Proč vaše tělo potřebuje dostatek selenu? 4.83/5 (23)

Sponzorováno

Mořské plody jsou dobrým zdrojem selenu.

Mořské plody jsou dobrým zdrojem selenu.

Selen je pro mnohé z vás možná jenom látkou, na kterou si matně vzpomínáte ze školy, z hodin chemie. Pravda je ale taková, že se jedná o látku, kterou potřebuje vaše tělo. A to ke správnému fungování. Vzhledem k tomu, že jeho výskyt je celkem výjimečný, tak je nutné říci, že mnoho žen má selenu poměrně málo. A to je problém. Podívejte se společně s námi na to, proč je dobré jeho přísun zlepšit. Má totiž vliv na celou řadu věcí v rámci fungování vašeho těla.

Kde selen vzít?

Jak sami zjistíte, skutečně se jedná o látku, které je dobré mít opravdu dostatek. A kde selen vzít, abyste měli dávku, kterou potřebujete? Nejprve se podíváme na cestu přírodní, která je spojena s tím, že nejlepším zdrojem jsou pochopitelně potravin. Ideální je inspirovat se středomořskou kuchyní, jelikož právě ta ukazuje, že její pravidelná konzumace je volbou nejlepší. Dobrým zdrojem jsou tedy:

Pokud toto není přímo směr, který by vám mohl být blízký, je možné jít ještě alternativní cestou, kterou přinášejí různé druhy ořechů. Obsah však není tak vysoký, jako v rybách. Proto je dobré raději sáhnout po doplňcích stravy. Díky nim zaručíte nejenom jednoduchý a pravidelný příjem, ale i to, že dodržíte ty správné dávky. A proč to dělat? To zjistíte právě nyní.

Ideální pro imunitu

Kdo z vás potřebuje posílit svou imunitu, tak velmi často sáhne po osvědčeném pomocníkovi, kterým je vitamín C. Není to ale volba jediná, jelikož pozitivní vliv na imunitu má právě selen. Nikoliv přímý, ale vedlejší. Když má tělo dostatek této látky, tak to znamená fakt, že v něm probíhají procesy, díky kterým dobře funguje a je velmi odolné vůči různým virům a bakteriím. Zvláště v období, kdy je zvýšené riziko chřipek a dalších nemocí je právě selen ideální volbou, jak ochranu svého těla podpoříte.

Napomáhá také plodnosti

Zbystřit by měly i nastávající maminky. Tedy ženy, které se pokouší o početí, nebo ho v nejbližší době plánují. Na toto téma proběhlo několik výzkumů a ty jasně potvrzují, že selen má velmi pozitivní vliv právě na plodnost. A to nejenom u žen, jelikož vhodné je, když ho bude žena dodávat i svému partnerovi. Pokud navíc máte problém s početím, a ještě se vám nechce navštívit lékaře, potom můžete zkusit právě tuto cestu, kdy doplníte jeho množství a budete to pár dalších týdnů zkoušet. Uvidíte, že se šance zvednou.

Prospějete i své kráse

Selen je prvkem, který má vliv také na vaší krásu. Pokud jí chcete prospět, jistě víte, že je vhodné dodávat vaše tělu ty látky, které mu prospívají. A toto je dokonalý příklad. Jsou hned 3 oblasti, které můžeme se selenem přímo spojit. Jedná se o:

  • Vlasy
  • Nehty
  • Kůži

Nejenom, že dokáže pomoci v tom, aby dobře a zdravě vypadaly. Nedostatek selenu se totiž může podepisovat i na problémech, a tak právě jeho obnovení zajistí, že bude vše opět v pořádku. Příkladem může být situace, kdy vaše nehty nejsou nijak pevné ani vzhledově dokonalá, stejně jako situace, kdy máte problémy s vlasy, které mohou i padat. Mít v těle dostatek selenu potom může být celkem osvědčená pomoc, jak dané problémy eliminovat.

Sponzorováno

Selen = pomocník, který podpoří činnost štítné žlázy

V posledních letech jsou problémy se štítnou žlázou celkem výrazné. Je mnoho látek, které pomohou k její lepší funkci. Je to třeba kalcium, stejně jako se jedná i o jód. Kromě něho je vhodné myslet i na dostatek selenu, jelikož i ten je látkou, která její činnost podpoří a vše bude fungovat tak, jak má. Je dobré říci, že právě štítná žláza je jednou z těch nejdůležitějších v lidském těle. Má vliv na mnoho procesů, hlavně v souvislosti s hormonálními stavy vašeho těla.

Selen je vhodný i v době, kdy se cítíte psychicky na dně

Sice nelze selen zařadit přímo do skupiny těch látek, které dokážou pozitivně ovlivňovat náladu, stejně jako různé medikamenty, ale když se blíží období, které je spojeno s velkou psychickou zátěží, vyplatí se zvýšit jeho dávky. To proto, že může velmi dobře působit jako prevence v případě výrazné psychické zátěže. Hodí se tedy zvýšit jeho dávky vždy, kdy váš čeká něco důležitého v práci, kdy nastává složité období při vašem studiu, nebo pokud vám v osobním životě nevychází vše tak, jak si představujete.

Pomáhá bojovat i se záněty

Různé záněty nemusí být spojené nutně jenom s tím, že se objeví u otevřené rány, kterou si způsobíte. Jsou i situace, kdy se objeví různé vnitřní záněty. Ty jsou následně léčeny antibiotiky, která však nemusí být jediným pomocníkem. Když máte dostatek selenu, nejenom, že k danému zánětu nemusí ani dojít, jelikož jeho původci jsou snadno zničeny. Také je nutné připomenout, že selen má vliv i na rychlou eliminaci daného zánětu, pokud se objeví. A to znamená, že často se lze při takovém stavu vyhnout i klasické medikaci. Což je přínosem, jelikož i lékaři sami potvrzují, že čím méně medikamentů člověk bere, tím pro něho a jeho budoucí zdraví pochopitelně mnohem lépe.

Co si o selenu přečíst?

VIDEO: Zajímavé informace o selenu

Sponzorováno

Zdroje článku a studie

  • Selen a vliv na imunitu - studie Autor: Peter R. Hoffmann
  • Behne D, Wolters W. Distribution of selenium and glutathione peroxidase in the rat. J Nutr. 1983;113:456–461.

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva