Lucuma je silná superpotravina – proč je tak zdravá? 4.8/5 (5)

Sponzorováno

Lucuma je silná superpotravina - proč je tak zdravá?Lucuma je ovoce, které roste v subtropických oblastech And (Peru, Chile, Ekvádor). Roste v nadmořských výškách 1000 až 2400 metrů. Protože rychle dozrává a nevydrží dlouho čerstvá, není moc vhodná na export. Nazývá se také zlato Inků a byla považována za symbol plodnosti. Má výraznou vůni a chuť, která se podobá javorovému sirupu a sladkým bramborám. Zralé ovoce má žlutou dužninu podobnou dýni. Lucuma je bohatým zdrojem sacharidů, vlákniny, vitamínů a minerálů. Má vysoký obsah beta karotenu, niacinu, železa, vápníku a fosforu.

Víte, že: Název Lucuma se čte jako „Lukuma“.

Lucuma je v Peru velmi oblíbená

Lucuma je v Peru oblíbené ovoce, které můžete v tamních letních měsících (leden až duben) dostat téměř všude. Většina produkce se hned zpracuje sušením na prášek. Mimo Peru a Chile se téměř vůbec nepěstuje.

Sponzorováno

Je to extra výživé ovoce

Lucuma byla již odedávna ceněna jako extra výživné ovoce. V inckých tradicích byla spojována s plodností a početím. Její kresby můžeme najít na starověké keramice Inků, která byla nalezena v pobřežních částech Peru. Textil, keramika, umění a slavnosti. Lucuma byla oceňována po tisíce let. V současné době si ji Peruánci nejčastěji vychutnávají jako zmrzlinu. I když je Lucuma přirozeně sladká, má nízký glykemický index, čímž se stává zdravou volbou pro lidi, kteří chtějí snížit spotřebu cukru.

Lucuma plná antioxidantů

Prášek z druhu Lucuma může sloužit jako přírodní sladidlo s vanilkovo-ořechovou chutí. Navíc s blahodárnými účinky na náš organismus v podobě vysokého obsahu antioxidantů, betakarotenu na posílení imunity, železa na zmírnění anémie a příznaků únavy, nebo jako dobrý zdroj vlákniny, čímž nám pomůže s trávicími obtížemi.

Jak lucumu konzumovat?

Sponzorováno

Nejvíce si plody druhu Lucuma vychutnáme přidáním do jiných pokrmů a díky vysokým nutričním hodnotám jsou vhodné i při dietách. Nahrazuje javorovou a karamelovou chuť dezertů, dá se přidat i do čaje – dodá sladkou a bohatou chuť, přísada do zmrzliny, mléčných koktejlů, jogurtů, koláčů, smoothies, sušenek, pudinků, do ovesných kaší, cereálií, tvarohu, či ovocných pomazánek.

A co si ještě o lucumě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva