Mamografie – jednoduché rentgenové vyšetření prsů 4.9/5 (10)

Sponzorováno

Mamografie - jednoduché rentgenové vyšetření prsůPokud vás lékař poslal na mamografické vyšetření prsů, neobávejte se. Když máte více než 40 let a neobjevila se žádná jiná závažná příčina, mělo by jít jen o preventivní vyšetření. Lékař má totiž povinnost zasílat vás od tohoto věku na mamografické vyšetření každé dva roky. Jedná se o jednoduché rentgenové vyšetření prsů, které dokáže okamžitě odhalit ještě nehmatatelné, počínající stadia rakoviny prsu.

Prevence nadevše

Nepodceňovat riziko rakoviny. Je vědecky dokázáno, že vzhledem k přibývajícímu věku stoupá u žen riziko rakoviny prsu. I z tohoto důvodu dostaly ženy u nás možnost chodit na pravidelné preventivní prohlídky se svými prsy. Od věku 40 let má každá žena možnost jednou za dva roky podstoupit bezplatné, preventivní mamografické vyšetření, které může včas diagnostikovat rozvíjející se rakovinu a na které by vás měl poslat váš gynekolog, nebo obvodní lékař.

Při zachycení ranních stadií rakoviny prsu je obrovská šance na úplné uzdravení. Pokud by na vás váš lékař zapomněl, sama se připomeňte a toto vyšetření si vyžádejte. Může vám zachránit život.

Jak mamografie probíhá?

Mamografie probíhá ve speciálních mamografických jednotkách. Není třeba přijít na vyšetření nalačno a většinou není bolestivé. Rentgenovými paprsky se neprosvěcuje celé tělo, jako například při rentgenu hrudníku, ale jen prsy. Pro dosažení co nejlepšího výsledku snímky, je ale nutné stisknout prs mezi dvě „desky“, což může způsobovat nepříjemné pocity. Bez stisknutí by však snímek nebyl kvalitní a vyšetření by bylo zbytečné.

Zároveň se stiskem redukuje riziko zbytečného ozáření jiných částí těla. Žena při vyšetření stojí a každý prs se stlačuje zvlášť, ne oba současně.

Sponzorováno

Kdy se indikuje mamografie

 • jako screening – preventivní mamografie – každá žena ve věku nad 40 let s opakováním každé dva roky (u žen s hormonální substituční terapií každý rok)
 • mezi 30. a 40. rokem při podezření na karcinom
 • před 30.let života pouze při jednoznačném podezření na karcinom po sono vyšetření
 • ženy před plastickou operací, před zahájením a v průběhu hormonální terapie
 • při nálezu alespoň jednoho významného rizikového faktoru je možné provádět mamografii již od 35.roku v 1-2 letých intervalech

Rizikové faktory rakoviny prsu

 • věk nad 50 let
 • první menstruace před 11.rokem nebo po 16.roku života
 • výskyt karcinomu v minulosti
 • první porod po 40-tce
 • stres, obezita
 • plastické operace, zranění prsů, záněty prsní žlázy
 • nadměrné kouření a pití alkoholických nápojů
 • onemocnění štítné žlázy
 • genetické faktory, podobné rakovinové onemocnění v rodině, zejména přímé (matka, sestry, dcera)
 • bezdětné a nekojící ženy

Platí pravidlo: Raději zbytečně, než pozdě

Strach z toho, že „na něco přijdou“ je nerozumný. Nezapomínejte, že pokud máte jakékoliv neobvyklé bolesti, či změny prsů, není nikdy nevhodné konzultovat je s odborníkem. Platí pravidlo, že vždy je lepší přijít na vyšetření zbytečně než pozdě!

A co vy? Byla jste někdy na mamografii? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Další zdroje anebo co číst dál:

VIDEO: Mamografické vyšetření by nemělo být podceňováno

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

  Bez komentáře u článku “Mamografie – jednoduché rentgenové vyšetření prsů”

  1. […] Digitální mamografie, ultrazvuk či magnetická rezonance – to vše jsou technicko-medicínské vymoženosti, díky kterým lékaři mohou odhalit nádor v prsu ještě dříve, než si žena nahmatá bulku. Výzkum z posledních dvou desetiletí pomohl odborníkům zjistit, že existují různé typy rakoviny prsu a byly vyvinuty nové diagnostické testy. To vše přispívá k tomu, aby byla zahájena Dřívější terapie ušitá na míru každé pacientce. V minulosti se od stanovení diagnózy dožilo dalších pěti let v průměru 70% žen. V roce 1992 se toto číslo zvýšilo na 85% a dnes při podchycení nádorového onemocnění prsu v raném stádiu prožívá až 95% pacientek. Bohužel, tyto optimistické statistiky nic nedokážou změnit na faktu, že nová diagnóza rakoviny prsu ve světě přibývá zhruba každé tři minuty. Je proto důležité, aby se dámy dokázaly příkladně postarat o své tělo a snížily riziko vzniku onemocnění směrem k nulovým hodnotám. […]

  2. […] u mamografu překážet. To je důvod, proč se lékaři běžně ptají žen, zda mají prsní implantáty. […]

  3. […] tukovou nekrózu, hamartom nebo pseudogynekomastiu. Lékař může nařídit i krevní testy a mamografické vyšetření, zda rentgen hrudníku, CT, MRI, ultrazvukové vyšetření varlat nebo tkáňovou […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva