Sponzorováno

Rakytník a jeho vliv na zdraví – léčí i zkrášluje 4.67/5 (21)

Protože rakytník posiluje činnost srdce a čistí cévy, je dobrou prevencí infarktu, mrtvice a trombózy.

Protože rakytník posiluje činnost srdce a čistí cévy, je dobrou prevencí infarktu, mrtvice a trombózy.

Trápí vás časté záněty, kožní problémy nebo máte oslabenou imunitu? Vyzkoušejte rakytníkovou kúru. Silná imunita je důležitá pro bezchybné fungování celého organismu. Lidé se silnou obranyschopností netrpí tak často infekčními a virovými onemocněními a mají lepší fyzickou i psychickou kondici. Pokud váš imunitní systém není úplně fit, měli byste ho podpořit, nejlépe z přírodních zdrojů.

Rakytník – vše pohromadě

Hitem posledních let jsou plody rakytníku řešetlákového pro vysokou koncentraci zdraví prospěšných látek. Chemické analýzy potvrdily, že obsahují vzácný komplex více než 190 látek. Jediná bobulka obsahuje 10-krát více vitamínu C než pomeranč a pokryje denní dávku tohoto vitamínu. Kromě něj se v rakytníku nachází 9 dalších vitamínů, 24 různých minerálních látek a stopových prvků, 18 aminokyselin a množství antioxidantů, například flavonoidy jak rutin, kemferol a kvercetin, karotenoidy jako lykopen, zeaxantin a mnohé další, betain, který zlepšuje látkovou přeměnu v buňkách, serotonin, čili hormon dobré nálady, a beta-sitosterol, který chrání před arteriosklerózou.

Jedna z odrůd, kterou pěstují v italském Toskánsku, dává dokonce plody, které obsahují více než 600 mg vitaminu C na 100 ml šťávy. Je to asi šestkrát více vitamínu než v kiwi nebo 20-krát více než v pomeranči. A komplexní působení všech prospěšných látek činí z rakytníku doslova vitamínovou bombu. Šťáva z plodů významně pomáhá při nachlazení, chřipce, ocení ji i organismus sportovce, vystaven nadměrné zátěži.

Vzácná je nejen šťáva, ale i olej pro obsah vitamínů, karotenoidů, fytosterolů a esenciálních mastných kyselin omega 3-6-9, tříslovin a minerálních solí. Unikátní je přítomnost vzácné omega 7 nenasycené mastné kyseliny. Zejména pro obsah vitaminu E, karotenoidů zda lipidů podobných těm, které jsou v kůži, prospívá olej pokožce a udržuje zdravý stav sliznic trávicího a urogenitálního systému, příznivě působí i při pocitu sucha v ústech či suchém oku. Posiluje i imunitní a srdečně-cévní systém.

Přírodní zlato

Plody rakytníku jsou zdravé v jakékoliv úpravě. Připravuje se z nich čerstvá šťáva, džemy, sirupy, suší se nebo zpracovávají na olej, který má nejširší použití a všechny látky se v něm nacházejí ve vysoké koncentraci. Olej z rakytníku se používá nejen pro různé léčebné účely, ale i jako prevence.

Sponzorováno

Při vnitřním užívání pomáhá při zánětech trávicí soustavy, žaludečních vředech, žlučníkových problémech, onemocněních jater, zácpě i při hemoroidech. Doporučuje se při ateroskleróze, vysokém cholesterolu, poruchách prokrvení i při revmatických onemocněních. Protože rakytník posiluje činnost srdce a čistí cévy, je dobrou prevencí infarktu, mrtvice a trombózy. Nebo ho můžete užít kdykoliv, když se necítíte dobře.

Hojí a zkrášluje

Rakytníkový olej je skvělý i zvenčí. Regeneruje pokožku a dodává jí pružnost, hojí rány a ekzémy, dokonce se osvědčil i při atopické dermatitidě. Může se aplikovat na popáleniny i po opalování na pokožku podrážděnou sluncem. Rychle zahojí popraskané ústní koutky, záněty ústní dutiny, zjemní drsnou kůži na loktech a na patách.
Zatím nebyly zaznamenány žádné negativní vedlejší účinky rakytníku na lidský organismus. Zkoumají se také možnosti jeho využití při léčbě obezity i rakoviny a dosavadní výsledky jsou povzbudivé.

Znali ho už tibeťané

Rakytník řešetlákový byl známý pro své příznivé účinky již dávno. V lidovém léčitelství ho využívali obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Používal se při plicních, zažívacích, kloubních onemocněních i onemocněních jater a dokonce tuto dřevinu využívali ve starodávné kosmetice.

V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikacích. Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, přibrala na hmotnosti a jejich srst měla nádherný lesklý nádech.

TIP: Jak využít sílu rakytníku?

V čem je rakytník dobrý?

Kromě vitaminu C je rakytník výbornou zásobárnou vitaminu A, dále organických kyselin a má značně biostimulační účinky, díky nimž podporuje imunitní systém. Užívání rakytníku je proto velmi dobré při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Dokonce někteří lidoví léčitelé doporučují užívat při těchto onemocněních pouze rakytník bez nějakých dalších „umělých“ léků.

Ale rakytník zajišťuje nejen rekonvalescenci při nachlazení. Podporuje také tvorbu žluči a trávicích enzymů, reguluje krevní oběh a povzbuzuje činnost jater a plic. Vynikající je na očistu organismu od toxických zplodin, zlepšuje stav kloubů při revmatismu. Doporučuje se jako obranná látka proti následkům civilizačního stresu, ale pomáhá i zvýšit pružnost a průchodnost střev.

Rakytník přirozeně obsahuje i semena, která jsou zdrojem oleje, proto se mohou kapsle využít i jako analgetikum – tlumí bolest, pomáhá při ateroskleróze nebo při žaludečních vředech. Obnovuje také žaludeční sliznici a ničí bakterii, která je původcem vředů.

TIP: Znáte sibiřský ženšen a jeho vliv na zdraví?

VIDEO: Rakytník řešetlákový – bylina budoucnosti

Sponzorováno

Zdroj obrázku: „Hippóphae rhamnoídes“ by Kirechko – Own work (own photo). Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva