Sponzorováno

Problémy nohou? Pozor na ně, mohou značit vážné choroby 4.68/5 (19)

Pozor na bolesti nohou...

Pozor na bolesti nohou…

Také se vám čas od času stane, že vás začnou výrazně bolet nohy? Nebo že se dostaví otoky a jiné problémy? Je dobré vědět, že daný stav může být spojený s tím, že máte mnohem vážnější zdravotní komplikace, než se na první pohled zdá. Je dobré všímat si jednotlivých detailů, které k vašemu zdravotnímu stavu řeknou více.

Jaké mohou být problémy nohou a co mohou znamenat?

Otoky nohou

Jistě potvrdíte, že nemusí být ničím výjimečným. Když se podíváme na několik hlavních příčin, které s nimi mohou být spojeny, tak musíme říci, že hlavním důvodem otoků může být tato trojice věcí:

 • Užívání léků na vysoké krevní tlak
 • Celková únava
 • Špatný pitný režim

Jsou ale i další důvody, které už mohou symbolizovat něco horšího. Pokud se otoky objevují z ničeho nic, může to znamenat, že vaše ledviny nefungují tak, jak by měly. Vaše tělo zadržuje vodu a tak nohy napuchají. Proto je dobré věnovat se dalším příznakům a zjistit, zda není problém právě zde.

Otoky nohou však mohou být spojené také s problémy se srdcem. Hlavním rizikem je zde srdeční selhání. Pokud patříte do rizikové skupiny a zároveň pozorujete, že vaše nohy jsou skutečně celkem často oteklé, doporučujeme vyhledat lékaře.

Těžké nohy

Problém označovaný jako takzvané těžké nohy je charakterizován tím, že vaše nohy jsou horké, a tento stav je doprovázen také svěděním a pocitem těžka. Mnohdy může nastat třeba při delším běhu, nebo při náročném posilování. Toto jsou ony běžné příčiny, které samozřejmě odezní. Když se ale těžké nohy objevují z ničeho nic, pamatujte, že příčina může být jinde, než v námaze. Velkým rizikem jsou problémy s cévním systémem, který stojí za vznikem křečových žil. Sledujte kůži na svých nohách a pokud vás svědí a pálí, a zároveň se drobné popraskané žilky objevují, je celkem jasné, co za problémy stojí.

Bolesti nohou

Opět musíme nejprve zmínit situace, které jsou s bolestmi nohou spojeny běžně. Obvykle jde o jakoukoliv delší fyzickou aktivitu, která se projeví v tom, že výrazně namáháte své svaly, které následně potřebují regenerovat. Když ale delší fyzickou námahu za sebou nemáte, a přesto vás nohy bolí, všímejte si několika dalších příznaků. A těmi je třeba pocity hladu. Tato kombinace může znamenat, že se u vás může projevit ateroskleróza. Poměrně závažné onemocnění, které lze charakterizovat jako stav, během kterého do vašich končetin nejde dostatek kyslíku. A právě minimální okysličení způsobuje, že se mohou objevovat nepříjemné bolesti.

Sponzorováno

Horší cit v nohách

Jistě jste tento stav také někdy zažili. Když se podíváme na výčet příznaků tohoto konkrétního problému, musíme říci, že sem patří:

 • Brnění
 • Svědění
 • Mravenčení

Někdy může být vše spojeno také s bodavou, až pálivou bolestí. Příznaky tak mohou být velmi podobné, jako když se objeví takzvané těžké nohy. Zde je však problém spojený s něčím jiným – s poškozením nervů, které mohou postupně degenerovat. Dané komplikace však obvykle nepřicházejí zcela bez příčiny. Zjistěte proto, zda netrpíte na cukrovku, zda máte dostatek vitaminu B a jak jste na tom s pravidelnou konzumací alkoholu. Pokud v tomto směru máte problémy, patříte do rizikové skupiny.

Bolesti kloubů

Pokud nespadáte do rizikové skupiny, kterou jsou lidé starší generace, je třeba zpozornět. Bolesti kloubů totiž mohou zcela jasně a přesně charakterizovat to, že vás chrání artróza. Jde o degenerativní kloubní onemocnění, které se projevuje hlavně tím, že vám v kloubech ubývá tolik důležitá chrupavka.

Druhým rizikem může být revmatoidní artritida. Ta je spojena se situací, kdy nemáte úplně dokonalou imunitu a dochází k tomu, že se v chrupavce objevují záněty. V tomto případě by měla pomoci léčba a v budoucnu určitě změna životního stylu, postavená na tom, aby došlo k lepší podpoře vaší imunity. A to hlavně kombinací vhodné a pestré stravy.

Neklidné nohy

Tento stav má dokonce i svůj vlastní název, který nese označení syndrom neklidných nohou. Už název jasně napovídá, že se snažíte s končetinami neustále hýbat. A to z důvodu různých pulsů, stejně jako z důvodu mravenčení. Tento stav je unikátní hlavně tím, že obecně nejsou známé konkrétní příčiny, proč se tak děje. Rizikem je hlavně zvýšená námaha vašich nohou a to, že nedosáhnete potřebného odpočinku. K nutnému pohybu totiž dochází třeba i když odpočíváte na gauči, nebo dokonce také v posteli, před spánkem. V některých případech se dané pulzy mohou objevovat i během spánku, což na celkovém klidu a odpočinku rozhodně nepřidá.

Bolesti přecházející ze zad do nohou

I když to není situace zase až tak obvyklá, je dobré vědět, že existuje a může být spojena s problémy. Tedy primárně s problémy pohybového aparátu. Bolesti zad totiž nemusí vždy být jenom na známých místech. Není nic výjimečného, že daná bolest postupně přechází níže, a to až do nohou. Pokud vás začnou bolet, a také začnete cítit i to, že vás bolí také záda, znamená top jednu jedinou věc. S velkou pravděpodobností jde o výhřezy plotének. Problém, který je spojený s tím, že ty následně tlačí na nervy a v konečném důsledku dochází k tomu, že ty způsobují bolest. Pomoc je zde podobně jako u jiných případů spojena s tím, že se neobejdete bez návštěvy lékaře.

Sponzorováno

Takže rada na konec? Problémy s nohami prostě řešte.

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva