Sponzorováno

Rakytník – jeho účinky na zdraví a možné využití 4.83/5 (6)

Rakytník - jeho účinkyPrávě v zimě a častém sychravém počasí se nám může stát, že pociťujeme oslabení své obranyschopnosti, býváme náchylní k nemocem a mnohdy se po týdny nejsme schopni vymanit z rýmy, kašle nebo dalších onemocnění. Začínáme pak obvykle pátrat po tom, jak správně nastartovat svůj imunitní systém, abychom se dokázali co nejlépe bránit útočícím původcům nemocí. Jednou z možností je konzumace rakytníku.

Malé představení rakytníku

Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) můžete nalézt v mnoha přípravcích pro podporu imunity, avšak i v produktech poskytujících jiné léčebné účinky. Má totiž velmi pestré možnosti využití. Kromě toho též rakytník jako rostlina působí velmi hezkým dojmem. Jedná se o keř vysoký kolem tří metrů, má šedé listy a drobné kvítky, z nichž na podzim dozrávají krásné oranžové bobule. Plody jsou šťavnaté, mají příjemné aroma a jejich sytá barva vyloženě láká ke konzumaci. Při sběru bobulí však buďte opatrní, rakytník vás může řádně potrápit svými trny.

Původem pochází z Asie. Nevýhodou rakytníku je jeho pěstování. Pokud někde roste, rád totiž zabírá i půdu ve svém okolí a často dochází k jeho nekontrolovatelnému šíření. Snadno se pak může stát jediným obyvatelem vaší zahrady. Rostlina miluje slunná místa, je nenáročná na vodu.

Co nám konzumace rakytníku přinese?

Plody rakytníku mají velmi vysoký obsah vitamínu C, který si uchovávají i při sušení nebo tepelném zpracování. Často se o něm hovoří jako o citroníku severu. Kromě toho se však pyšní obsahem vitamínů A, B, E, F, D, K, organických kyselin, minerálů, tříslovin a silic.

Jaké má rakytník účinky na naše zdraví?

Mezi jeho blahodárný vliv na lidské tělo patří:

  • podpora dobrého fungování imunitního systému
  • pozitivní vliv na trávicí systém
  • zlepšení stavů při očních chorobách (šerosleposti, defektech rohovky)
  • prevence kardiovaskulárních chorob
  • zlepšení stavu pokožky
  • podpora činnosti štítné žlázy
  • urychlení rekonvalescence po nemoci
  • protinádorové účinky
  • snížení únavy
  • prevence proti depresi

Jak můžete rakytník užívat?

Podívejte se na pár tipů, jak můžete tento oranžový zázrak konzumovat:

Sponzorováno

1. Jen tak čerstvé

Jasně, nejjednodušší a nejlepší rada. Bobule rakytníku lze samozřejmě konzumovat čerstvé, ale i sušené.

2. Rakytníkový sirup

Můžete si z nich připravit vynikající sirup. Je do něj potřeba dát bobule rakytníku, vlažnou vodu, kyselinu citronovou a cukr. Plody je nutné rozmačkat, zalít vodou, přidat kyselinu citronovou a nechat celý den stát. Poté směs přeceďte a vymačkejte šťávu. Na závěr se přidá cukr, který se nechá na teple rozpustit. Sirup je možné uchovat uzavřený v lahvích.

3. Rakytníkový džem (marmeláda)

Pokud bobule rakytníku rozvaříte, přidáte cukr a želírovací přípravek, získáte rakytníkový džem. Z plodů lze vytvořit třeba i povidla, kompot, džus, likér nebo ovocné víno.

4. Různé rakytníkové nápoje

U nápojů je vhodné nechat je důkladně odležet, mají pak lepší chuť. Zalitím dvou polévkových lžic sušených bobulí 500 ml vody a následným povařením získáte léčivý čaj. Nemusíte jej ani přecedit, snadno jej zkonzumujete kompletně i s plody rakytníku. Čaj je možné připravit též z listů rostliny.

5. Rakytníkový olej

Používá se i rakytníkový olej. Doporučuje se jej pravidelně konzumovat při nemocech trávicího traktu, jaterních chorobách, ateroskleróze, ale i poruchách prokrvení. Zlepšuje stav po prodělaném infarktu nebo mrtvici. Zevně je možné jej použít pro lepší hojení ran, popálenin a různých ekzémů. Lze jej přidávat do koupele, při aplikaci na pokožku hlavy zabraňuje vypadávání vlasů. Naleznete jej jako přísadu v kosmetických přípravcích.

U rakytníku nejsou prokázané žádné nežádoucí účinky. Pokud nemáte možnost získat čerstvé plody, lze je zakoupit sušené v prodejnách s bylinkami či se zdravou výživou. Rakytník je součástí mnoha přípravků, které jsou k dostání též v lékárnách. Najdete ho ve formě kapslí, oleje, tinktury nebo sirupu. U těchto přípravků se vždy řiďte doporučeným denním dávkováním a způsobem použití.

Co dále si o rakytníku přečíst?

VIDEO: Rakytník a jeho použití – rakytníková šťáva

VIDEO: O oleji z rakytníku

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva