Sponzorováno

K čemu je dobré mít ve svém těle dostatek kolagenu? 4.79/5 (19)

 • Dostatečný přísun kolagenu do těla má několik prospěšných účinků na zdraví. Kolagen je klíčový protein, který tvoří základní stavební bloky pojivové tkáně v těle, a hraje důležitou roli v různých orgánech a tkáních.
 • Kolagen je nezbytný pro pružnost, hydrataci a pevnost kůže. Dostatečný kolagen může přispět k redukci vrásek, podporovat zdravý vzhled a zpomalit proces stárnutí kůže.
 • Zdravé vlasy a nehty: Kolagen je součástí vlasů a nehtů, a jeho dostatečný přísun může posilovat vlasy a nehty, činíc je odolnějšími a lesklými.
 • Kolagen tvoří základní strukturu kloubů, kostí a chrupavek. Dostatek kolagenu může přispět k udržení zdravých kloubů, snížení rizika artritidy a podporovat silné kosti.
 • Kolagen obsažený ve vazivových tkáních může pomoci podporovat zdravou funkci trávicího systému. Kolagen může chránit sliznice střeva a podporovat jejich hojení.
 • Kolagen je důležitý pro sílu a integritu svalů. Dostatečný kolagen může pomoci předcházet ztrátě svalové hmoty a zvýšit celkovou sílu svalů.

Proč dbát na správné množství kolagenu v těle?Kolagen je jednou z velmi důležitých látek v lidském těle. Mnoho z nás ho má přirozeně spojený hlavně se svou krásou, ale to určitě není jediná oblast, proč je dobré myslet na to, abyste ho měli dostatek. Pokud kolagenu ubývá, k čemuž přirozeně dochází, když stárneme, je vhodné ho náležitě doplňovat. Možných způsobů je celá řada a může se jednat třeba o krémy, nebo i různé tablety, u kterých budete téměř přesně znát to, kolik ho vaše tělo získá. Stejně tak ale není problém získávat kolagen klasicky ze stravy. Příkladem je želatina. Konkrétně taková, která je vyráběna nikoliv z chemických látek, ale z:

 • Kostí
 • Kůží
 • Šlach

A proč je vlastně dobré myslet právě na jeho dostatečné množství? Na tuto otázku vám právě v tuto chvíli odpovíme. Mrkněte na 5 důvodů, proč si kolagen ve svém těle hýčkat.

Kolagen - mladší pleť x starší pleť

Kolagen – mladší pleť x starší pleť

1. Napomáhá vašemu trávení

I když tato oblast související s dostatkem kolagenu není příliš zmiňována, my musíme říci, že je skutečně dokázáno, že na lidské trávení přímý vliv skutečně má. Jak konkrétně? Pomáhá ve chvíli, kdy vás trápí takzvaný syndrom propustnosti střeva. Jedná se hlavně o problém s tím, že se do vašeho těla mohou stávat toxiny a nežádoucí látky. Právě kolagen je spolu s aminokyselinami velmi dobrým pomocníkem, který dokáže právě prostup nežádoucích látek vašeho těla eliminovat. V praxi to znamená, že se do vašeho těla budou dostávat jenom ty správné látky, zatímco ty špatné zůstanou ve střevě a následně budou klasickou cestou vyloučeny. Toto je dobrým důvodem i proto, proč by dostatek kolagenu měli mít i muži.

2. Přispívá k vaší kráse

To mnoho žen pochopitelně ví a tak je jasné, že se snaží používat takovou kosmetiku a takové doplňky stravy, které kolagenu obsahují skutečně dostatek. Když se máme podívat konkrétněji na to, jaké oblasti krásy s kolagenem přímo souvisí, potom se rozhodně jedná o tyto konkrétní:

Sponzorováno

 • Pokožka
 • Vlasy
 • Nehty

Když ho budete mít v tělu dostatek, všechny dané tři věci, které reprezentují vaši krásu, budou vždy velmi dobře vypadat. A co se stane, pokud ho bude nedostatek? Ano, i na toto se můžeme společně podívat. U pokožky dojde k tomu, že nebude tolik pevná, což se projeví i na celkovém vzniku vrásek. Pro mladistvý vzhled pleti je tedy kolagen naprostou nezbytností. Pokud jde o vlasy, tak přispívá hlavně k jejich hustotě a k tomu, že nebudou vypadávat a budou působit pevnějším dojmem. U nehtů zase pomáhá zajistit jejich pevnost a odolnost, a podporuje přirozený vzhled – třeba v souvislosti s tím, aby se nehty netřepily.

3. Pomůže vám při bolesti kloubů

Bolesti kloubů dnes nemusí být nutně spojeny jenom se starším věkem, jelikož se mohou objevovat i ve věku mladším. Je tedy pochopitelné, že právě tento problém může chtít eliminovat mnoho z nás. Kromě návštěvy lékaře může pomoci právě i kolagen. Ten pomůže jak ve chvíli, kdy vás klouby bolí běžně během dne, tak i ve chvíli, kdy se bolest projevuje jenom při pohybu. A je jedno, zda jde o chůzi, nebo sportovní aktivitu. Když je kolagenu dostatek, dochází k tomu, že jsou lépe chráněny chrupavky, stejně jako také šlachy, ale i vazy, či klouby. Díky vysoké ochraně je nejenom eliminována bolest, ale i jejich případné poškození.

Dostatek kolagenu se pochopitelně doporučuje také tehdy, kdy trpíte přímo kloubními problémy, jako je artróza, nebo cokoliv jiného. I zde platí, že jeho dostatek během vašeho života může výrazně přispět k tomu, že ve chvíli vašeho stáří se dané problémy s klouby vůbec neobjeví, a pokud ano, tak jenom v lehčí formě, která vás nemusí obtěžovat tak, jako vaše stejně staré kamarády.

4. Zrychlete i svůj metabolismus

S čím dostatek kolagenu ve vašem těle také výrazně souvisí, to je váš metabolismus. Proč je důležitá jeho rychlost? Primárně k tomu, že platí jednoduchá rovnice. Čím je metabolismus rychlejší, tím více dochází k využívání energie ve vašem těle. A pokud je daná energie brána z vašich tukových zásob, je jasné, že rychlý metabolismus pomůže právě k hubnutí. Pokud chcete vypadat skvěle, není základem jenom správná strava, nebo dostatek jídla. Pomůže i to, že vaše tělo bude mít dostatek kolagenu. Samozřejmě vše má své limity, což znamená, že byste se jím rozhodně neměla předávkovat, ale vždy by se mělo jednat o dávku, odpovídající všem doporučením.

5. Růst svalové hmoty

Pokud pravidelně cvičíte, protože chcete mít „vyrýsované“ tělo, primárně byste neměli podceňovat dostatečné množství bílkovin. Ty ale nejsou jedinou látkou, kterou je dobré v těle mít. To ve svalové hmotě totiž dokáže také kolagen. Jak konkrétně? Pokud ho máte v těle dostatek, a přidáte k němu také odpovídající množství známého vitaminu C, docílíte toho, že se tato látka dokáže přeměnit na bílkoviny.

Sponzorováno

A ty jsou jak známo nutné právě k tomu, aby mohlo docházet k růstu svalové hmoty. Toto mnoho aktivních sportovců opomíjí. Vy byste však neměli. Kromě toho, že tak můžete jednoduše snížit dávky klasických bílkovin, bude konzumace kolagenu spojena i s výše zmíněnými pozitivy. Budete tak nejenom skvěle vypadat po fyzické stránce, ale zároveň budete díky kolagenu také zdraví.

A co si dále o kolagenu přečíst?

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva