Sponzorováno

Noni – magické superovoce 4.52/5 (21)

Noni - magické superovoceDomorodci z ostrovů Polynésie tvrdí, že kdo konzumuje Noni, dožije se sta let. O této rostlině se píše už v Bibli jako o zázračné rostlině. Znáte toto takřka zázračné ovoce? Noni (Morinda citrifolia) pochází z tichomořských ostrovů, kde ho domorodci označují také jako „magické ovoce“. Patří do čeledi Rubiaceae. Ovocné plody rostou na stálezelených stromech nebo keřích s výškou do 6 metrů. Zralé ovoce má jemně žlutou až bílou barvu, nepříjemný zápach a nepříliš lákavou chuť. To však nic nemění na faktu, že Morinda citrifolia se v tichomořských ostrovech využívá jako léčivá rostlina.

Noni je vzácné ovoce i pro domorodce

Pro domorodce je noni opravdu vzácné, protože využívají všechny jeho části – ovoce, listy, kůru, květy, semena i kořeny. Léčivé účinky, které potvrdily i některé vědecké studie, způsobily, že poptávka po produktech z noni neustále roste. I na našem trhu je toto nevšední ovoce dostupné ve formě výživových doplňků – šťáv i kapslí, které mají na rozdíl od ovocných plodů lahodnou chuť. Lidé začínají chápat nejen na základě vědeckých výzkumů, ale i zkoušením na vlastní kůži, že některé přírodní produkty mají pro lidský organismus velké blahodárné a léčivé účinky.

Jedinečné složení a účinky ovoce noni

Za zajímavým vzhledem ovoce se skrývá jedinečné složení, které pomáhá obyvatelům polynéských ostrovů bojovat s nemocemi už dva tisíce let. Zkušenosti domorodců postupně přibývaly a přibývaly a samozřejmě dědily se z generace na generaci. Noni se s rozvojem cestovního ruchu postupně dostalo i do západního světa a je předmětem vědeckých výzkumů: „Provedené výzkumy dokázaly, že rostliny produkují přírodní živiny, včetně karotenoidů a flavonoidů, které plní v organismu člověka velmi důležité funkce,“ říká odborník na noni.

Úkolem těchto látek je chránit člověka před nemocemi i napravovat škody, které způsobují škodlivé volné radikály z vnějšího prostředí. Ano, je pravda, že fytochemikálie, zejména zmíněné flavonoidy a karotenoidy, jsou obsaženy ve více rostlinách, jenže noni obsahuje i irydoidy, které neztrácejí svůj účinek ani při zpracování a skladování.

Sponzorováno

Dlouholeté výzkumy dokázaly, že irydoidy jsou nejúčinnějším přírodním elementem obranyschopnosti pro lidské tělo. Noni má několikanásobně větší účinnost než dlouhodobé užívání vitamínů, minerálů a výtažků z rostlin. Zároveň připomíná výsledky zkoumání vědců z firmy Morinda, která je lídrem v oblasti výzkumu a prodeje TAHITIAN NONI. Právě oni upozorňují na vysoký obsah biologicky vázaného manganu v noni, který patří mezi nejdůležitější složky noni produktů. Mangan pomáhá chránit buňky před poškozením radikálů. Také napomáhá udržovat zdravé kosti a normální metabolismus, přispívá k tvorbě nové tkáně. Tahitian noni je nejpřirozenějším zdrojem doplňování manganu do těla. Upozorňuje i na obsah známých i unikátních vitamínů, enzymů a dalších živin, díky čemuž noni prospívá psychice, bojuje proti plísním a bakteriím, pomáhá při detoxikaci, regeneraci organismu a cukrovce, upravuje činnost hormonálního systému, zvyšuje celkovou výkonnost.

Noni také na rakovinu

Noni je proteinovou a enzymatickou bombou, obsahuje více než stovku aktivních složek, které mají blahodárné účinky na zdraví. Zde jsou některé z nich:

Proxeronin

Organismus pomocí skopoletinu a serotoninu (hormony, které rostlina také obsahuje), přeměňuje proxeronin na xeronin. Xeronin aktivuje enzymy, ovlivňuje činnost bílkovin, které zapojuje do procesů látkové přeměny. Podle některých lékařů mohou proteiny regenerovat poškozené buňky právě díky přítomnosti xeroninu. I proto je takový účinný při léčbě popálenin a poranění kůže.

Skopoletin

Podporuje činnost hypofýzy, chrání oběhový systém, podílí se na rozšiřování zúžených cév, upravuje vysoký krevní tlak, má podpůrný a zmírňující účinek při alergiích a astmatu, podporuje léčbu zánětů a otoků při revmatismu.

Melatonin a serotonin

Tyto neurotransmitery přenášejí podněty z nervového systému do všech tělesných buněk. Díky jejich přítomnosti se noni podílí na dobrém psychickém stavu. Podle lékařů je to způsobeno schopností xeroninu měnit specifické mozkové proteiny na aktivní receptory endorfinů, hormonů dobré nálady.

Antrachinony

Tyto látky povzbuzují trávení, zmírňují bolest a mají antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti. Z antrachinonů se japonským vědcům podařilo izolovat damnacanthal, který zpomaluje dělení některých prekarcerogenních buněk (buněk ohrožených rakovinou) a předpokládá se, že může podporovat i obnovu jejich správného fungování.

Vitamíny a minerály

Sponzorováno

Rostlina obsahuje vitamin C, beta-karotenu (provitamin A) a vitamin B1 a B2. K důležitým minerálem patří železo (zlepšuje transport kyslíku do všech buněk), měď (posiluje imunitní systém), hořčík (pozitivně ovlivňuje srdeční činnost), fosfor (důležitý prvek při stavbě kostí a měkkých tkání), selen (chrání tělo před antioxidanty).

Co si o noni přečíst více?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva