Mallorca akné neboli sluneční alergie – jak tomuto akné předejít a jak se bránit? 4.94/5 (18)Opalujete se? Pozor na Mallorca akné...

Opalujete se? Pozor na Mallorca akné…

Těšíte se na krásnou bronzovou pokožku, ale už po prvním opalování váš obličej či dekolt pokryjí červené fleky, které nesnesitelně štípou. Nebo nehezké tečky, které vypadají jako akné. Dá se solární alergii (nazývané také jako Mallorca akné) předejít?

Alergie na slunce se u vás může objevit, i když nejste pravý alergik. Její příznaky vznikají pár hodin nebo dní po pobytu na slunci. Není snadné bojovat s ní. Úspěch závisí na tom, zda vás její projevy překvapí nečekaně, nebo o nich víte a předem se na ně připravíte.

Mallorca akné je nepříjemný problém

Má několik podob. Nejčastější je polymorfní světelná dermatóza. Zasahuje ty partie, které obvykle nevystavujeme slunečnímu záření – výstřih, ramena, krk, shyby ramen a nohou. Vyhodí se na nich svědící vyrážky, pupeny připomínající kopřivku, pálivé fleky nebo puchýřky. Nedá se předvídat, kdy a v jaké síle alergie zaútočí. Někdy vás potrápí jen na začátku léta, a když si pokožka na slunce zvykne, ustoupí. Jindy se objeví, pouze pokud jste v jižních zemích a u moře. Mallorca akné vzniká, když UV záření reaguje s některými chemickými složkami v opalovacích a kosmetických prostředcích. Spouští se zánětlivá reakce a na pokožce, nejčastěji v dekoltu, se tvoří malé vyrážky podobné akné. Postihuje zejména mladé lidi s mastnou pletí a se sklonem k akné.

Pokud si nedáte pozor, může vám pořádně zavařit fotoalergická reakce. Některé látky v lécích, rostlinách, potravinách a parfémech totiž reagují se slunečním světlem a spouštějí toxickou nebo alergickou reakci. Kůže zčervená, svědí a štípe. Nejznámější jsou antibiotika, ale alergii mohou klidně způsobit i jiné, například antirevmatika, prostředky pro odvodnění, sedativa či masti obsahující dehet.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

U některých lidí vyvolá alergii kontakt s celerem, s petrželí, citrusovými plody, fíky. Prudkou přecitlivělost kůže na slunce způsobují parfémy, zejména takové, co obsahují bergamotový olej, ale stále častěji i jiné parfémované, a dokonce i neparfémované krémy.

Jak předejdete Mallorca akné?

° Pokožku trénujte na sluneční záření postupně ještě před letní sezónou. Můžete navštívit i solárium, samozřejmě v rozumné míře.
° Preventivní užívání betakarotenu přispívá také ke snížené reaktivitě kůže, začněte ho brát asi měsíc před plánovanou dovolenou.
° Vhodné jsou i produkty, které obsahují antioxidanty, například vitamin E nebo C. Má význam, pokud používáte normální krém na obličej a tělo s takovými antioxidanty již dva týdny před dovolenou, protože pokožka si tyto ochranné faktory zapamatuje.
° Užívání antihistaminik dva týdny před odjezdem může rovněž zmírnit solární kopřivku nebo jí dokonce zabránit. Některé druhy antihistaminik vám předepíše kromě alergologa i praktický lékař, případně si je koupíte v lékárně.
° Slňte se ráno a podvečer, s přestávkou během poledního silného záření.
° Při koupání v moři vám dobře poslouží bavlněné tričko bledé barvy.
° Neopalujte se přímo na trávě. Před sluněním se nikdy neparfumujte. Pokud se malujete, používejte hypoalergenní kosmetiku.
° Pokud berete antibiotika, na opalování zapomeňte. Pokud máte ekzém nebo jinou dermatitidu, před odchodem na slunce se nenatírejte krémy a mastmi s obsahem dehtu. U ostatních léků si pozorně přečtěte příbalové letáky. Upozorní vás na možnou fotoalergickou reakci.
° V závislosti na fototypu své pleti používejte ochranné krémy s vysokým UV faktorem.
° Po opalování a sprchováním se nezapomínejte natírat přípravky “po”.
° Pokud víte, že vám hrozí Mallorca akné, používejte ochranné gely s vysokým UVA filtrem. Tyto gely jsou bez tuku, proto můžete mít pocit napnuté pokožky.

Pozor!
Slovo “hypoalergenní” na obalech opalovacích prostředků znamená, že látky, které obsahuje, byly testovány na vlastní alergický potenciál. Vy si všímejte údaj “bez tuku” nebo “gel”.

V době, kdy se vystavujete slunci, se vyhýbejte i ostatním kosmetickým přípravkům s obsahem tuku. Jde zejména o tělová mléka a přípravky po opalování.

Co dělat, když Mallorca akné už máte?

° Slunci se vyhýbejte, jak jen můžete! I kdybyste měli celou dovolenou prosedět v hotelovém pokoji a ven vycházet až večer. Noste klobouk, sluneční brýle s filtrem, dlouhý rukáv.
° Nezapomínejte na pravidelné užívání antihistaminik, které zmírňují svědění. Vhodné jsou chladivé gely s obsahem antihistaminik, v krajním případě místní kortikoidní masti s protizánětlivým účinkem. Pomůže i kalciová mast a uklidňující pěnový sprej s obsahem pantenolu.
° Na zanícenou kůži výborně působí obklady z černého nebo zeleného čaje. Nebo vyzkoušejte osvědčený recept babiček a natřete se zakysanou smetanou.
° Pokud vás alergie na slunce trápí každoročně před sezónou se poraďte s kožním lékařem nebo s alergologem o prevenci.

Kam dál?

VIDEO: O slunečních alergiích

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva