Obsah článku
Rakytník ovlivňuje oběhový systém, pomáhá k dobrému trávení a umí si poradit i s kožními onemocněními. Dokonce má i protirakovinné a antidepresivní účinky, takže si hravě poradí i s různými druhy depresí. Pročistí vám celé tělo a „zařídí“, abyste měli krásné vlasy a pleť. To je dost benefitů od tak nenápadných plodů jako je rakytník, ne?
Lidstvo zná rakytník už 2500 let
Tato rostlina patřila do lidového léčitelství Tibeťanů, obyvatel Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Lidstvo ji zná a využívá jeho léčebné účinky už 2500 let, přičemž se používal při léčení plicních, jaterních i zažívacích onemocněních. V tradiční tibetské medicíně je rakytník považován za léčivou bylinu, která se používá při kardiovaskulárních onemocněních či poškozeních plic.
Pokud jste se rozhodli vyzkoušet jeho blahodárné účinky, využít jej můžete úplně celý – od kořene přes listy až po semena rakytníku.
Zdravotní benefity krásně oranžového rakytníkového oleje
Mimořádně léčivý je tmavě oranžový olej, který vznikne vylisováním jeho plodů. Má vysoký obsah biologicky aktivních látek, jde o přírodní koncentrát vitamínů A, B1, B2, B6, D, E, F, K a P.
Rakytníkový olej je bohatý také na kyselinu listovou, organické kyseliny a minerální soli, na betakaroten a důležité esenciální mastné kyseliny omega 3,6,9, které snižují riziko mozkových cévních příhod a infarktu. Obsahuje i vzácnou omega 7 mastnou kyselinu, která se v přírodě vyskytuje jen zřídka. Tento olej působí jako antioxidant ochraňující buňky před poškozením volnými radikály. Kdy je tedy rakytník super?
- při všech typech nachlazení
- na bolesti hlavy, stres, pracovní či sportovní zátěž
- po infekčních onemocněních a chirurgických zákrocích
- podpora trávení, bolesti žaludku, snížená acidita žaludečních šťáv
- při onemocnění pohlavních orgánů a zánět močových cest
- zlepšení paměti a koncentrace
- Může ovlivnit růst tkání při poškození kůže a sliznic a současně má antibakteriální účinky, které zvyšují odolnost organismu vůči volným radikálům.
- Má také příznivý účinek na elasticitu a průchodnost cév, krevní srážlivost, ale především na sliznici trávícího ústrojí.
Rakytníkový olej pomáhá i při ateroskleróze
Nejaktivnější složkou rakytníkového oleje je provitamin D, který zabraňuje vstřebávání cholesterolu do krevního séra. Spolu s dalšími biologicky aktivními látkami pomáhá při ateroskleróze, což je onemocnění tepen.
Jeho výhody pro zdraví lidského organismu však zdaleka nekončí. Je výborným pomocníkem při onemocněních dýchacího traktu, žaludečních vředech, ale i kožních problémech včetně omrzlin a popálenin.
Sponzorováno
V jaké formě rakytník můžete sehnat?
Rakytník roste skoro všude. Nejlépe uděláte, když si ho koupíte v lékárně jako doplněk stravy. V lékárně máte k dispozici prášek z jeho plodů, rakytníkový olej v kapslích, ve formě tablet, čaje nebo výborného rakytníkového sirupu. Najdete ho dokonce i jako přípravek po opalování, protože díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá minimalizovat dlouhodobé účinky expozice na slunci.
Zkuste: výborný recept na rakytníkový džem
Ze zdravých plodů si můžete připravit např. chutný kompot nebo džem. Z vysušených plodů se zase dá uvařit výborný osvěžující nálev či odvar. Udělejte si z rakytníku chutný a léčivý džem.
Co budete na džem z rakytníku potřebovat?
Budete k tomu potřebovat 1 kg rakytníkových bobulí, 700 g cukru a 100 g pektinu. Pektiny jsou želírovací látky, které najdete v množství potravinách, kde fungují jako stabilizátory, emulgátory a zahušťovadla. Koupíte ji jako samostatnou látku, většinou ve směsi s cukrem, která se používá pro domácí výrobu marmelád.
Jak postupovat při přípravě?
Bobule si očistěte, omyjte, dejte do hrnce a podlijeme trochou vody. Vařte až do změknutí a pak postupně přidávejte cukr s pektinem a vařte, dokud vám nezhoustne. Horkým džemem naplňte čisté skleničky, uzavřete víčkem a otočte dnem vzhůru. Nechte vychladnout a máte hotový chutný džem plný vitamínů.
Pěstování rakytníku doma? Jasně, proč ne?
Tuto léčivou bylinu si můžete vypěstovat i doma. Vyberte si kvalitní keř v ovocných školách nebo v zahrádkářství, kde vám odborně poradí, jak rakytník pěstovat. Rakytník je dvoudomá rostlina, to znamená, že blízko sebe byste měli mít vysazené samčí i samičí keře. I když pohlaví rostliny zřejmě těžko odhadnete, odborníci ze zahradnictví nebo ovocné školy vám poradí.
Rakytníku nevadí vítr, přežije i první mráz a je schopen růst i v podmínkách sucha. Nepěstujte ho ale na místech, kde je stále stín a v těžkých a kyselých půdách. Naopak dařit se mu bude ve vápenité zemi, kterou je třeba při dlouhotrvajícím suchu občas zalít, což platí hlavně o keřích mladších, než čtyři roky.
Pár slov o rakytníku na závěr
Rakytník řešetlákový je zázračnou bylinou, která je skvělou prevencí proti chorobám, kterými trpíme hlavně během zimních měsíců. Proto je ideální ke konzumaci během celého roku, včetně zimy, kdy je obranyschopnost organismu oslabena.
Kdy rakytník raději moc ne?
Sponzorováno
Ale vše má své pro i proti. I rakytník. Vyhněte se rakytníku, pokud máte problémy se žlučníkem nebo slinivkou břišní. Zvláště pokud máte tyto orgány v zánětlivém procesu, může rostlina u některých pacientů dramaticky zhoršit jejich stav. U dětí by měly užívat snížené dávky, to je snad samozřejmost.
Co si o rakytníku přečíst více?
- Další možné využití rakytníku a jeho účinky
- Rakytník léčí i zkrášluje
- Zajímavé zdravotní informace o rakytníkovém oleji
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Zdravé ovoce
Přečtěte si také naše další články