Sponzorováno

Vyrážka ze slunce (polymorfní světelná erupce) – co je to a jak na ni? 4.78/5 (18)

Trápí vás vyrážka ze slunce?

Trápí vás vyrážka ze slunce?

Milujete léto hlavně proto, že se můžete opalovat a získat tak dokonalou bronzovou barvu? O tom, jak si opálení udržet, jste vám radili v jednom z našich předchozích článků a nyní se zaměříme hlavně a to, jak eliminovat potíže spojené s opalováním. Mnohdy se totiž může na vaší kůži objevit vyrážka. Jakási vyrážka od slunce. A jak danému stavu nejlépe předcházet? Podívejte se společně s námi na osvědčené tipy a cesty.

Nejdříve se podívejme na pár případů, kdy vyrážka nemusí být úplně od slunce, ale od něčeho kapku jiného.

Omývejte se čistou vodou

Není nic výjimečného, že vyrazíte vodě, jste zde několik hodin a domů se vracíte se celkem veko vyrážkou. Za to mnohdy může nejenom slunce, ale také voda, ve které se koupete. Ve výsledku to může být právě ona, která v kombinaci se sluncem způsobuje vyrážku. A je jedno, kde se koupete, jelikož problémy může přinášet:

Ať se tedy koupete kdekoliv, měli byste se po každé koupání osprchovat klasickou vodu z vodovodu. Pokud není k dispozici, mějte vodu s sebou v láhvi, nebo využijte vlhčené ubrousky. Je třeba z vaší kůže odstranit vše, co by ji mohlo dráždit.

Používejte správné přípravky na opalování

Je jasné i to, že pokud vyrazíte na sluníčko, tak je třeba svou kůži zcela pochopitelně chránit. Možností je na našem trhu celkem dost a když se podíváme na hlavní trojici věcí tak se jasně patří:

Jejich hlavním cíle je samozřejmě poskytnout vám dobrou ochranu proti spálení. Na druhou stranu může platit to, že čím lepší ochrana, tím více různých chemických látek, které mohou na kůži působit negativně. Pokud vybíráte ten pravý, je ideální sledovat složení a koupit variantu s nižším ochranným faktorem, a budete se mazat spíše pravidelně.

Vyhnutí se přímému slunečnímu záření je nejlepší ochrana proti sluneční vyrážce.

Na slunce pomalu

Problém může být spojený také s tím, že budete chodit delší dobu zahalená a potom dojde k tomu, že vyrazíte na sluníčko. A na něm budete několik hodin denně. A toto rozhodně není něco, co by vaší kůži prospělo. Na slunce proto začněte chodit pomalu. Jak z toho důvodu, že eliminujete možné spálení, tak i z důvodu, že můžete eliminovat problémy spojené s tím, že by snad došlo k výskytu vyrážky. Nechoďte proto na sluníčko od 11 do 13 hodiny, to je nejsilnější.

Nepodceňujte stín

Určitě je dobré chránit se proti vyrážce tak, že budete mít své tělo ve stínu. Když půjdete do vody tak to pravděpodobně příliš nepůjde, ale jinak toto rozhodně doporučujeme. Hlavě potom riziková místa, jako bývá například krk, ale také se může jednat o oblast dekoltu. Správným časem kdy být stoprocentně ve stínu, je také doba okolo poledne. To proto, že v tuto dobu je sluce opravdu nejsilnější. Ideální doba, kdy je vhodné se slunci vyhýbat, je od 11 do 13 hodin. Samozřejmě čí více budete ve stínu, tím lépe.

Máte kvalitní ručník?

I když se to na první pohled nemusí zdát, tak i ten rozhoduje o tom, zda se vyrážka objeví, nebo nikoliv. Je to podobné, jako v případě nekvalitního oblečení. Když je ručník spíše s umělých materiálů špatně saje je spíše hrubý než měkký, může se to podepsat právě i na tom, že vyvolá nemalé podráždění vaší kůže. V takovém případě doporučujeme vaši plážovou výbavu vyměnit za něco, co bude lepší. Také dejte pozor na to, jak daný ručník perete a v čem ho perete. Toto může být častý problém hotelů, kam je vhodné brát si raději svoje a eliminovat problémy.

Sponzorováno

Zkuste černý čaj

Nikoliv na to, že ho budete pít, ale na to, že si z něho vytvoříte odvar a ten následně budete přikládat na postižená místa. Plně postačí namočit do něho kapesník a ten přiložit na daná postižená místa. A to nejlépe vždy po opalování. I když se to jeví jako celkem jednoduchá rada, tak skutečně funguje. Dobré je připomenout i to, že černý čaj by měl být co možná nejkvalitnější a zcela pochopitelně neslazený. Po uvaření je možné nechat ho v lednici i několik dní a používat každý daný den.

Nebojte se studené vody

Dobrou pomocí, pokud se objeví vyrážka, je rozhodně snaha o to, že dané místo budete chladit. Určitě se nebojte studené vody, jelikož ta je nejlepším možným pomocníkem. Když budeme konkrétnější, tak je vhodné nepoužívat příliš dráždivá mýdla, stejně jako není vhodné, když je dané místo až příliš zpocené. Pokud se vyrážka ze slunce objeví tak se nebojte studené vody, stejně jako se rozhodně nebojte ani pravidelného sprchování. Obojí je v daném případě nejlepší možná varianta, kterou jenom lze udělat.

Tak, a nyní se podívejme na případy, kdy jde opravdu o sluneční alergii.

Pozor na alergie

Alergičtí můžete být skutečně na celou řadu různých věcí. Není to zase až tak nic výjimečného. Dost možná jste proto slyšeli i to, že existuje alergie na slunce. Během toho skutečně může docházet k tomu, že se rázem na vašem těle objeví pupínky. Co v takovém případě dělat? Zcela logicky je první pomoc spojená s tím, že půjdete mimo slunce. Dále je vhodné nezapomenout na medikaci. Jedná se o takzvaná antihistaminika. Jde o léky které dokážou tlumit alergické reakce vašeho těla. Mají univerzální spektrum použití a kladem je i to, že jsou na trhu volně dostupné.

I takto může vypadat sluneční vyrážka.

I takto může vypadat sluneční vyrážka.

Extrémní citlivost na ultrafialové paprsky (fotosenzitivita) může v průběhu několika minut způsobit červenou, svědivou vyrážku na kůži. Tento problém lékaři nazývají polymorfní světelná erupce. Obvykle se vyskytuje ve formě malých papulí (pupínky) a méně často ve formě kopřivky na exponovaných oblastech pokožky. Přestože množství UV záření, které způsobuje sluneční vyrážku, závisí na každém jednotlivci, většina lidí má minimální prahovou hodnotu, jak dlouho mohou být vystaveny působení UV záření před vypuknutím vyrážky. Sluneční vyrážka se často vyřeší sama o sobě – během několika dní nebo týdne – a obecně nevyžaduje žádnou jinou lékařskou péči než prevenci a léčbu doma. Ale můžete si pomoci k lepšímu a rychlejšímu hojení.

Studené obklady nebo i aloe vera

Aplikujte studené obklady na vyrážku od slunce pomocí ručníku navlhčeného studenou vodou. Krém s obsahem 1% hydrokortizonu (protizánětlivá látka ze skupiny kortikosteroidních hormonů) může zmírnit svědění, ale pokud chcete jít přirozenou cestu, zkuste na vyrážku použít uklidňující chladivý gel z aloe vera.

Orální léky

Chcete-li snížit zarudnutí a bolest, mohou být užitečné, že máte ibuprofen nebo aspirin ve vaší lékárničce. Zkuste také ústně brát 2 až 3 g rybího oleje denně, to sníží zánět spojený se sluneční vyrážkou.

Sponzorováno

A co vy? Jak se svou vyrážkou od slunce bojujete vy? Budeme rádi za tipy a komentáře pod článkem.

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva