velmi velký vliv na hubnutí.

Toužíte hubnout, ale přijde vám, že výsledek není takový, jako očekáváte? Vliv na to může mít celá řada různých faktorů. A pokud je jeden, který můžeme označit za hlavní, tak je to rozhodně váš věk. V různých obdobích vašeho života se totiž vaše tělo chová jinak. A tomu je třeba přizpůsobit vašem stravovací návyky. Jak na to?

20 – 30 let

Pokud jste jedna z našich mladých čtenářek, měla byste vědět, že vaše tělo funguje zcela bez jakýchkoliv problémů. Váš metabolismus je rychlý, což znamená i to, že velmi dobře spálíte kalorie, které do vašeho těla dostanete. Proto není nutné nijak zvlášť řešit svůj dietní jídelníček. Stačí dodržovat základy zdravého stravování, což znamená:

 • Eliminace nezdravých jídel (smažené, polotovary, a podobně)
 • Pestrá strava
 • Dostatek ovoce a zeleniny

Také potěší fakt, že pokud jde o pohyb, není nutné to s ním jakkoliv přehánět. Může postačit kratší aktivita jednou až dvakrát týdně a svou váhu si nejenom bez problémů udržíte, ale v případě potřeby budete mít i jistotu, že kila půjdou dolů. Tento věk je v podstatě ideální. Čím dříve navíc začnete, tím lépe. Na druhou stranu je ale obdobím i problémovým. Je to doba, kdy má většina žen dítě, a právě těhotenství může celou snahu o dokonalou postavu narušit. Pokud však budete jíst správně, a to ve větším množství, ale bez přehánění, nemusí to mít nijak negativní vliv na postavu po porodu.

30 – 40 let

Toto je věk, kdy je váš organismus stále ještě celkem dobře fungující, ale na druhou stranu vše už nejde tak, jak očekáváte. Pokud jde o hubnutí, je to o něco složitější, než v mladším věku. Vliv na to má hlavně větší produkce kortizolu, který má vliv na to, že se vám více ukládají přijaté kalorie. Co pro to udělat je poměrně jasné. Je třeba začít myslet na to, že bude v některých případech více počítat kalorie, stejně jako je dobré myslet na to, že když budete chtít spálit, co sníte, bude nutné přidat více pohybu.

Toto už je věk, kdy přece jenom doporučíme mnohem více hledět na to, aby ve vaší stravě nebyly sladkosti, ani tučná jídla. Také je dobré zajistit jeho správné fungování širokou škálou vitamínů a minerálů. Hlavní, a to s ohledem na hubnutí a produkcí kortizolu, jsou:

Sponzorováno

40 – 50 let

Toto už je bohužel věkové období, během kterého není hubnutí zase až tak jednoduché. Je to hlavně z důvodu, že se vaše tělo začne postupně měnit, a to i po hormonální stránce. Mluvíme zde pochopitelně o postupném ubývání estrogenu. Stejně tak začne klesat i fyzické kondice a začnou vám postupně ochabovat svaly. K čemu to vede celkově? K situaci, kdy se také začnou ukládat tukové zásoby v problémových partiích, kde je přece jenom celkem komplikované je eliminovat. Je proto třeba již začít poměrně výrazně přemýšlet nad tím, co budete jíst a co budete dělat.

Pokud jde o jídelníček, je rozhodně třeba zařadit dostatečné množství bílkovin, ale i ovoce a zeleniny, které na tom s kaloriemi nejsou tak špatně. Dále je třeba i pravidelný pohyb. Kromě aerobního už je nutné přidat i pravidelné posilovací cviky. A to zaměřené právě na problémové partie, jelikož to je cesta, jak se vám podaří zhubnout rovnoměrně. Určitě je také třeba myslet na to, že správný stravovací den bude založený na tom, že si během něho dáte klidně i šest porcí jídla. To však musí být v menším množství, bez výrazného tuku, stejně jako je třeba eliminovat z jídla co nejvíce takzvaných jednoduchých cukrů. A to jak kvůli dietě, tak i kvůli zdraví.

50 – 60 let

Období, které je u mnohých žen spojeno s tím, že začínají postupně čím dál méně řešit to, jak vypadají. Zde dokonce můžeme říci, že trocha podkožního tuku je na místě, jelikož ten pomáhá eliminovat vrásky a tak může být toto období spojeno s celkem příjemným vzhledem. Také je dobré říci, že tento věk už rozhodně není tím, kdy byste měla podstupovat drastické diety. Ty mohou vašemu tělu spíše uškodit. Je lepší dodržovat zdravý jídelníček a sportovat tak, aby to váš organismus po zdravotní stránce nezatěžovalo. Dobré je toto všechno probrat s lékařem, nebo odborníkem na výživu a osobním trenérem. V tomto věku platí, že více než na sebe spoléhejte na odborníky a výsledky různých testů.

A 60 let a více

Pokud jste začala hubnout před tímto rokem, máte jistotu, že když se vám podaří držet se stravovacích návyků i nadále, tak se nemusíte obávat toho, že byste dále tloustla. Úpo šedesátce se totiž váš metabolismus už příliš měnit nebude. Na jednu stranu je to dobrá zpráva, kdy musíme říci, že pokud jste se svou postavou spokojená, už se vám výrazně nezhorší. Je to ale i špatná zpráva, jelikož co se vám nepodařilo shodit dříve, budete nyní velmi špatně dohánět. I vlivem své fyzické kondice a také zdraví, kdy bude nutné vše zaměřit spíše na jídelníček, než na pohyb, kterého nebude moci být tolik, jak byste si dost možná sama představovala.

TIP: Jak na hubnutí v pozdějším věku?

VIDEO: Je hubnutí po padesátce obtížné až nemožné?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva