Diabetická retinopatie – neléčená cukrovka může vést ke slepotě 4.86/5 (7)

Sponzorováno

I takto nějak můžete vidět při diabetické retinopatii

I takto nějak můžete vidět při diabetické retinopatii

Diabetická retinopatie je oční onemocnění, které je spojeno s dlouhodobým diabetem. Retinopatie může nastat u všech typů diabetu. Pokud se neléčí, může diabetická retinopatie vést až ke slepotě. Čím déle má člověk cukrovku, tím vyšší je šance na rozvoj diabetické retinopatie.

Zdravá sítnice je nezbytná pro dobrý zrak!

Delší období vysoké hladiny cukru v krvi může způsobit poškození drobných cév v sítnici v zadní části oka. Sítnici lze popsat jako film, který přijímá světelné obrazy a posílá je do mozku.

Pod názvem diabetická retinopatie se skrývá poškození sítnice způsobené porušením jemných cév vyživujících oko a sítnici. V důsledku dlouhodobé vysoké hladiny cukru v krvi mohou drobné cévy prasknout. Jako náhrada se pak vytvoří nové, ale ty nejsou tak pevné a ve výsledku mohou samotné sítnici překážet v práci. Následkem jejich prasknutí dochází ke krvácení v oku s následným nedostatkem kyslíku pro sítnici.

Sítnice je stejně jako mozek choulostivá na strádání a ve výsledku to může znamenat její trvalé poškození vedoucí až k obávané slepotě. Riziku vzniku retinopatie lze předejít pravidelnou kontrolou hladiny cukru v krvi.

Typy diabetické retinopatie

Tři hlavní typy diabetické retinopatie:

 1. non-proliferativní retinopatie
 2. makulopatie
 3. proliferativní retinopatie

Uvedené typy jsou různé stupně téhož stavu. Typy retinopatie se mění společně s tím, jak nemoc postupuje, přičemž v praxi je možné mít více než jeden typ najednou.

1. Non-proliferativní retinopatie

Vznikají malé otoky na stěnách krevních cév. Tyto váčky se jeví jako malé červené tečky na sítnici. Vznikají malé žluté skvrny na sítnici. Jedná se o tvrdé výměšky tuků z krve. Na sítnici vznikají tečky a skvrny z krvácení. Tento typ retinopatie neohrožuje přímo zrak, ale je třeba, aby byl pacient sledován odborným lékařem.

2. Makulopatie

Makula (macula lutea) umožňuje centrální vidění a je nezbytná pro jasné a detailní vidění.

Makulopatie se projevuje cévními změnami na sítnici. Z nemocné cévy vytéká tekutina a může se vytvořit i cevní uzávěr, čímž dochází k ukládání zásob vody nebo krve a vzniká otok, který má za následek ztrátu ostrosti zraku.

3. Proliferativní retinopatie

Při proliferativní retinopatii dochází k ucpání drobných krevních cév v sítnici, přičemž v reakci na nedostatek krve v sítnici začíná růst nových abnormálních krevních cév. Tyto cévy jsou křehké a mohou:

Sponzorováno

 • krvácet do oka (krvácení do sklivce)
 • stimulovat abnormální podpůrné tkáně, které mohou způsobit, že se sítnice odloupne od zadní části oka

Obě tyto komplikace způsobují snížení zraku. Pokud se tyto nové a abnormální cévy neléčí, může dojít až ke slepotě. Abnormální krevní cévy navíc zvyšují pravděpodobnost vzniku glaukomu, což je zelený zákal, který je velmi obtížně léčitelný.

Jsem ohrožen diabetickou retinopatií?

Mezi rizikové faktory diabetické retinopatie patří následující (pokud se Vás některá z níže uvedených skutečností projeví, je vhodné, abyste vyšetření na retinopatii podstoupili co nejrychleji):

 • Špatná kontrola glykémie
 • Protein v moči
 • Vysoký krevní tlak
 • Dlouhodobý diabetes
 • Zvýšené tuky (triglyceridy) v krvi

Každý, kdo trpí diabetem, čelí riziku vzniku diabetické retinopatie. Čím déle člověk má diabetes, tím větší riziko vzniku diabetické retinopatie se stává. Ovšem udržení hladiny glukózy v krvi pod kontrolou může pomoci výrazně zpomalit vývoj retinopatie.

Existují nějaké způsoby, jak zabránit diabetické retinopatii?

Dlouhodobé dobré řízení hladiny glukózy v krvi pomáhá předcházet diabetické retinopatii a snižuje riziko jejího vývoje. Jak na prevenci? Přestaňte kouřit, udělejte si čas na pravidelné kontroly krevního tlaku a cholesterolu a také na pravidelné oční prohlídky.

Riziko vzniku diabetické retinopatie může být sníženo pomocí následujících opatření:

 • Oční vyšetření provádějte jednou za rok
 • Kontrolujte svůj diabetes striktně prostřednictvím medicíny, inzulínu, diety a cvičení
 • Pravidelně kontrolujte hladiny cukru v krvi
 • Pravidelně testujte hladinu ketonu v moči

Může být léčena diabetická retinopatie?

Laserová chirurgie se často používá při léčbě diabetického očního onemocnění, ale každý stupeň diabetické retinopatie může být léčen jiným způsobem.

Non-proliferativní retinopatie nemá žádnou léčbu, ale pacienti potřebují pravidelné oční vyšetření. Makulopatie se obvykle léčí ošetřením laserem (malé popáleniny, které pomáhají předcházet růstu nových cév a zlepšovat přívod živin a kyslíku do sítnice).

Co si dále přečíst o diabetické retinopatii?

VIDEO: Diabetická retinopatie mi krade zrak už od 22 let – Jak nemoc léčí světelná maska?

VIDEO: Jaké jsou nové možnosti léčby diabetické retinopatie – domácí terapie dokáže divy

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva