Sponzorováno

Cordyceps a účinky na zdraví – zabijácká houba s potenciálními zdravotními přínosy 4.76/5 (21)

 • Cordyceps je rod hub, který obsahuje více než 400 druhů, přičemž některé z nich mají historii použití v tradiční čínské medicíně a v dalších asijských kulturách. Nejznámější je Cordyceps sinensis, který parazituje housenky můr.
 • Účinky Cordyceps na zdraví byly zkoumány, a i když některé studie naznačují pozitivní vlastnosti, je třeba brát v úvahu, že výzkum na této tématice stále pokračuje, a výsledky nejsou vždy jednoznačné nebo definitivní.
 • Některé potenciální účinky Cordyceps na zdraví ukazujeme v tomto článku.
 • Podpora imunitního systému: Některé studie naznačují, že Cordyceps může mít imunomodulační účinky, což znamená, že může podporovat normální funkci imunitního systému.
 • Zvýšení energetické úrovně: Cordyceps byl tradičně používán k posílení vitality a zvýšení energetické úrovně. Některé studie naznačují, že může mít pozitivní vliv na energetický metabolismus.
 • Antioxidační vlastnosti: Cordyceps obsahuje látky s antioxidačními vlastnostmi, které mohou chránit buňky před poškozením způsobeným volnými radikály.
 • Podpora kardiovaskulárního zdraví: Některé výzkumy naznačují, že Cordyceps může mít pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví tím, že reguluje hladiny lipidů a krevní tlak.
 • Anti-aging účinky: Některé studie zkoumají možný vliv Cordyceps na procesy stárnutí, včetně ochrany buněk před degenerativními změnami.
 • Účinky Cordycepsu se mohou lišit v závislosti na konkrétním druhu Cordyceps, formě přípravku (například prášek, extrakt nebo doplněk stravy), dávkování a individuální reakci každé osoby. Před zahrnutím Cordyceps do svého režimu by měly být osoby konzultovány s lékařem, zejména pokud užívají léky nebo mají zdravotní podmínky.

Cordyceps obsahuje polysacharidy a beta-glukany, u kterých je prokázáno, že zvyšují aktivitu imunitních buněk a pomáhají v boji proti infekcím.

Cordyceps obsahuje polysacharidy a beta-glukany, u kterých je prokázáno, že zvyšují aktivitu imunitních buněk a pomáhají v boji proti infekcím.

Známe více než 150 000 druhů hub (a statisíce druhů nebo více, které ještě nebyly objeveny) – houby jsou stále rostoucí oblast zájmu, lidé se zajímají zejména o potenciální účinky hub na lidi. Ve skutečnosti se houby již dlouho používají v tinkturách, bylinných lécích i v potravinách kvůli jejich zdravotním výhodám – zejména v tradiční čínské medicíně a dalších východních lékařských praktikách. To jsou jedny z nejstarších systémů medicíny na světě.

Jedna specifická kategorie hub zvaná cordyceps se dostala do centra pozornosti díky spojení s hitem HBO The Last of Us. Ale ještě před svou velkou hollywoodskou premiérou byl cordyceps oblíbenou složkou doplňků a dalších produktů, které nabízejí četné zdravotní výhody. Některé z těchto výhod zahrnují vlastnosti proti únavě, stárnutí a rakovině, které mohou pomoci zlepšit hladinu energie, sexuální touhu a dokonce i zdraví srdce.

Pojďme si cordyceps představit více v tomto článku.

Co je cordyceps?

Cordyceps je druh houby vyskytující se po celém světě. Některé z nejvzácnějších druhů jsou ve vyšších nadmořských výškách v himálajských oblastech Číny, Nepálu, Tibetu a Indie. Celkem bylo identifikováno více než 750 druhů cordycepsů. Z nich vědci identifikovali nejméně 35 druhů, které měly potenciální zdravotní přínosy a léčivé vlastnosti.

Cordyceps je obzvláště zajímavý druh houby tím, že má parazitickou povahu. Každý druh cordycepsu se zaměřuje na specifický, jedinečný hmyz. Například jeden druh cordycepsu může infikovat specifický druh mravence. Ale ten samý druh cordycepsu nemá žádný vliv na jiné druhy mravenců ani napříč regiony. Mezi další hmyz, na který se Cordyceps zaměřil, patří pavouci, můry a vážky.

Funguje to takto: Spóra cordycepsu přistane a infikuje svého hostitele. Poté začne šířit mycelia (neboli podhoubí) po těle hmyzu. Tyto mycelia nahrazují vnitřní tkáně hostitele a živí se jeho živinami. Jakmile je hmyz plně paralyzován nebo mrtvý, houba cordyceps vybuchne z těla hmyzu s plodnicí (viditelná reprodukční struktura cordycepsu). Tato plodnice pak šíří své výtrusy na další hmyz stejného druhu.

Plodnice je to, co lidé vyhledávají pro její potenciální zdravotní přínosy. Tradičně se plodnice cordycepsu mele a vaří s čajem a jinými bylinami. Plodnici můžete jíst i syrovou. Ale pravděpodobně bude chutnat lépe, když ji uvaříte v těstovinách nebo polévkách, nebo je dokonce přidáte na pizzu nebo placky.

Druhy cordycepsu

Ze všech cordycepsů existují tři známé druhy, o kterých jste možná slyšeli:

Ophiocordyceps unilateralis

Do roku 2007 byl ophiocordyceps považován za součást rodiny cordyceps. Ale kvůli své tmavší pigmentaci je nyní považován za svou vlastní samostatnou rodinu hub. Stále funguje téměř stejně jako ostatní cordyceps, ale specificky se zaměřuje na mravence tesařské v tropických pralesích v Brazílii, Austrálii a Thajsku, stejně jako na lesy mírného pásma v Jižní Karolíně, na Floridě a v Japonsku.

Tip: Víte, že nově jsou přímé lety do Thajska i z Brna?

Ophiocordyceps unilateralis se dostal do titulků v roce 2008, kdy klip z BBC Planet Earth ukázal časosběrný průběh toho, jak tato houba přebírá tělo mravence. Pokračující výzkum chování O. unilateralis naznačuje, že houba zcela obchází mozek mravence.

Zajímavost: Je to právě tato specifická houba, která inspirovala zombie seriál The Last of Us. Tento druh houby cordyceps je také ústředním bodem probíhajícího výzkumu toho, jak cordyceps obecně roste a šíří se.

Cordyceps sinensis

Pokud hledáte výhody cordycepsu, cordyceps sinensis (také známý jako Dong Chong Xia Cao, což znamená „červ v zimě, tráva v létě“) bude pravděpodobně na začátku vašeho seznamu vyhledávání. Tento druh cordycepsu je totiž nejvyhledávanějším druhem díky své vzácnosti a dlouhodobému používání v tradiční čínské medicíně.

C. sinensis roste na larvách můr nalezených ve vysokých nadmořských výškách na Tibetské náhorní plošině a v himálajských oblastech Bhútánu a Nepálu. Zvýšená poptávka vedla k nadměrnému sběru divoké houby, takže přirozeně pěstované C. sinensis je již téměř nemožné najít. Ve skutečnosti může syrová C. sinensis stát i několik desítek tisíc korun. Aby uspokojily poptávku v posledních letech, společnosti začaly masově vyrábět kultivovaný C. sinensis a další alternativy.

Cordyceps militaris

Druh Cordyceps militaris Cordyceps je jednou z alternativ k C. sinensis, která vykazuje slibné výsledky. Na rozdíl od C. sinensis ji lze pěstovat v laboratoři s použitím rýže jako základu. Díky tomu je výroba cordycepsu jednodušší, dostupnější a levná. Studie navíc prokázaly, že C. militaris má stejné složení jako C. sinensis, což z něj činí bezpečnou alternativu pro ty, kteří mají zájem tuto houbu vyzkoušet. Ale konkrétně jedna studie naznačuje, že byste neměli jíst C. militaris syrovou. Místo toho byste měli C. militaris před konzumací uvařit, abyste se vyhnuli potenciálnímu gastrointestinálnímu rozrušení nebo onemocnění.

Použití a užívání houby Cordyceps

Existuje spousta produktů, které v sobě mají cordyceps. Mezi tyto produkty patří doplňky ve formě kapslí, prášků, čajů a dokonce jsem viděl i houbové kávy. Ale choulostivá část nákupu těchto produktů – zejména doplňků – spočívá v tom, že si nikdy nejste zcela jisti, co dostáváte. Nikdy přesně nevíte, kolik cordycepsu doplněk skutečně obsahuje (a v jaké kvalitě).

Můžete získat velmi silnou dávku v jedné tobolce, ale pokud byste si šli vzít stejné množství z jiné lahvičky – dokonce od stejné společnosti – nemusíte získat stejné množství cordycepsu nebo dokonce stejné výhody.

Navíc štítky produktů mají tendenci nadužívat a zobecňovat termín „cordyceps“, aniž by specifikovaly, které druhy přesně používají. To znamená, že můžete polykat druh cordycepsu, u kterého nebyly prokázány žádné zdravotní přínosy.

Pokud hledáte produkt, který používá cordyceps, měli byste hledat produkty, které konkrétně používají C. sinensis, protože to je jeden konkrétní druh houby cordyceps, který je dlouho spojován s tradiční čínskou medicínou a je možná nejspolehlivější. C. militaris je pak také dobrou alternativou ke zvážení, pokud ji nejprve uvaříte.

Cordyceps můžete bezpečně jíst, ale chutná lépe, když si je uvaříte nebo přidáte do polévky. Nespoléhal bych jen na kapsle nebo doplňky, ale pokud jste dobrodružní a jste gurmáni a chcete je zkusit jíst nebo je dát do polévek, jděte do toho.

Zdravotní výhody Cordycepsu

Proč tedy házet cordyceps do polévky? Hned několik studií poukázalo na některé potenciální zdravotní přínosy konzumace určitých druhů cordycepsu, konkrétně C. sinensis nebo C. militaris. Je však důležité poznamenat, že tyto studie byly malé a z velké části se zaměřovaly na zvířata v laboratoři. Rozhodně je zapotřebí další výzkum, konkrétně studie, které měří zdravotní přínosy u lidí, aby se potvrdily některé z navrhovaných přínosů a jak účinné jsou ve skutečnosti.

Cordyceps má hodnotu ve východní medicíně a používá se poměrně dlouho, ale hodně z toho je neoficiální (údaje od lidí, nikoli výzkum) a v západní medicíně nebylo dost studií na lidech, aby se zjistilo, zda platí skutečný přínos.

Sponzorováno

Podle omezeného výzkumu, který byl dosud proveden, by některé potenciální výhody cordycepsu mohly zahrnovat tyto benefity:

Protizánětlivé vlastnosti

Několik výzkumných studií naznačuje, že cordyceps obsahuje bioaktivní složku zvanou cordycepin. Ta může pomoci při zánětech souvisejících s astmatem, revmatoidní artritidou, Parkinsonovou chorobou, hepatitidou a dalšími. Ve skutečnosti byl cordycepin identifikován jako potenciální nutraceutikum (potravina, která má léčivé účinky). Laboratorní studie naznačují, že cordycepin a polysacharid cordyceps mohou mít další pozitivní účinky na obezitu (stav často spojený s chronickým zánětem nízkého stupně). Přesto jsou zapotřebí klinické studie, aby se zjistilo, zda jsou stejné účinky přítomny u lidí.

Cordyceps vypadá jako jedna z těch superpotravin, které mohou snížit zánět. Když přemýšlíme o snížení zánětu, myslíme také na lepší celkové zdraví srdce a hladinu cholesterolu.

Cordyceps obsahuje látky, které mohou pomoci snižovat záněty v těle.

Zvyšuje výkon při cvičení

Snížení zánětu pomocí houby cordyceps může také pomoci zvýšit výkon při cvičení.

Když cvičíte, způsobujete vlastně zánět v celém těle. Když ho snížíte, podáte mnohem lepší výkon.

Jedna studie sledovala 28 jedinců, kteří se účastnili vysoce intenzivního cvičení v průběhu tří týdnů, přičemž konzumovali houbovou směs obsahující cordyceps. Tato studie prokázala významné zlepšení VO2 max (měření toho, kolik kyslíku vaše tělo absorbuje a spotřebuje při cvičení).

Jiná studie pak naznačuje, že kombinace Rhodiola crenulata (vytrvalá kvetoucí rostlina, která roste v chladných částech Evropy a Asie) a C. sinensis zlepšila aerobní výkon během výškového tréninku.

C. militaris může také zajistit zvýšení produkce ATP (které dodává energii vašim svalům). Některé studie však naznačují, že cordyceps nemá žádný vliv na aerobní kapacitu nebo vytrvalostní cvičení. Různé výsledky naznačují, že je potřeba více výzkumu k určení mechaniky cordycepsu a toho, jak různými způsoby ovlivňuje výkon cvičení.

Cordyceps je houba, která se používá v tradiční čínské medicíně již tisíce let kvůli svým potenciálním zdravotním benefitům.

Cordyceps má účinky proti stárnutí

Cordyceps se již dlouho používá v tradiční čínské medicíně u starší populace k dodání energie, ke snížení únavy a zvýšení libida a sexuální touhy. Ve skutečnosti se jí kvůli těmto účinkům říká „himalájská viagra“. Tradičně se používá spolu se ženšenem a Rhodiola rosea ke snížení únavy. Je zapotřebí další výzkum, ale vědci se domnívají, že je to proto, že cordycepin může pomoci regulovat energetický metabolismus.

Houba Cordyceps a protirakovinné účinky

Výzkum dále naznačuje, že cordyceps je jednou z několika druhů hub, které působí proti rakovině prsu. Ve skutečnosti může být cordyceps dokonce dobrým kandidátem na imunoterapii při rakovině. V Číně se také tradičně používá jako terapie pro lidi s rakovinou plic.

Když něco nabízí protirakovinné vlastnosti, říkají, že to může pomoci zablokovat růst nebo šíření rakoviny. Ale mohlo by to způsobit více škody než užitku, pokud by to narušilo vaši léčbu nebo způsobilo ředění krve. Pokud je cordyceps něco, co chcete zkusit, měli byste si nejprve promluvit se svým onkologem.

Reguluje hladinu cukru v krvi

Pokud jde o antidiabetické vlastnosti, zdá se, že cordyceps má vysoký potenciál. Laboratorní studie naznačují, že cordyceps by mohl snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit inzulínovou rezistenci. Může dokonce pomoci při dyslipidémii (zvýšený cholesterol nebo tuky v krvi). Ale tyto výsledky nemusí být u lidí stejné.

Dosud nebyly provedeny žádné významné klinické studie, které by zkoumaly vztah mezi cordycepsem a krevním cukrem u lidí. Je důležité, abyste tyto malé laboratorní studie nebrali jako lékařskou radu. Místo toho byste si měli promluvit se svým lékařem o alternativních způsobech, jak snížit hladinu cukru v krvi.

Cordyceps může pomoci chránit játra před poškozením a zlepšovat jejich funkci.

Cordyceps pomáhá snižovat stres a úzkost

Cordyceps také obsahuje látky, které pomáhají zlepšovat náladu a snižovat úzkost.

Vedlejší účinky Cordycepsu

Požití cordycepsu může způsobit řadu GI gastrointestinálních problémů, jako je nevolnost, průjem nebo celkové trávící potíže. Pokud užíváte nějaké léky na ředění krve nebo pokud vám byl diagnostikován diabetes 2. typu, možná se budete chtít cordycepsu úplně vyhnout, protože by mohl způsobit nebezpečně nízkou hladinu cukru v krvi.

Lidé s autoimunitními poruchami, jako je fibromyalgie nebo roztroušená skleróza, se mohou také chtít vyhnout užívání cordycepsu, protože nadměrné užívání by mohlo vést k závažnějším projevům nemoci.

Pokud jste podstoupili transplantaci orgánu, neměli byste užívat tento doplněk, protože by mohl přímo působit proti lékům proti odmítnutí orgánu tělem.

A pokud se obáváte o získání jakýchkoli potenciálních zombifikačních efektů podobných tomu, jak O. unilateralis působí na mravence tesařské, není třeba se obávat, tedy alespoň prozatím. Teplota našeho lidského těla je dostatečně vysoká na to, aby denaturovala jakýkoli z proteinů, které by nás mohly ovlivnit.

Přesto nebyl cordyceps dostatečně prozkoumán, abychom s jistotou věděli, jaké jsou jeho plné zdravotní přínosy – a vedlejší účinky. Počáteční studie vypadají slibně, ale bude trvat další výzkum, než bude možné potvrdit jakékoli potenciální lékařské použití. Tak na to myslete.

Zajímavosti o houbě Cordyceps

Cordyceps je houbový rod obsahující více než 400 druhů hub. Následující některé zajímavosti o této houbě:

 • Cordyceps je parazitická houba, která roste na různých druzích hmyzu. Když se houba dostane do těla hmyzu, začne mu růst uvnitř a nakonec ho zabije.
 • V tradiční čínské medicíně se cordyceps používá k léčbě různých onemocnění, včetně astmatu, bronchitidy, únava, nespavost a impotence.
 • Cordyceps je také oblíbeným doplňkem pro sportovce a bodybuildery, protože se tvrdí, že zvyšuje výdrž a posiluje imunitní systém.
 • Některé druhy cordyceps se používají jako afrodiziakum a jsou známy pod názvem „housenkové houby“ kvůli svému původu a tvaru, který připomínají housenky.
 • Cordyceps sinensis, nejznámější druh cordyceps, roste v nadmořských výškách nad 3 500 metrů v oblastech Tibetu, Bhútánu a Nepálu. Kvůli obtížnému sběru a vysoké ceně se cordyceps sinensis nazývá „zlatá houba“.
 • Cordyceps sinensis byla jednou z prvních hub, která byla pěstována v laboratoři, což umožnilo výrobu a šíření výrobků z této houby po celém světě.
 • V poslední době se cordyceps stal předmětem výzkumu pro své možné protirakovinné vlastnosti. Některé studie ukázaly, že extrakty z této houby mohou pomoci snížit růst nádorů a zlepšit účinnost chemoterapie.
 • Kromě toho se cordyceps používá k výrobě kosmetických přípravků a produktů na péči o pleť, protože obsahuje antioxidanty a jiné složky, které mohou pomoci zlepšit zdraví kůže a bojovat proti stárnutí.
 • Cordyceps je také populární v kuchyni a používá se jako ingredience v mnoha tradičních asijských jídlech, včetně polévek, omáček a nádivky.
 • Zajímavostí je, že v roce 2006 byl objeven nový druh cordyceps v lesích Jižní Koreje.

Stručně si shrňme informace o houbě Cordyceps

Je třeba mít na paměti, že výzkumy o cordycepsu jsou stále v raných stádiích a mnoho z těchto udávaných zdravotních benefitů vyžaduje další výzkumy, aby byly potvrzeny. Přesto může být užívání cordycepsu jako součást celkově zdravého životního stylu užitečné. Před začátkem užívání cordycepsu je však vždy nejlepší se poradit s lékařem.

Ano, Cordyceps je obecně považován za bezpečnou rostlinu, v některých případech může ale způsobit nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou například průjem, bolest hlavy nebo zvracení. Je důležité mluvit s lékařem, než začnete užívat Cordyceps jako doplněk stravy nebo léčbu.

Sponzorováno

Znáte houbu Cordyceps? Užíváte ji? Napište nám do komentářů, v čem vám pomáhá.

A dále si o houbách přečtěte

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva