Sponzorováno

Moruše a jak může pomoci našemu zdraví 4.92/5 (24)

Moruše a jak může pomoci našemu zdravíMoruše bílá je původem z Číny, moruše černá z Íránu, moruše červená ze Severní Ameriky. Známá je i pod synonymem stromová malina. Plody moruše jsou skvělou pochoutkou a navíc s léčivými účinky. V původní domovině se plody moruše sušily a mlely na prášek. Ten pak sloužil jako náhrada cukru.

Původně se moruše pěstovala kvůli hedvábí…

Pěstování moruše se rozšířilo zejména kvůli tomu, že jejími listy se živí housenky bource morušového. Kukly bource morušového se používají k výrobě hedvábí. Na našem území se ještě nyní nacházejí historické exempláře Moruše, dožívající se i několik set let. Jsou nenáročné a jeden strom dokáže poskytnout 50 až 100 kg plodů.

… i kvůli zdravotním benefitům

Moruše má protizánětlivé a dezinfekční účinky, působí uklidňujícím na naše horní cesty dýchací. Listy moruše jsou plné esenciálních látek, vitamínů a stopových prvků. Výtažky listů tohoto druhu moruše jsou často využívány v tradiční čínské medicíně, podle níž mají ochlazující a zvlhčující aspekty jater a ledvin. Její hlavní přínos spočívá ve snižování krevního tlaku a dosažení tělesné a duševní rovnováhy.

Moruše podporuje krvetvorbu, pomáhají při léčbě leukémie (obsahuje resveratrol, který blokuje působení rakoviny), redukuje hladinu cukru v krvi, snižuje hladinu cholesterolu a tuku, pomáhá při boji s hnisavou angínou, zánětem v krku, snižuje tlak. Kůra ze stromu působí proti zácpě. Z listů se vaří čaj, dřívko se dává do pálenky morušovice.

Sponzorováno

 • Plody z moruše obsahují nízký počet kalorií. Obsahují mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů, které jsou nezbytné pro optimální lidské zdraví.
 • Vědecké studie ukázaly, že konzumace bobulí moruše má potenciální zdravotní účinky na rakovinu, stárnutí a neurologické onemocnění, záněty, cukrovku a různé bakteriální infekce.
 • Plody moruše obsahují resveratrol. Resveratrol chrání před rizikem mrtvice změnou molekulárních mechanismů v cévách; snižuje jejich náchylnost k poškození vlivem poklesu aktivity angiotenzinu.
 • Kromě toho jsou tyto plody vynikajícím zdrojem vitamínu C, který je také silným přírodním antioxidantem. Při konzumaci potravin bohatých na vitamín C pomáháme tělu vyvinout odolnost vůči infekčním chorobám, zánětu a uvolňování škodlivých volných radikálů.
 • Bobule moruše obsahují také malé množství vitaminu A a vitaminu E.
 • Obsahuje Zea-xanthine, který má antioxidační vlastnosti a chrání sítnici oka před škodlivými ultrafialovými paprsky.
 • Moruše jsou vynikajícím zdrojem železa, což je docela vzácná vlastnost mezi plody, která obsahuje 1,85 mg / 100 g ovoce.
 • Jsou také dobrým zdrojem minerálů, jako je draslík, mangan a hořčík. Draslík je důležitou složkou buněčných a tělesných tekutin, které pomáhají řídit srdeční frekvenci a krevní tlak.
 • Plody jsou bohaté na B-komplex a vitamíny K. Obsahují správné množství vitaminu B-6, niacin, riboflavin a kyselinu listovou.
 • Moruše obsahují alkaloidy, které aktivují makrofágy. Makrofágy jsou bílé krvinky, které stimulují imunitní systém a chrání tělo před onemocněním.

Jednotlivé druhy moruše

Moruše existuje více druhů:

Moruše bílá

Moruše bílá pochází z jihovýchodní až střední Číny. Do Evropy se dostala před několika staletími, do Ameriky ji dovezli již začátkem její kolonizace pro larvy bource morušového (lat. Bombyx mori). Jsou známé a chované pro schopnost produkce hedvábných vláken a živí se výhradně listím moruše.

Moruše červená

Moruše červená pochází z jihu Severní Ameriky. Je nejvyšší ze všech moruší, v teplém prostředí dorůstá až do výšky 20 m. Krátce po dovezení bílé moruše na severoamerický kontinent začaly pokusy s jejím zkřížením s meruňkou červenou.

Moruše černá

Moruše černá pochází z Blízkého Východu, z Íránu. Dorůstá do výšky 7 až 10 metrů, je tedy nejnižší z morušových stromů. Oproti moruši bílé tato špatně snáší chladné počasí.

Plody bílé moruše jsou jemnější a sladší, chutnají po medu a dá se z nich vyrobit chutná šťáva. Tmavé plody jsou kyselejší a spíše se hodí na džem.

Využití moruše v kuchyni

Po očištění ovoce je jemně osušte měkkým hadříkem. Buďte opatrní, abyste neprorazili plod. Moruše má uvnitř silnou barevnou šťávu, kterou nelze snadno umýt.

Sponzorováno

Ovoce našlo své nenahraditelné místo v kuchyni. Můžete si vyrobit jednoduchý dort nebo trochu morušového vína. Moruše funguje dobře jako náhražka ostružin a malin v receptech. Můžete je jíst syrovou s cukrem a šlehačkou. Můžete jíst čerstvé moruše bez příchutí a přísad. Jen je umyjte. Klasikou jsou u nás sušené plody moruše, chutnají jako med.

 • Je vhodné je kombinovat s jinými bobulovými saláty.
 • Moruše jsou velmi oblíbenou složkou džemů, želé, koláčů, sirupů atd.
 • Sušené moruše mohou být použity jako výplň dortu.
 • Používají se v zmrzlinách, krémech a jogurtech, stejně jako jahody a maliny.

Co si o moruši přečíst více?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva